Rodzaje przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakres tej kontroli.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.885

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 maja 2017 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 13 kwietnia 2017 r.
w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli 2

Na podstawie art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. z 2016 r. poz. 884 i 1948) zarządza się, co następuje:
1. 
Prawnej kontroli metrologicznej w zakresie zatwierdzenia typu, legalizacji pierwotnej i legalizacji ponownej podlegają następujące rodzaje przyrządów pomiarowych:
1)
drogowe cysterny pomiarowe;
2)
gęstościomierze zbożowe użytkowe 20 L, 1 L i 1/4 L;
3)
manometry do opon pojazdów mechanicznych;
4)
przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w kontroli ruchu drogowego;
5)
wagi samochodowe do ważenia pojazdów w ruchu;
6)
zbiorniki pomiarowe do cieczy z wyłączeniem zbiorników pomiarowych do cieczy posadowionych na stałe na stacjach paliw płynnych, które stosowane są wyłącznie w celu magazynowania cieczy.
2. 
Przyrządy pomiarowe, o których mowa w ust. 1, w wykonaniu jednostkowym, skonstruowanym dla określonego, szczególnego zastosowania podlegają prawnej kontroli metrologicznej w zakresie legalizacji jednostkowej i legalizacji ponownej.
Prawnej kontroli metrologicznej w zakresie zatwierdzenia typu i legalizacji pierwotnej podlegają następujące rodzaje przyrządów pomiarowych:
1)
areometry szklane - alkoholomierze i densymetry do alkoholu;
2)
areometry szklane - densymetry do cieczy innych niż alkohol;
3)
beczki metalowe.
Prawnej kontroli metrologicznej w zakresie zatwierdzenia typu podlegają następujące rodzaje przyrządów pomiarowych:
1)
gęstościomierze oscylacyjne do pomiaru gęstości cieczy w zakresie od 450 kg/m3 do 2000 kg/m3;
2)
gęstościomierze zbożowe wzorcowe 20 L;
3)
mierniki poziomu dźwięku;
4)
wykresówki do urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym - tachografów samochodowych.
Prawnej kontroli metrologicznej w zakresie legalizacji pierwotnej i legalizacji ponownej podlegają odważniki klas dokładności E1; E2, F1, F2, M1, o wartościach nominalnych masy od 1 mg do 50 kg, oraz klasy dokładności M2 o wartościach nominalnych masy od 1 g do 50 kg.
Prawnej kontroli metrologicznej w zakresie legalizacji ponownej podlegają następujące rodzaje przyrządów pomiarowych wprowadzonych do obrotu lub użytkowania po dokonaniu oceny zgodności w rozumieniu art. 2 pkt 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiającego wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszące się do warunków wprowadzania produktów do obrotu i uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 339/93 (Dz. Urz. UE L 218 z 13.08.2008, str. 30):
1)
analizatory spalin samochodowych;
2)
ciepłomierze o strumieniu objętości qp nie większym niż 500 m3/h, z wyłączeniem ciepłomierzy zwężkowych i ciepłomierzy składanych, oraz następujące podzespoły ciepłomierzy o strumieniu objętości qp nie większym niż 500 m3/h:
a)
przeliczniki, z wyłączeniem przeliczników do ciepłomierzy zwężkowych,
b)
pary czujników temperatury, z wyłączeniem par czujników temperatury do ciepłomierzy zwężkowych,
c)
przetworniki przepływu, z wyłączeniem przetworników przepływu zwężkowych;
3)
gazomierze o maksymalnym strumieniu objętości Qmax nie większym niż 100 m3/h zainstalowane na sieci gazowej, w której maksymalne ciśnienie robocze nie przekracza 0,5 MPa, oraz przeliczniki stosowane do tych gazomierzy;
4)
instalacje pomiarowe do ciągłego i dynamicznego pomiaru ilości cieczy innych niż woda:
a)
do cieczy kriogenicznych o maksymalnym strumieniu objętości Qmax nie większym niż 600 dm3/min,
b)
do gazu ciekłego propan-butan, w tym gazu skroplonego (LPG), o maksymalnym strumieniu objętości Qmax nie większym niż 1000 dm3/min, w tym odmierzacze tych cieczy,
c)
do mleka o maksymalnym strumieniu objętości Qmax nie większym niż 2000 dm3/min,
d)
do pozostałych cieczy innych niż woda o maksymalnym strumieniu objętości Qmax nie większym niż 6000 dm3/min, w tym odmierzacze paliw ciekłych i biopaliw ciekłych;
5)
liczniki energii elektrycznej czynnej prądu przemiennego klasy dokładności A, B i C;
6)
maszyny do pomiaru pola powierzchni skór;
7)
przyrządy do pomiaru długości tkanin, drutu, kabla, materiałów taśmowych, opatrunkowych i papierowych;
8)
taksometry;
9)
wagi automatyczne:
a)
dla pojedynczych ładunków,
b)
odważające,
c)
porcjujące,
d)
przenośnikowe,
e)
wagonowe;
10)
wagi nieautomatyczne;
11)
wodomierze o ciągłym strumieniu objętości Q3 nie większym niż 500 m3/h.
Prawnej kontroli metrologicznej w zakresie legalizacji ponownej podlegają następujące rodzaje przyrządów pomiarowych wprowadzonych do obrotu lub użytkowania na podstawie decyzji zatwierdzenia typu wydanych przed dniem 7 stycznia 2007 r. lub legalizacji pierwotnej zgodnie z przepisami obowiązującymi w dniu ich wprowadzenia do obrotu lub użytkowania:
1)
przyrządy pomiarowe, o których mowa w § 5 pkt 1-4, 6 i 7 oraz 9 i 10;
2)
liczniki energii elektrycznej czynnej prądu przemiennego klasy dokładności 2, 1 i 0,5;
3)
taksometry elektroniczne;
4)
wodomierze o nominalnym strumieniu objętości qp, Qn nie większym niż 500 m3/h.
Prawnej kontroli metrologicznej w zakresie zatwierdzenia typu, legalizacji pierwotnej i legalizacji ponownej po naprawie podlegają urządzenia rejestrujące stosowane w transporcie drogowym - tachografy samochodowe na zasadach określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylającym rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz. Urz. UE L 60 z 28.02.2014, str. 1).
Typy gęstościomierzy zbożowych użytkowych 1 L i 1/4 L, które zostały wprowadzone do obrotu lub użytkowania przed dniem 24 stycznia 2008 r., na podstawie dokonanej legalizacji pierwotnej, mogą być nadal wprowadzane do obrotu lub użytkowania bez zatwierdzenia typu.
Typy areometrów szklanych - densymetrów do cieczy innych niż alkohol, które zostały wprowadzone do obrotu lub użytkowania przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie dokonanej legalizacji pierwotnej, mogą być nadal wprowadzane do obrotu lub użytkowania bez zatwierdzenia typu.
1. 
Do prawnej kontroli metrologicznej manometrów do pomiaru ciśnienia w ogumieniu pojazdów mechanicznych stosuje się przepisy o zakresie prawnej kontroli metrologicznej manometrów do opon pojazdów mechanicznych.
2. 
Do prawnej kontroli metrologicznej odmierzaczy paliw ciekłych innych niż gazy ciekłe i odmierzaczy gazu ciekłego propan-butan stosuje się przepisy o zakresie prawnej kontroli metrologicznej instalacji pomiarowych do ciągłego i dynamicznego pomiaru ilości cieczy innych niż woda.
3. 
Do prawnej kontroli metrologicznej przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym: radarowych, laserowych i prędkościomierzy kontrolnych, stosuje się przepisy o zakresie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w kontroli ruchu drogowego.
4. 
Do prawnej kontroli metrologicznej samochodowych cystern pomiarowych stosuje się przepisy o zakresie prawnej kontroli metrologicznej drogowych cystern pomiarowych.
5. 
Do prawnej kontroli metrologicznej wag wagonowych do ważenia w ruchu wagonów spiętych stosuje się przepisy o zakresie prawnej kontroli metrologicznej wag automatycznych wagonowych.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli (Dz. U. z 2014 r. poz. 1066).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 17 listopada 2016 r., pod numerem 2016/599/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).