Rozdział 3 - Kierowanie i przyjmowanie wychowanków - Rodzaje i zasady działania publicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych oraz ramowe statuty tych placówek.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.41.156

Akt utracił moc
Wersja od: 25 sierpnia 1999 r.

Rozdział  3

Kierowanie i przyjmowanie wychowanków

§  9.
1. 9
Wychowanków do placówek, z zastrzeżeniem § 10 ust. 1, kieruje organ prowadzący.
2.
Skierowanie dziecka do placówki świadczącej opiekę całkowitą powinno następować po wyczerpaniu możliwości udzielenia pomocy temu dziecku w rodzinie naturalnej lub umieszczenia w rodzinie adopcyjnej albo zastępczej.
3.
Właściwy powiat zapewnia dzieciom i młodzieży, o których mowa w § 3 ust. 1, opiekę i wychowanie w placówkach, a w razie potrzeby również kształcenie.
4.
Właściwy powiat jest zobowiązany do realizacji przekazywanych mu orzeczeń sądowych zarządzających umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub resocjalizacyjnej.
5.
Jeżeli właściwy powiat nie może skierować dziecka do placówki, dla której jest organem prowadzącym, zwraca się do innego organu prowadzącego odpowiednią placówkę o skierowanie dziecka do tej placówki.
6.
W przypadku, o którym mowa w ust. 5, organ prowadzący nie może odmówić skierowania dziecka do placówki, jeżeli:
1)
placówka dysponuje wolnymi miejscami,
2)
rodzaj placówki jest zgodny z wnioskiem rodziców (opiekuna prawnego) lub orzeczeniem sądu oraz orzeczeniem lub opinią kwalifikującą, o których mowa w § 11 ust. 1 i 2,
3)
wniosek o skierowanie zawiera dokumentację określoną w § 14.
7.
Organ prowadzący, na wniosek właściwego powiatu, udziela informacji o wolnych miejscach w placówkach.
§  10.
1.
Wychowanków do burs, świetlic i klubów przyjmuje dyrektor placówki bez skierowania, na prośbę wychowanka lub jego rodziców (opiekuna prawnego).
2.
Warunki przyjmowania wychowanków do placówek wymienionych w ust. 1 określają ramowe statuty.
§  11.
1. 10
Podstawą skierowania do określonej placówki, z zastrzeżeniem ust. 2, jest orzeczenie kwalifikacyjne lub opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradni specjalistycznej, pogotowia opiekuńczego, młodzieżowego ośrodka resocjalizacyjno-diagnostycznego lub innej placówki, w której za zgodą organu prowadzącego i kuratora oświaty utworzono zespół kwalifikujący, działający na zasadach określonych w przepisach w sprawie poradni psychologiczno-pedagogicznych i specjalistycznych, wydane:
1)
stosownie do orzeczenia sądu,
2)
na wniosek rodziców (opiekuna prawnego) lub małoletniego.
2. 11
Podstawą skierowania do domu wczasów dziecięcych jest wniosek szkoły i opinia kwalifikacyjna wydana przez lekarza sprawującego opiekę nad dzieckiem.
3.
Tryb i zasady kierowania nieletnich, wobec których sąd wydał prawomocne orzeczenie o umieszczeniu w placówce resocjalizacyjnej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, określają odrębne przepisy.
§  12.
1.
Małoletniego kieruje się do ogniska wychowawczego wyłącznie po wyrażeniu przez niego zgody na pobyt w tej placówce.
2.
Skierowanie do placówki, o której mowa w ust. 1, wydaje się z uwzględnieniem opinii komisji kwalifikującej tej placówki.
§  13.
1.
Skierowanie małoletniego do rodzinnego domu dziecka wydaje się w porozumieniu z wychowawcą kierującym tą placówką.
2.
Rodzeństwa kierowane do domu dziecka lub rodzinnego domu dziecka nie powinny być rozdzielane.
§  14.
Wraz ze skierowaniem do placówki organ kierujący przesyła, w zależności od rodzaju i zakresu opieki, którą ma być objęty wychowanek:
1)
odpis aktu urodzenia, a w przypadku sierot lub półsierot odpisy aktów zgonu rodziców,
2) 12
orzeczenie o stanie zdrowia lub książeczkę zdrowia,
3)
dokumenty szkolne,
4)
aktualny wywiad środowiskowy.
§  15.
Zasady kwalifikowania dzieci i młodzieży do placówek określają przepisy w sprawie poradni psychologiczno-pedagogicznych i innych poradni specjalistycznych.
§  16.
Ciąża małoletniej nie może być powodem odmowy wydania skierowania i przyjęcia do placówki.
§  17.
Przyjmowanie dzieci i młodzieży do domu dziecka, młodzieżowego ośrodka wychowawczego i pogotowia opiekuńczego odbywa się całą dobę.
§  18.
1.
Pogotowie opiekuńcze, z zastrzeżeniem § 19 ust. 1, na wniosek policji, szkoły, przedstawiciela organizacji społecznej albo innej osoby stwierdzającej porzucenie dziecka, zagrożenie jego życia lub zdrowia - w przypadkach nagłych, wymagających natychmiastowego zapewnienia dziecku opieki - jest obowiązane przyjąć każde dziecko w wieku do lat 13 bez skierowania oraz bez uzyskania zgody rodziców (opiekuna prawnego) lub bez orzeczenia sądu, a także zapewnić mu opiekę do czasu wyjaśnienia sytuacji.
2.
W razie wydania przez sąd orzeczenia o tymczasowym umieszczeniu nieletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej, pogotowie opiekuńcze zobowiązane jest do niezwłocznego przyjęcia dziecka oraz pozostawienia go do czasu wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia w jego sprawie, nie dłużej jednak niż 3 miesiące.
3.
O przyjęciu dziecka do pogotowia opiekuńczego w sposób określony w ust. 1 i 2 dyrektor placówki powiadamia rodziców i szkołę, do której uczęszcza dziecko.
§  19.
1. 13
Dzieci w wieku do lat 3 przyjmowane są do domu dziecka wskazanego przez organ prowadzący w porozumieniu z kuratorem oświaty.
2.
Dzieci, o których mowa w ust. 1, wymagające natychmiastowego zapewnienia opieki przyjmuje się bez skierowania, jeżeli zostały:
1)
dowiezione na podstawie polecenia sędziego,
2)
dowiezione przez policję lub pogotowie ratunkowe.
§  20.
1. 14
Po przyjęciu dziecka dyrektor pogotowia opiekuńczego lub domu dziecka występuje w ciągu 48 godzin do organu prowadzącego o wydanie skierowania.
2.
Placówki określone w ust. 1 obowiązane są uzupełnić dokumentację wychowanków określoną w § 14 w terminie 2 tygodni.
§  21.
1.
Okres pobytu w pogotowiu opiekuńczym trwa do zakończenia badań i zakwalifikowania wychowanka do odpowiedniej placówki, rodziny zastępczej lub przysposobienia, nie dłużej jednak niż 3 miesiące.
2.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor, na wniosek zespołu kwalifikacyjnego, może przedłużyć okres pobytu wychowanka, nie dłużej jednak niż o następne 3 miesiące.
§  22. 15
Jeżeli nieletni umieszczony w pogotowiu opiekuńczym w sposób określony w § 18 ust. 2 sprawia poważne trudności wychowawcze, dyrektor pogotowia może wystąpić do właściwego młodzieżowego ośrodka resocjalizacyjno-diagnostycznego o przyjęcie wychowanka, powiadamiając jednocześnie organ prowadzący ten ośrodek i właściwy powiat. W ośrodku tym wychowanek powinien pozostawać do czasu wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia w jego sprawie.
§  23.
1.
W miarę posiadanych miejsc dopuszcza się przyjmowanie wychowanków do placówek bez skierowania na podstawie wniosku rodziców (opiekuna prawnego) lub w szczególnych przypadkach samych dzieci - po powiadomieniu organu prowadzącego placówkę.
2.
Jeżeli rodzice małoletniego składającego wniosek, o którym mowa w ust. 1, wykonują w pełni władzę rodzicielską, niezbędna jest ich pisemna zgoda.
3.
Liczba wychowanków przyjętych do placówki na zasadzie, o której mowa w ust. 1, nie powinna przekraczać 15% miejsc w placówce.
§  24.
1.
Do placówek nie przyjmuje się dzieci i młodzieży:
1)
chorych fizycznie lub psychicznie, wymagających stałego leczenia lub indywidualnej opieki i pomocy,
2)
upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim,
3)
uzależnionych od środków odurzających i psychotropowych.
2.
Przepisy ust. 1 pkt 1 i 2 nie dotyczą specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.
§  25. 16
 
1.
Doprowadzenie małoletniego i nieletniego do placówki, skierowanego na podstawie orzeczenia sądu, regulują odrębne przepisy.
2.
W razie potrzeby właściwy powiat organizuje dowiezienie dziecka skierowanego do placówki na wniosek rodziców.
3.
Koszty dowiezienia, o którym mowa w ust. 2, pokrywają rodzice lub osoby zobowiązane do alimentacji. W przypadku gdy dziecko nie posiada rodziców lub osób zobowiązanych do alimentacji, koszty dowiezienia pokrywa właściwy powiat.
4.
Dowiezienie wychowanka z pogotowia opiekuńczego lub z młodzieżowego ośrodka resocjalizacyjno-diagnostycznego do innych placówek należy do obowiązków tej placówki, w której wychowanek przebywał.
9 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 1999 r. (Dz.U.99.67.758) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 1999 r.
10 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 1999 r. (Dz.U.99.67.758) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 1999 r.
11 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 1999 r. (Dz.U.99.67.758) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 1999 r.
12 § 14 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 1999 r. (Dz.U.99.67.758) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 1999 r.
13 § 19 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 1999 r. (Dz.U.99.67.758) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 1999 r.
14 § 20 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 1999 r. (Dz.U.99.67.758) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 1999 r.
15 § 22 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 1999 r. (Dz.U.99.67.758) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 1999 r.
16 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 1999 r. (Dz.U.99.67.758) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 1999 r.