Rosja-Polska. Porozumienie w sprawie współpracy wojskowo-technicznej. Moskwa.2003.04.22.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.216.2199

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 lutego 2004 r.

POROZUMIENIE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie współpracy wojskowo-technicznej,
podpisane w Moskwie dnia 22 kwietnia 2003 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 22 kwietnia 2003 r. w Moskwie zostało podpisane Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie współpracy wojskowo-technicznej, w następującym brzmieniu:

POROZUMIENIE

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie współpracy wojskowo-technicznej

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Federacji Rosyjskiej, zwane dalej "Stronami":

- kierując się obopólnym dążeniem do umocnienia przyjaznych stosunków między Stronami,

- dążąc do wzajemnie korzystnej, długoterminowej współpracy, opartej na wzajemnym szacunku, zaufaniu i uwzględnianiu interesów każdej ze Stron,

- potwierdzając swoje oddanie celom i zasadom Karty Narodów Zjednoczonych,

uzgodniły, co następuje:

Strony realizują współpracę wojskowo-techniczną w następujących kierunkach:

1)
dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
2)
eksploatacji, remontu i modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także świadczenia innych usług o przeznaczeniu wojskowo-technicznym;
3)
badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie opracowania nowych wzorów uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
4)
usług w zakresie budowy obiektów o przeznaczeniu wojskowym;
5)
wymiany specjalistów w celu realizacji wspólnych programów w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej;
6)
szkolenia kadr wojskowych i personelu technicznego w jednostkach organizacyjnych państw Stron z uwzględnieniem ich potrzeb i możliwości;
7)
innych obszarów współpracy wojskowo-technicznej, co do których Strony wykażą wzajemne zainteresowanie.

Organami właściwymi Stron do wykonywania niniejszego Porozumienia są:

1)
ze strony Rzeczypospolitej Polskiej - Minister Obrony Narodowej;
2)
ze strony Federacji Rosyjskiej - Komitet Federacji Rosyjskiej do Spraw Współpracy Wojskowo-Technicznej z Zagranicą.

Strony zgodnie z prawem wewnętrznym każdego z państw będą współdziałać w celu zawierania między przedsiębiorstwami, organizacjami i instytucjami rosyjskimi oraz przedsiębiorcami i jednostkami organizacyjnymi polskimi, umów w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej, w których będą określone warunki dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego lub świadczenia usług o przeznaczeniu wojskowym, realizacji badań naukowych i prac rozwojowych, szkolenia i wymiany kadr wojskowych.

1.
Strony w trakcie wykonywania niniejszego Porozumienia będą wymieniać informacje niejawne, zgodnie z prawem wewnętrznym państw Stron, oznaczone klauzulą nie wyższą niż "poufne".
2.
Strony zapewniają dla tej informacji ochronę, której poziom nie jest niższy niż obowiązujący dla własnej informacji o klauzuli "poufne" zgodnie z prawem wewnętrznym państw Stron.
3.
Informacje niejawne, oznaczone klauzulą "poufne" włącznie, przekazywane na podstawie niniejszego Porozumienia, wykorzystywane będą przez Strony tylko dla określonych wcześniej celów.
4.
W przypadku stwierdzenia przez jedną ze Stron faktu nieuprawnionego ujawnienia informacji objętej ochroną, przekazanej wcześniej drugiej Stronie, Strona ta niezwłocznie powiadomi o tym fakcie drugą Stronę. Strona, która dopuściła do powstania tego zdarzenia, powiadamia drugą Stronę o podjętych działaniach.
5.
Sposób wymiany, warunki i środki ochrony informacji stanowiących tajemnicę państwową określać będzie oddzielna umowa zawarta między Stronami.

Żadna ze Stron, bez wcześniejszej pisemnej zgody drugiej Strony, nie będzie udostępniać stronie trzeciej dostarczonego jej uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym dokumentacji technicznej do tych wyrobów, a także informacji otrzymanej lub uzyskanej od drugiej Strony w rezultacie wojskowo-technicznej współpracy, jak również podczas wykonywania umów, o których mowa w artykule 3 niniejszego Porozumienia.

1.
Informacja, uzyskana w ramach niniejszego Porozumienia, może zawierać wyniki działalności intelektualnej i stanowić przedmiot własności intelektualnej Strony, która taką informację przekazała.
2.
Strony zapewniają ochronę własności intelektualnej przekazanej lub wytworzonej w ramach niniejszego Porozumienia oraz umów wynikających z jego realizacji i podejmą działania mające na celu przeciwdziałanie jej nieuprawnionemu używaniu zgodnie z prawem wewnętrznym państw Stron.
3.
Sposób wykorzystania, ochrona prawna i zabezpieczenie uzyskanych wyników działalności intelektualnej, a także prawa Stron do rezultatów działalności intelektualnej wytworzonych w procesie wspólnych prac w ramach niniejszego Porozumienia, będą przedmiotem odrębnego porozumienia. Do wejścia w życie odrębnego porozumienia zasady te będą określane w umowach, o których mowa w artykule 3.

Porozumienie nie dotyczy zobowiązań Stron wynikających z innych dotychczas zawartych umów międzynarodowych, w których uczestniczą Strony, i nie jest wymierzone przeciwko jakiemukolwiek państwu trzeciemu.

Rozbieżności, związane z wykonywaniem i interpretacją niniejszego Porozumienia, Strony będą rozstrzygały w drodze negocjacji.

1.
W celu wprowadzenia w życie niniejszego Porozumienia Strony wykonają przewidziane prawem wewnętrznym państw Stron procedury, po których zakończeniu Strony wymienią się notami. Porozumienie wchodzi w życie w dniu otrzymania ostatniej noty.
2.
Porozumienie niniejsze zawarte jest na okres pięciu lat. Obowiązywanie Porozumienia przedłuża się na kolejne pięcioletnie okresy, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie tego Porozumienia w drodze notyfikacji. Porozumienie przestaje obowiązywać po upływie sześciu miesięcy od daty otrzymania takiego pisemnego powiadomienia przez drugą Stronę.
3.
Ustanie mocy obowiązywania niniejszego Porozumienia nie przerywa dalszego wykonywania obowiązujących umów i porozumień, zawartych w celu wykonania niniejszego Porozumienia, jeśli Strony nie dokonają innych uzgodnień. W przypadku ustania mocy obowiązywania niniejszego Porozumienia, postanowienia artykułów 4, 5 i 6 tego Porozumienia pozostają nadal w mocy.
4.
Porozumienie może być zmienione lub uzupełnione w drodze wzajemnego uzgodnienia przez Strony. Wszystkie zmiany i uzupełnienia wprowadzane są w formie pisemnej i uzyskują moc obowiązującą w trybie określonym w ustępie 1 niniejszego artykułu.

POROZUMIENIE niniejsze podpisano w Moskwie dnia 22 kwietnia 2003 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższym Porozumieniem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- zostało ono uznane za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,

- jest przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone,

- będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 21 stycznia 2004 r.