Rodzaje przedsiębiorstw i zakładów pracy państwowych i samorządowych oraz kategorje zatrudnionych w nich robotników, podlegających obowiązkowi zabezpieczenia na wypadek bezrobocia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.27.192

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 marca 1925 r.
w sprawie rodzajów przedsiębiorstw i zakładów pracy państwowych i samorządowych oraz kategoryj zatrudnionych w nich robotników, podlegających obowiązkowi zabezpieczenia na wypadek bezrobocia.

Na mocy ustępu 2 art. 1 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia (Dz. U. R. P. № 67, poz. 650) zarządza się co następuje:
Podlegają obowiązkowi zabezpieczenia na wypadek bezrobocia robotnicy, zatrudnieni w następujących przedsiębiorstwach państwowych: kopalniach węgla kamiennego i ropy naftowej, fabryce olejów mineralnych w Drohobyczu, odbieralni ropy w Modryczu, fabryce związków azotowych w Chorzowie i takiejże fabryce w Tarnowie, hucie "Blachownia", tartakach i zakładach obróbki drewna, oraz zakładach przemysłowo-szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie, Wytwórnię Mechaniczno-Stolarską dla inwalidów wojennych w Warszawie.
Podlegają obowiązkowi zabezpieczenia na wypadek bezrobocia wykwalifikowani robotnicy zatrudnieni przy perjodycznych robotach okresowych:
1)
na kolejach państwowych,
2)
ziemnych i budowlanych, prowadzonych we własnym zarządzie przez władze wojskowe i w magazynach wojskowych,
3)
budowlanych, drogowych, wodnych (budowlanych i regulacyjnych) i meljoracyjnych, prowadzonych we własnym zarządzie przez władze państwowe i samorządowe, oraz,
4)
we wszystkich przedsiębiorstwach państwowych, wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia.
Robotnicy niewykwalifikowani, zatrudnieni przy robotach, określonych w p. 1. 2 i 4 § 2 niniejszego rozporządzenia, oraz przy robotach budowlanych, prowadzonych we własnym zarządzie przez władze państwowe, z wyjątkiem robót przy budowie telegrafów i telefonów, podlegają obowiązkowi zabezpieczenia na wypadek bezrobocia:
a)
o ile te roboty trwają normalnie dłużej niż 6 miesięcy w roku, oraz
b)
o ile robotnicy ci w ostatnich 12-tu miesiącach przed przyjęciem ich do tych robót pozostawali co najmniej przez 10 tygodni w stosunku najmu pracy w przedsiębiorstwach, wymienionych w art. 1 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia (Dz. U. R. P. № 67, poz. 650).
Przedsiębiorstwa i zakłady pracy związków samorządowych obowiązane są zabezpieczyć te kategorje zatrudnionych robotników, którym na wypadek zwolnienia, przedsiębiorstwa te nie zapewnią zabezpieczenia w okresie ich bezrobocia na podstawie obowiązujących regulaminów, uchwalanych przez organy reprezentacyjne odnośnych związków samorządowych.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej - w porozumieniu z właściwymi ministrami.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 15 dni po jego ogłoszeniu.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 marca 1926 r. (Dz.U.26.25.147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 1926 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1927 r. (Dz.U.27.113.959) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1927 r.