Rodzaje tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.11.61

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 2009 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 19 grudnia 2008 r.
w sprawie rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie

Na podstawie art. 167 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje tytułów zawodowych nadawanych absolwentom:
a)
studiów pierwszego stopnia,
b)
studiów drugiego stopnia,
c)
jednolitych studiów magisterskich;
2)
warunki wydawania:
a)
dyplomów ukończenia studiów, w tym dyplomów ukończenia studiów prowadzonych wspólnie przez różne uczelnie i instytucje naukowe,
b)
świadectwa ukończenia studiów doktoranckich,
c)
świadectwa ukończenia studiów podyplomowych,
d)
świadectwa ukończenia kursu dokształcającego;
3)
wzory:
a)
dyplomów, w tym dyplomów ukończenia studiów prowadzonych wspólnie przez różne uczelnie i instytucje naukowe,
b)
suplementu do dyplomów,
c)
świadectwa ukończenia studiów doktoranckich,
d)
świadectwa ukończenia studiów podyplomowych,
e)
świadectwa ukończenia kursu dokształcającego.
Absolwentom studiów pierwszego stopnia nadaje się tytuły zawodowe:
1)
inżynier architekt - po ukończeniu kierunku architektura i urbanistyka;
2)
inżynier architekt krajobrazu - po ukończeniu kierunku architektura krajobrazu;
3)
inżynier pożarnictwa - strażakom Państwowej Straży Pożarnej po ukończeniu przez nich kierunku inżynieria bezpieczeństwa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej;
4)
inżynier - po ukończeniu kierunków innych niż wymienione w pkt 1 i 2 oraz kierunku inżynieria bezpieczeństwa, innym niż absolwenci wymienieni w pkt 3, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:
a)
program nauczania określony dla kierunku studiów zawierał przedmioty techniczne, rolnicze lub leśne i przedmioty te stanowiły nie mniej niż 50 % ogólnej liczby godzin zajęć oraz plan studiów określał, że przynajmniej 50 % zajęć dydaktycznych jest ćwiczeniami audytoryjnymi, laboratoryjnymi, projektowymi lub terenowymi,
b)
standard kształcenia określony na podstawie art. 9 pkt 2 lub art. 10 ust. 1 lub art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanej dalej "ustawą", przewiduje na tym kierunku studia inżynierskie;
5)
licencjat pielęgniarstwa - po ukończeniu kierunku pielęgniarstwo;
6)
licencjat położnictwa - po ukończeniu kierunku położnictwo;
7)
licencjat - po ukończeniu kierunków innych niż wymienione w pkt 1-6.
Absolwentom studiów drugiego stopnia nadaje się tytuły zawodowe:
1)
magister inżynier architekt - po ukończeniu kierunku architektura i urbanistyka;
2)
magister inżynier architekt krajobrazu - po ukończeniu kierunku architektura krajobrazu;
3)
magister inżynier pożarnictwa - strażakom Państwowej Straży Pożarnej po ukończeniu przez nich kierunku inżynieria bezpieczeństwa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej;
4)
magister inżynier - po ukończeniu kierunków innych niż wymienione w pkt 1 i 2 oraz kierunku inżynieria bezpieczeństwa, innym niż absolwenci wymienieni w pkt 3, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:
a)
program nauczania określony dla kierunku studiów drugiego stopnia zawierał przedmioty techniczne, rolnicze lub leśne i przedmioty te stanowiły nie mniej niż 50 % ogólnej liczby godzin zajęć,
b)
plan studiów drugiego stopnia określał, że przynajmniej 50 % zajęć dydaktycznych jest ćwiczeniami audytoryjnymi, laboratoryjnymi, projektowymi lub terenowymi,
c)
standard kształcenia określony na podstawie art. 9 pkt 2 lub art. 10 ust. 1 lub art. 11 ust. 3 ustawy przewiduje na tym kierunku studia inżynierskie;
5)
magister sztuki - po ukończeniu kierunków:
a)
architektura wnętrz,
b)
dyrygentura,
c)
edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych,
d)
edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej,
e)
grafika,
f)
instrumentalistyka,
g)
jazz i muzyka estradowa,
h)
kompozycja i teoria muzyki,
i)
malarstwo,
j)
organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej,
k)
reżyseria,
l)
reżyseria dźwięku,
m)
rzeźba,
n)
scenografia,
o)
taniec,
p)
wiedza o teatrze,
q)
wokalistyka,
r)
wzornictwo;
6)
magister pielęgniarstwa - po ukończeniu kierunku pielęgniarstwo;
7)
magister położnictwa - po ukończeniu kierunku położnictwo;
8)
magister - po ukończeniu kierunków innych niż wymienione w pkt 1-7.
Absolwentom jednolitych studiów magisterskich nadaje się tytuły zawodowe:
1)
magister sztuki - po ukończeniu kierunków:
a)
aktorstwo,
b)
konserwacja i restauracja dzieł sztuki,
c)
realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia,
d)
reżyseria;
2)
magister farmacji - po ukończeniu kierunku farmacja;
3)
lekarz - po ukończeniu kierunku lekarskiego;
4)
lekarz dentysta - po ukończeniu kierunku lekarsko-dentystycznego;
5)
lekarz weterynarii - po ukończeniu kierunku weterynaria;
6)
magister - po ukończeniu kierunków:
a)
analityka medyczna,
b)
prawo,
c)
prawo kanoniczne,
d)
psychologia,
e)
teologia.
Absolwenci kierunków studiów, o których mowa w art. 11 ust. 3 ustawy, otrzymują tytuł zawodowy określony w decyzji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego udzielającej zgody na prowadzenie studiów na kierunku innym niż określony na podstawie art. 9 pkt 1 ustawy.
Warunkiem wydania dyplomu ukończenia studiów wyższych jest zrealizowanie przewidzianego w planach studiów i programach nauczania zakresu kształcenia, uzyskanie zaliczeń i złożenie wymaganych egzaminów oraz odbycie przewidzianych w programie nauczania praktyk, złożenie egzaminu dyplomowego lub pracy dyplomowej, jeżeli standardy kształcenia tak przewidują, oraz uzyskanie odpowiedniej liczby punktów ECTS określonych w standardach kształcenia.
Warunkiem wydania świadectwa ukończenia studiów doktoranckich jest zrealizowanie przewidzianego w programie studiów zakresu kształcenia, udokumentowanie wyników prac badawczych oraz złożenie egzaminów przewidzianych programem.
Warunkiem wydania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest zrealizowanie przewidzianego w programie tych studiów zakresu kształcenia, złożenie egzaminów przewidzianych programem oraz złożenie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego, jeżeli program tych studiów to przewiduje.
Warunkiem wydania świadectwa ukończenia kursu jest zrealizowanie przewidzianego w programie tego kursu zakresu kształcenia, złożenie egzaminów przewidzianych programem oraz złożenie pracy końcowej lub egzaminu końcowego, jeżeli program tego kursu to przewiduje.
1.
Określa się wzór dyplomu ukończenia:
1)
studiów pierwszego stopnia, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
studiów drugiego stopnia, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
jednolitych studiów magisterskich, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;
4)
studiów pierwszego stopnia prowadzonych wspólnie, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia;
5)
studiów drugiego stopnia prowadzonych wspólnie, stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia;
6)
jednolitych studiów magisterskich prowadzonych wspólnie, stanowiący załącznik nr 6 do rozporządzenia.
2.
Dyplomy ukończenia studiów, o których mowa w ust. 1 pkt 4-6, może wydać jedna uczelnia, która została wskazana w regulaminie tych studiów ustalonym w porozumieniu zawartym na podstawie art. 168 ust. 1 ustawy.
Określa się wzór suplementu do dyplomów ukończenia studiów, który stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia.
Określa się wzór świadectwa:
1)
ukończenia studiów doktoranckich, stanowiący załącznik nr 8 do rozporządzenia;
2)
ukończenia studiów podyplomowych, stanowiący załącznik nr 9 do rozporządzenia;
3)
ukończenia kursu dokształcającego, stanowiący załącznik nr 10 do rozporządzenia.
1.
Studenci, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia kształcą się na jednolitych studiach magisterskich na kierunkach innych niż określone w § 4, po spełnieniu warunków określonych w § 6 otrzymują tytuł zawodowy, którego nazwa jest zgodna z dotychczasowymi przepisami.
2.
Studenci, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia kształcą się na studiach pierwszego stopnia na kierunkach określonych w § 4, po spełnieniu warunków określonych w § 6 otrzymują tytuł zawodowy, którego nazwa jest zgodna z dotychczasowymi przepisami.
3.
Studenci, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia kształcą się na studiach inżynierskich na kierunkach, których standard kształcenia określony na podstawie art. 9 pkt 2 lub art. 10 ust. 1 lub art. 11 ust. 3 ustawy nie przewiduje studiów inżynierskich, po spełnieniu warunków określonych w § 2 pkt 4 otrzymują tytuł zawodowy, którego nazwa jest zgodna z dotychczasowymi przepisami.
4.
Studenci, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia kształcą się na studiach drugiego stopnia na kierunkach studiów, których zrealizowany program nauczania zawierał przedmioty techniczne, rolnicze lub leśne i przedmioty te stanowiły nie mniej niż 50 % ogólnej liczby godzin zajęć oraz plan studiów określał, że przynajmniej 50 % zajęć dydaktycznych jest ćwiczeniami audytoryjnymi, laboratoryjnymi, projektowymi lub terenowymi, po spełnieniu warunków określonych w § 3 pkt 4 otrzymują tytuł zawodowy, którego nazwa jest zgodna z dotychczasowymi przepisami.
5.
Absolwenci studiów, o których mowa w ust. 1-4, otrzymują dyplom ukończenia studiów według wzorów określonych w rozporządzeniu.
Do dnia 30 czerwca 2009 r. absolwenci studiów mogą otrzymywać dyplom ukończenia studiów według wzorów obowiązujących na podstawie dotychczasowych przepisów.
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 lipca 2004 r. w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie (Dz. U. Nr 182, poz. 1881 i Nr 194, poz. 2003).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 216, poz. 1596).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 144, poz. 1043 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 80, poz. 542, Nr 120, poz. 818, Nr 176, poz. 1238 i 1240 i Nr 180, poz. 1280 oraz z 2008 r. Nr 70, poz. 416.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WZÓR DYPLOMU UKOŃCZENIA STUDIÓW PIERWSZEGO STOPNIA

wzór

Opis:

1) format dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni - po złożeniu A6 (105 x 148 mm);

2) strony wewnętrzne dyplomu (2-7) wykonane na papierze celulozowym powlekanym, matowym białym, o gramaturze nie niższej niż 120 g/m2;

3) odpis dyplomu oraz odpis dyplomu przeznaczony do akt uczelni wykonany na papierze białym, powlekanym dwustronnie, o gramaturze 120 g/m2 zawiera cztery strony (strona 1 okładka, strona 2 wewnętrzna lewa, strona 3 wewnętrzna prawa, strona 4); w przypadku odpisu dyplomu ukończenia studiów prowadzonych wspólnie na stronie 4 umieszcza się informacje o uczelniach i instytucjach naukowych prowadzących kształcenie, zgodnie z informacjami na stronie 7 oryginału dyplomu;

4) strony wewnętrzne dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni (2-7) pokryte giloszem według wzoru; gilosz stanowi siatka w kolorze brązowym - nr pantone 480, o wymiarach 148 x 210 mm, grubości linii 0,567 pkt, przesuniętych względem siebie o kąt 5°;

5) druk tekstu stron wewnętrznych dyplomu (2-7) w kolorze czarnym;

6) druk tekstu odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni, oraz godła państwa w kolorze czarnym; pod nazwą dyplomu umieszcza się, odpowiednio, napis: "(ODPIS)" lub "(ODPIS PRZEZNACZONY DO AKT)";

7) fotografia na dyplomie, odpisie dyplomu oraz odpisie dyplomu przeznaczonym do akt uczelni opieczętowana pieczęcią do tłoczenia w papierze;

8) okładka dyplomu wykonana z tektury o gramaturze 630 g/m2, oprawiona w skórę naturalną, wtórną, mieloną ekologicznie, w kolorze brązowym odpowiadającym nr pantone 4695 C;

9) napisy na okładce oraz godło państwa tłoczone złotą folią; korona godła państwa na okładce na wysokości 40 mm od górnej krawędzi dyplomu; godło państwa na okładce o wymiarach 14 x 16 mm; napisy na okładce: "RZECZPOSPOLITA POLSKA" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt, wersaliki pogrubione, na wysokości 22,5 mm od górnej krawędzi dyplomu "DYPLOM UKOŃCZENIA ..." - w odległości 25 mm od nasady godła państwa, wersaliki, czcionka Times New Roman CE 14 pkt;

strona 2 wewnętrzna - objaśnienia i tekst w nawiasach: czcionka Times New Roman CE 7 pkt, napisy: "Pan(i)" oraz "data urodzenia" i "miejsce urodzenia" - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; napis "Nr dyplomu" wysokość 11 pkt;

strona 3 wewnętrzna - godło państwa o wymiarach 14 x 16 mm, korona godła państwa na wysokości 29 mm od górnej krawędzi dyplomu, napis "DYPLOM" pod godłem państwa w odległości 5 mm od nasady godła; napis "DYPLOM" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt; objaśnienia (tekst w nawiasach) - czcionka Times New Roman CE 7 pkt; napisy: "ukończenia studiów w formie", "na kierunku", "w specjalności", "z wynikiem", "i uzyskania w dniu", "tytułu zawodowego", "Kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej", "Rektor" oraz "dnia .... r." - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; strony 5, 6 i 7 - czcionka Times New Roman CE 9 pkt;

10) godło państwa oraz napisy nad godłem i pod godłem powinny być umieszczone centralnie w pionowej osi strony, cały tekst oraz ramka określająca miejsce na fotografię powinny być rozmieszczone symetrycznie względem pionowej osi strony;

11) kartki szyte nitką z wyklejką, ściegiem szerokim;

12) w miejscu przeznaczonym na nazwę kierunku studiów podaje się nazwę makrokierunku;

13) w uczelni, w której nie ma podstawowych jednostek organizacyjnych, miejsce na dyplomie przeznaczone na nazwę podstawowej jednostki organizacyjnej oraz na podpis kierownika tej jednostki oznacza się poziomą kreską.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WZÓR DYPLOMU UKOŃCZENIA STUDIÓW DRUGIEGO STOPNIA

wzór

Opis:

1) format dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni - po złożeniu A6 (105 x 148 mm);

2) strony wewnętrzne dyplomu (2-7) wykonane na papierze celulozowym powlekanym, matowym białym, o gramaturze nie niższej niż 120 g/m2;

3) odpis dyplomu oraz odpis dyplomu przeznaczony do akt uczelni wykonany na papierze białym, powlekanym dwustronnie, o gramaturze 120 g/m2 zawiera cztery strony (strona 1 okładka, strona 2 wewnętrzna lewa, strona 3 wewnętrzna prawa, strona 4); w przypadku odpisu dyplomu ukończenia studiów prowadzonych wspólnie na stronie 4 umieszcza się informacje o uczelniach i instytucjach naukowych prowadzących kształcenie, zgodnie z informacjami na stronie 7 oryginału dyplomu;

4) strony wewnętrzne dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni (2-7) pokryte giloszem według wzoru; gilosz stanowi siatka w kolorze brązowym - nr pantone 480, o wymiarach 148 x 210 mm, grubości linii 0,567 pkt, przesuniętych względem siebie o kąt 5°;

5) druk tekstu stron wewnętrznych dyplomu (2-7) w kolorze czarnym;

6) druk tekstu odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni, oraz godła państwa w kolorze czarnym; pod nazwą dyplomu umieszcza się, odpowiednio, napis: "(ODPIS)" lub "(ODPIS PRZEZNACZONY DO AKT)";

7) fotografia na dyplomie, odpisie dyplomu oraz odpisie dyplomu przeznaczonym do akt uczelni opieczętowana pieczęcią do tłoczenia w papierze;

8) okładka dyplomu wykonana z tektury o gramaturze 630 g/m2, oprawiona w skórę naturalną, wtórną, mieloną ekologicznie, w kolorze brązowym odpowiadającym nr pantone 4.695 C;

9) napisy na okładce oraz godło państwa tłoczone złotą folią; korona godła państwa na okładce na wysokości 40 mm od górnej krawędzi dyplomu; godło państwa na okładce o wymiarach 14 x 16 mm; napisy na okładce: "RZECZPOSPOLITA POLSKA" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt, wersaliki pogrubione, na wysokości 22,5 mm od górnej krawędzi dyplomu "DYPLOM UKOŃCZENIA ..." - w odległości 25 mm od nasady godła państwa, wersaliki, czcionka Times New Roman CE 14 pkt;

strona 2 wewnętrzna - objaśnienia i tekst w nawiasach: czcionka Times New Roman CE 7 pkt, napisy: "Pan(i)" oraz "data urodzenia" i "miejsce urodzenia" - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; napis "Nr dyplomu" wysokość 11 pkt;

strona 3 wewnętrzna - godło państwa o wymiarach 14 x 16 mm, korona godła państwa na wysokości 29 mm od górnej krawędzi dyplomu, napis "DYPLOM" pod godłem państwa w odległości 5 mm od nasady godła; napis "DYPLOM" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt; objaśnienia (tekst w nawiasach) - czcionka Times New Roman CE 7 pkt; napisy: "ukończenia studiów w formie", "na kierunku", "w specjalności", "z wynikiem", "i uzyskania w dniu", "tytułu zawodowego", "Kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej", "Rektor" oraz "dnia ... r." - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; strony 5, 6 i 7 - czcionka Times New Roman CE 9 pkt;

10) godło państwa oraz napisy nad godłem i pod godłem powinny być umieszczone centralnie w pionowej osi strony, cały tekst oraz ramka określająca miejsce na fotografię powinny być rozmieszczone symetrycznie względem pionowej osi strony;

11) kartki szyte nitką z wyklejką, ściegiem szerokim;

12) w miejscu przeznaczonym na nazwę kierunku studiów podaje się nazwę makrokierunku;

13) w uczelni, w której nie ma podstawowych jednostek organizacyjnych, miejsce na dyplomie przeznaczone na nazwę podstawowej jednostki organizacyjnej oraz na podpis kierownika tej jednostki oznacza się poziomą kreską.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 WZÓR DYPLOMU UKOŃCZENIA JEDNOLITYCH STUDIÓW MAGISTERSKICH

wzór

Opis:

1) format dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni - po złożeniu A6 (105 x 148 mm);

2) strony wewnętrzne dyplomu (2-7) wykonane na papierze celulozowym powlekanym, matowym białym, o gramaturze nie niższej niż 120 g/m2;

3) odpis dyplomu oraz odpis dyplomu przeznaczony do akt uczelni wykonany na papierze białym, powlekanym dwustronnie, o gramaturze 120 g/m2 zawiera cztery strony (strona 1 okładka, strona 2 wewnętrzna lewa, strona 3 wewnętrzna prawa, strona 4); w przypadku odpisu dyplomu ukończenia studiów prowadzonych wspólnie na stronie 4 umieszcza się informacje o uczelniach i instytucjach naukowych prowadzących kształcenie, zgodnie z informacjami na stronie 7 oryginału dyplomu;

4) strony wewnętrzne dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni (2-7) pokryte giloszem według wzoru; gilosz stanowi siatka w kolorze brązowym - nr pantone 480, o wymiarach 148 x 210 mm, grubości linii 0,567 pkt, przesuniętych względem siebie o kąt 5°;

5) druk tekstu stron wewnętrznych dyplomu (2-7) w kolorze czarnym;

6) druk tekstu odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni, oraz godła państwa w kolorze czarnym; pod nazwą dyplomu umieszcza się, odpowiednio, napis: "(ODPIS)" lub "(ODPIS PRZEZNACZONY DO AKT)";

7) fotografia na dyplomie, odpisie dyplomu oraz odpisie dyplomu przeznaczonym do akt uczelni opieczętowana pieczęcią do tłoczenia w papierze;

8) okładka dyplomu wykonana z tektury o gramaturze 630 g/m2, oprawiona w skórę naturalną, wtórną, mieloną ekologicznie, w kolorze brązowym odpowiadającym nr pantone 4695 C;

9) napisy na okładce oraz godło państwa tłoczone złotą folią; korona godła państwa na okładce na wysokości 40 mm od górnej krawędzi dyplomu; godło państwa na okładce o wymiarach 14 x 16 mm; napisy na okładce: "RZECZPOSPOLITA POLSKA" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt, wersaliki pogrubione, na wysokości 22,5 mm od górnej krawędzi dyplomu "DYPLOM UKOŃCZENIA ..." - w odległości 25 mm od nasady godła państwa, wersaliki, czcionka Times New Roman CE 14 pkt;

strona 2 wewnętrzna - objaśnienia i tekst w nawiasach: czcionka Times New Roman CE 7 pkt, napisy: "Pan(i)" oraz "data urodzenia" i "miejsce urodzenia" - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; napis "Nr dyplomu" wysokość 11 pkt;

strona 3 wewnętrzna - godło państwa o wymiarach 14 x 16 mm, korona godła państwa na wysokości 29 mm od górnej krawędzi dyplomu, napis "DYPLOM" pod godłem państwa w odległości 5 mm od nasady godła; napis "DYPLOM" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt; objaśnienia (tekst w nawiasach) - czcionka Times New Roman CE 7 pkt; napisy: "ukończenia studiów w formie", "na kierunku", "w specjalności", "z wynikiem", "i uzyskania w dniu", "tytułu zawodowego", "Kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej", "Rektor" oraz "dnia .... r." - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; strony 5, 6 i 7 - czcionka Times New Roman CE 9 pkt;

10) godło państwa oraz napisy nad godłem i pod godłem powinny być umieszczone centralnie w pionowej osi strony, cały tekst oraz ramka określająca miejsce na fotografię powinny być rozmieszczone symetrycznie względem pionowej osi strony;

11) kartki szyte nitką z wyklejką, ściegiem szerokim;

12) w miejscu przeznaczonym na nazwę kierunku studiów podaje się nazwę makrokierunku;

13) w uczelni, w której nie ma podstawowych jednostek organizacyjnych, miejsce na dyplomie przeznaczone na nazwę podstawowej jednostki organizacyjnej oraz na podpis kierownika tej jednostki oznacza się poziomą kreską.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 WZÓR DYPLOMU UKOŃCZENIA STUDIÓW PIERWSZEGO STOPNIA PROWADZONYCH WSPÓLNIE

wzór

Opis:

1) format dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni - po złożeniu A6 (105 x 148 mm);

2) strony wewnętrzne dyplomu (2-7) wykonane na papierze celulozowym powlekanym, matowym białym, o gramaturze nie niższej niż 120 g/m2;

3) odpis dyplomu oraz odpis dyplomu przeznaczony do akt uczelni wykonany na papierze białym, powlekanym dwustronnie, o gramaturze 120 g/m2 zawiera cztery strony (strona 1 okładka, strona 2 wewnętrzna lewa, strona 3 wewnętrzna prawa, strona 4); w przypadku odpisu dyplomu ukończenia studiów prowadzonych wspólnie na stronie 4 umieszcza się informacje o uczelniach i instytucjach naukowych prowadzących kształcenie, zgodnie z informacjami na stronie 7 oryginału dyplomu;

4) strony wewnętrzne dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni (2-7) pokryte giloszem według wzoru; gilosz stanowi siatka w kolorze brązowym - nr pantone 480, o wymiarach 148 x 210 mm, grubości linii 0,567 pkt, przesuniętych względem siebie o kąt 5°;

5) druk tekstu stron wewnętrznych dyplomu (2-7) w kolorze czarnym;

6) druk tekstu odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni, oraz godła państwa w kolorze czarnym; pod nazwą dyplomu umieszcza się, odpowiednio, napis: "(ODPIS)" lub "(ODPIS PRZEZNACZONY DO AKT)";

7) fotografia na dyplomie, odpisie dyplomu oraz odpisie dyplomu przeznaczonym do akt uczelni opieczętowana pieczęcią do tłoczenia w papierze;

8) okładka dyplomu wykonana z tektury o gramaturze 630 g/m2, oprawiona w skórę naturalną, wtórną, mieloną ekologicznie, w kolorze brązowym odpowiadającym nr pantone 4695 C;

9) napisy na okładce oraz godło państwa tłoczone złotą folią; korona godła państwa na okładce na wysokości 40 mm od górnej krawędzi dyplomu; godło państwa na okładce o wymiarach 14 x 16 mm; napisy na okładce: "RZECZPOSPOLITA POLSKA" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt, wersaliki pogrubione, na wysokości 22,5 mm od górnej krawędzi dyplomu "DYPLOM UKOŃCZENIA ..." - w odległości 25 mm od nasady godła państwa, wersaliki, czcionka Times New Roman CE 14 pkt;

strona 2 wewnętrzna - objaśnienia i tekst w nawiasach: czcionka Times New Roman CE 7 pkt, napisy: "Pan(i)" oraz "data urodzenia" i "miejsce urodzenia" - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; napis "Nr dyplomu" wysokość 11 pkt;

strona 3 wewnętrzna - godło państwa o wymiarach 14 x 16 mm, korona godła państwa na wysokości 29 mm od górnej krawędzi dyplomu, napis "DYPLOM" pod godłem państwa w odległości 5 mm od nasady godła; napis "DYPLOM" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt; objaśnienia (tekst w nawiasach) - czcionka Times New Roman CE 7 pkt; napisy: "ukończenia studiów w formie", "na kierunku", "w specjalności", "z wynikiem", "i uzyskania w dniu", "tytułu zawodowego", "Kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej", "Rektor" oraz "dnia .... r." - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; strony 5, 6 i 7 - czcionka Times New Roman CE 9 pkt;

10) godło państwa oraz napisy nad godłem i pod godłem powinny być umieszczone centralnie w pionowej osi strony, cały tekst oraz ramka określająca miejsce na fotografię powinny być rozmieszczone symetrycznie względem pionowej osi strony;

11) kartki szyte nitką z wyklejką, ściegiem szerokim;

12) w miejscu przeznaczonym na nazwę kierunku studiów podaje się nazwę makrokierunku;

13) w uczelni, w której nie ma podstawowych jednostek organizacyjnych, miejsce na dyplomie przeznaczone na nazwę podstawowej jednostki organizacyjnej oraz na podpis kierownika tej jednostki oznacza się poziomą kreską.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 WZÓR DYPLOMU UKOŃCZENIA STUDIÓW DRUGIEGO STOPNIA PROWADZONYCH WSPÓLNIE

wzór

Opis:

1) format dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni - po złożeniu A6 (105 x 148 mm);

2) strony wewnętrzne dyplomu (2-7) wykonane na papierze celulozowym powlekanym, matowym białym, o gramaturze nie niższej niż 120 g/m2;

3) odpis dyplomu oraz odpis dyplomu przeznaczony do akt uczelni wykonany na papierze białym, powlekanym dwustronnie, o gramaturze 120 g/m2 zawiera cztery strony (strona 1 okładka, strona 2 wewnętrzna lewa, strona 3 wewnętrzna prawa, strona 4); w przypadku odpisu dyplomu ukończenia studiów prowadzonych wspólnie na stronie 4 umieszcza się informacje o uczelniach i instytucjach naukowych prowadzących kształcenie, zgodnie z informacjami na stronie 7 oryginału dyplomu;

4) strony wewnętrzne dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni (2-7) pokryte giloszem według wzoru; gilosz stanowi siatka w kolorze brązowym - nr pantone 480, o wymiarach 148 x 210 mm, grubości linii 0,567 pkt, przesuniętych względem siebie o kąt 5°;

5) druk tekstu stron wewnętrznych dyplomu (2-7) w kolorze czarnym;

6) druk tekstu odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni, oraz godła państwa w kolorze czarnym; pod nazwą dyplomu umieszcza się, odpowiednio, napis: "(ODPIS)" lub "(ODPIS PRZEZNACZONY DO AKT)";

7) fotografia na dyplomie, odpisie dyplomu oraz odpisie dyplomu przeznaczonym do akt uczelni opieczętowana pieczęcią do tłoczenia w papierze;

8) okładka dyplomu wykonana z tektury o gramaturze 630 g/m2, oprawiona w skórę naturalną, wtórną, mieloną ekologicznie, w kolorze brązowym odpowiadającym nr pantone 4695 C;

9) napisy na okładce oraz godło państwa tłoczone złotą folią; korona godła państwa na okładce na wysokości 40 mm od górnej krawędzi dyplomu; godło państwa na okładce o wymiarach 14 x 16 mm; napisy na okładce: "RZECZPOSPOLITA POLSKA" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt, wersaliki pogrubione, na wysokości 22,5 mm od górnej krawędzi dyplomu "DYPLOM UKOŃCZENIA ..." - w odległości 25 mm od nasady godła państwa, wersaliki, czcionka Times New Roman CE 14 pkt;

strona 2 wewnętrzna - objaśnienia i tekst w nawiasach: czcionka Times New Roman CE 7 pkt, napisy: "Pan(i)" oraz "data urodzenia" i "miejsce urodzenia" - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; napis "Nr dyplomu" wysokość 11 pkt;

strona 3 wewnętrzna - godło państwa o wymiarach 14 x 16 mm, korona godła państwa na wysokości 29 mm od górnej krawędzi dyplomu, napis "DYPLOM" pod godłem państwa w odległości 5 mm od nasady godła; napis "DYPLOM" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt; objaśnienia (tekst w nawiasach) - czcionka Times New Roman CE 7 pkt; napisy: "ukończenia studiów w formie", "na kierunku", "w specjalności", "z wynikiem", "i uzyskania w dniu", "tytułu zawodowego", "Kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej", "Rektor" oraz "dnia .... r." - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; strony 5, 6 i 7 - czcionka Times New Roman CE 9 pkt;

10) godło państwa oraz napisy nad godłem i pod godłem powinny być umieszczone centralnie w pionowej osi strony, cały tekst oraz ramka określająca miejsce na fotografię powinny być rozmieszczone symetrycznie względem pionowej osi strony;

11) kartki szyte nitką z wyklejką, ściegiem szerokim;

12) w miejscu przeznaczonym na nazwę kierunku studiów podaje się nazwę makrokierunku;

13) w uczelni, w której nie ma podstawowych jednostek organizacyjnych, miejsce na dyplomie przeznaczone na nazwę podstawowej jednostki organizacyjnej oraz na podpis kierownika tej jednostki oznacza się poziomą kreską.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

 WZÓR DYPLOMU UKOŃCZENIA JEDNOLITYCH STUDIÓW MAGISTERSKICH PROWADZONYCH WSPÓLNIE

wzór

Opis:

1) format dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni - po złożeniu A6 (105 x 148 mm);

2) strony wewnętrzne dyplomu (2-7) wykonane na papierze celulozowym powlekanym, matowym białym, o gramaturze nie niższej niż 120 g/m2;

3) odpis dyplomu oraz odpis dyplomu przeznaczony do akt uczelni wykonany na papierze białym, powlekanym dwustronnie, o gramaturze 120 g/m2 zawiera cztery strony (strona 1 okładka, strona 2 wewnętrzna lewa, strona 3 wewnętrzna prawa, strona 4); w przypadku odpisu dyplomu ukończenia studiów prowadzonych wspólnie na stronie 4 umieszcza się informacje o uczelniach i instytucjach naukowych prowadzących kształcenie, zgodnie z informacjami na stronie 7 oryginału dyplomu;

4) strony wewnętrzne dyplomu, odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni (2-7) pokryte giloszem według wzoru; gilosz stanowi siatka w kolorze brązowym - nr pantone 480, o wymiarach 148 x 210 mm, grubości linii 0,567 pkt, przesuniętych względem siebie o kąt 5°;

5) druk tekstu stron wewnętrznych dyplomu (2-7) w kolorze czarnym;

6) druk tekstu odpisu dyplomu oraz odpisu dyplomu przeznaczonego do akt uczelni, oraz godła państwa w kolorze czarnym; pod nazwą dyplomu umieszcza się, odpowiednio, napis: "(ODPIS)" lub "(ODPIS PRZEZNACZONY DO AKT)";

7) fotografia na dyplomie, odpisie dyplomu oraz odpisie dyplomu przeznaczonym do akt uczelni opieczętowana pieczęcią do tłoczenia w papierze;

8) okładka dyplomu wykonana z tektury o gramaturze 630 g/m2, oprawiona w skórę naturalną, wtórną, mieloną ekologicznie, w kolorze brązowym odpowiadającym nr pantone 4695 C;

9) napisy na okładce oraz godło państwa tłoczone złotą folią; korona godła państwa na okładce na wysokości 40 mm od górnej krawędzi dyplomu; godło państwa na okładce o wymiarach 14 x 16 mm; napisy na okładce: "RZECZPOSPOLITA POLSKA" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt, wersaliki pogrubione, na wysokości 22,5 mm od górnej krawędzi dyplomu "DYPLOM UKOŃCZENIA ..." - w odległości 25 mm od nasady godła państwa, wersaliki, czcionka Times New Roman CE 14 pkt;

strona 2 wewnętrzna - objaśnienia i tekst w nawiasach: czcionka Times New Roman CE 7 pkt, napisy: "Pan(i)" oraz "data urodzenia" i "miejsce urodzenia" - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; napis "Nr dyplomu" wysokość 11 pkt;

strona 3 wewnętrzna - godło państwa o wymiarach 14 x 16 mm, korona godła państwa na wysokości 29 mm od górnej krawędzi dyplomu, napis "DYPLOM" pod godłem państwa w odległości 5 mm od nasady godła; napis "DYPLOM" - czcionka Times New Roman CE 12 pkt; objaśnienia (tekst w nawiasach) - czcionka Times New Roman CE 7 pkt; napisy: "ukończenia studiów w formie", "na kierunku", "w specjalności", "z wynikiem", "i uzyskania w dniu", "tytułu zawodowego", "Kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej", "Rektor" oraz "dnia .... r." - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; strony 5, 6 i 7 - czcionka Times New Roman CE 9 pkt;

10) godło państwa oraz napisy nad godłem i pod godłem powinny być umieszczone centralnie w pionowej osi strony, cały tekst oraz ramka określająca miejsce na fotografię powinny być rozmieszczone symetrycznie względem pionowej osi strony;

11) kartki szyte nitką z wyklejką, ściegiem szerokim;

12) w miejscu przeznaczonym na nazwę kierunku studiów podaje się nazwę makrokierunku;

13) w uczelni, w której nie ma podstawowych jednostek organizacyjnych, miejsce na dyplomie przeznaczone na nazwę podstawowej jednostki organizacyjnej oraz na podpis kierownika tej jednostki oznacza się poziomą kreską.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

  1 WZÓR SUPLEMENTU DO DYPLOMÓW UKOŃCZENIA STUDIÓW

wzór

Opis:

1) format po obcięciu A4 (210 x 297 mm);

2) papier offsetowy biały, gramatura 80 g/m2;

3) papier pokryty giloszem według wzoru; gilosz stanowi siatka w kolorze brązowym - nr pantone 480, o wymiarach 297 x 210 mm, grubość linii 0,567 pkt, przesuniętych względem siebie o kąt 5°;

4) druk dwustronny w kolorze czarnym;

5) odpis suplementu przeznaczony do akt uczelni wykonany według wzoru określonego dla suplementu; pod nazwą "SUPLEMENT DO DYPLOMU" umieszcza się napis: "(ODPIS PRZEZNACZONY DO AKT)";

6) suplement oraz odpis suplementu przeznaczony do akt w lewym górnym rogu, na widocznej we wzorze linii, zszyty i opieczętowany pieczęcią urzędową uczelni;

7) tekst: czcionka Times New Roman CE 11 pkt, napis "SUPLEMENT DO DYPLOMU" - wersaliki 14 pkt, w punkcie VIII - czcionka Times New Roman CE 10 pkt, oznaczenie stron - czcionka Times New Roman CE 8 pkt;

8) okładka suplementu wykonana z tektury o gramaturze 630 g/m2, oprawiona w okleinę introkal, w kolorze brązowym odpowiadającym nr pantone 4.695 C, wyklejka - papier celulozowy, biały, jednostronnie powlekany, o gramaturze 120 g/m2, na wewnętrznej prawej stronie - cztery narożniki otwarte, paskowe, szerokość paska 6 mm;

9) na okładce napis: "SUPLEMENT DO DYPLOMU" tłoczony złotą folią, wersaliki, czcionka Times New Roman CE 30 pkt, na wysokości 77 mm od górnej krawędzi, umieszczony centralnie w pionowej osi strony;

10) podczas wypełniania suplementu kropki oznaczające wiersze mogą być zastąpione wpisanym tekstem.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

  2 WZÓR ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA STUDIÓW DOKTORANCKICH

wzór

Opis:

1) format świadectwa B5 (250 x 176 mm);

2) papier celulozowy offsetowy biały, o gramaturze 80 g/m2, pokryty giloszem według wzoru; gilosz stanowi siatka w kolorze jasnoróżowym - nr pantone 182 U, o wymiarach 148 x 210 mm, grubości linii 0,567 pkt, przesuniętych względem siebie o kąt 5°;

3) godło państwa - wysokość 20 mm, napis "ŚWIADECTWO" - wersaliki, czcionka Times New Roman CE 18,5 pkt; napis "UKOŃCZENIA STUDIÓW DOKTORANCKICH" - czcionka Times New Roman CE 10,5 pkt; napisy: "Pan(i)", "urodzon... w dniu ...", "odbywał....", "i ukończył....", "w zakresie ...", "KIEROWNIK STUDIÓW" oraz "REKTOR" - czcionka Times New Roman CE 9 pkt; objaśnienia (tekst w nawiasach) - czcionka Times New Roman CE 7 pkt.

ZAŁĄCZNIK Nr  9

  3 WZÓR ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

wzór

Opis:

1) format świadectwa B5 (250 x 176 mm);

2) karton biały, powlekany, o gramaturze 250 g/m2;

3) papier pokryty giloszem według wzoru; gilosz stanowi siatka w kolorze brązowym, nr pantone 480 C; grubość linii 0,567 pkt, przesuniętych względem siebie o kąt 5°;

4) druk dwustronny w kolorze czarnym;

5) godło państwa - wysokość 20 mm, napis "ŚWIADECTWO" - wersaliki, czcionka Times New Roman CE 18,5 pkt; napis "UKOŃCZENIA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH" - wersaliki, czcionka Times New Roman CE 14 pkt; napisy: "Pan(i)", "urodzon.....", "ukończył....", "z wynikiem", "KIEROWNIK podstawowej jednostki organizacyjnej", "REKTOR lub KIEROWNIK jednostki organizacyjnej prowadzącej studia" oraz "dnia ..." - czcionka Times New Roman CE 10,5 pkt; objaśnienia (tekst w nawiasach) - czcionka Times New Roman CE 6,5 pkt;

6) korona godła państwa w odległości 30 mm od górnej krawędzi świadectwa, napis "ŚWIADECTWO" w odległości 40 mm od nasady godła państwa;

7) godło państwa, napisy oraz tekst powinny być umieszczone centralnie w pionowej osi strony.

ZAŁĄCZNIK Nr  10

  4 WZÓR ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA KURSU DOKSZTAŁCAJĄCEGO

wzór

Opis:

1) format świadectwa B5 (250 x 176 mm);

2) papier celulozowy biały offsetowy, o gramaturze 80 g/m2;

3) godło państwa - wysokość 20 mm, korona godła państwa w odległości 36 mm od górnej krawędzi świadectwa; napis "ŚWIADECTWO" - wersaliki czcionka Times New Roman CE 22 pkt, w odległości 50 mm od nasady godła państwa; napis "UKOŃCZENIA KURSU" - wersaliki, czcionka Times New Roman CE 16 pkt; napisy: "Pan(i)", "urodzon...", "ukończył...", "kurs dokształcający ...", "z wynikiem", "KIEROWNIK ..." oraz "dnia" - czcionka Times New Roman CE 10,5 pkt, objaśnienia (tekst w nawiasach) - czcionka Times New Roman CE 6,5 pkt;

4) godło państwa, napisy oraz tekst powinny być umieszczone centralnie w pionowej osi strony.

1 Załącznik nr 7 zmieniony przez pkt 1 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. o sprostowaniu błędów(Dz.U.09.47.387).
2 Załącznik nr 8 zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. o sprostowaniu błędów(Dz.U.09.47.387).
3 Załącznik nr 9 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. o sprostowaniu błędów(Dz.U.09.47.387).
4 Załącznik nr 10 zmieniony przez pkt 4 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. o sprostowaniu błędów(Dz.U.09.47.387).