Rota przysięgi dla sędziów, urzędników i niższych funkcjonarjuszów zarządu i wymiaru sprawiedliwości oraz dla notarjuszów w górnośląskiej części Województwa Śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.46.392

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1929 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 czerwca 1922 r.
o rocie przysięgi dla sędziów, urzędników i niższych funkcjonarjuszów zarządu i wymiaru sprawiedliwości oraz dla notarjuszów w górnośląskiej części Województwa Śląskiego. *

Na mocy ustępu 1 art. 36 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 15 lipca 1920 r., zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego (D. U. R: P. № 73, poz. 497), w brzmieniu art. 1 ustawy z dnia 18 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 85, poz. 608), w związku z ostatnim ustępem art. 40 powołanej Ustawy Konstytucyjnej w brzmieniu art. 2 ustawy z dnia 30 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 69, poz. 449) stanowię w porozumieniu z Tymczasową Radą Wojewódzką Województwa Śląskiego, co następuje:

Sędziowie składają przy objęciu urzędowania przysięgę według roty następującej:

"Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, że na powierzonym mi urzędzie sędziego przyczyniać się będą w mym zakresie działania ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę; obowiązki urzędu mego spełniać będę gorliwie, sprawiedliwość bezstronnie według mego sumienia i zgodnie z przepisami prawa wymierzać, a tajemnicy urzędowej dochowam.

Tak mi Panie Boże dopomóż!"

Urzędnicy i niżsi funkcjonarjusze zarządu i wymiaru sprawiedliwości składają przy objęciu urzędowania przysięgę według roty następującej:

"Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, że na powierzonem mi stanowisku urzędowem przyczyniać się będę w mym zakresie działania ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę; wszystkich obywateli w równem mając zachowaniu, przepisów prawa strzec będę pil nie, obowiązki mego urzędu spełniać gorliwie i sumiennie, polecenia mych przełożonych wykonywać dokładnie, a tajemnicy urzędowej dochowam.

Tak mi Panie Boże dopomóż"!

Notarjusze składają przed objęciem urzędowania przysięgę według roty, przytoczonej w. art. 2.

Postanowienia art. 1 i 2 nie stosują się do osób, które zostały już zaprzysiężone w myśl dekretu Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego z dnia 20 lutego 1918 r. (Dz. P. P. P. № 4, poz. 6) lub w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 1919 r. (Dz. U. R. P. № 89, poz. 486) i przechodzą na stanowiska urzędowe w górnośląskiej części Województwa Śląskiego.

Do postępowania przy składaniu i odbieraniu przysięgi stosują się odpowiednie przepisy dotychczasowe.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w górnośląskiej części Województwa Śląskiego z dniem ogłoszenia.

* Z dniem 1 stycznia 1929 r. nin. rozporządzenie traci moc w części uregulowanej rozporządzeniem z dnia 6 lutego 1928 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U.28.12.93), zgodnie z art. 297 powołanego rozporządzenia.