Rodzaje i szczegółowe zasady tworzenia delegatur urzędu wojewódzkiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.164.1191

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1998 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 30 grudnia 1998 r.
w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad tworzenia delegatur urzędu wojewódzkiego.

Na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 i Nr 162, poz.1126) zarządza się, co następuje:
W miastach nie będących siedzibą wojewody mogą być tworzone delegatury urzędu wojewódzkiego, o których mowa w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (Dz. U. Nr 91, poz. 577), w celu usprawnienia działania wojewódzkich organów zespolonej administracji rządowej, na obszarze całego województwa lub jego części, a w szczególności dla:
1)
prowadzenia czynności wyjaśniających w postępowaniu administracyjnym i nadzorczym, pomiarowych lub ewidencyjnych, a także inspekcyjnych i kontrolnych określonych w ustawach oraz w innych okolicznościach wymagających złożenia wyjaśnienia lub oświadczenia,
2)
wydawania dokumentów urzędowych, w tym podjętych decyzji administracyjnych i przygotowanych zaświadczeń oraz ich odpisów, a także dokonywania poświadczeń,
3)
wykonywania czynności związanych z bieżącym zarządzaniem mieniem i reprezentowaniem Skarbu Państwa,
4)
przyjmowania korespondencji urzędowej.
1.
Delegatury, o których mowa w § 1, tworzy się jako:
1)
ośrodek zamiejscowy urzędu wojewódzkiego, kierowany przez dyrektora wydziału albo zastępcę dyrektora wydziału lub innej równorzędnej komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego, składający się z wydziału, wydziałów lub innych równorzędnych komórek organizacyjnych urzędu wojewódzkiego

- jeżeli w mieście będącym siedzibą wojewody nie przewiduje się tego wydziału, wydziałów lub innych równorzędnych komórek organizacyjnych,

2)
placówkę zamiejscową urzędu wojewódzkiego, kierowaną przez kierownika lub zastępcę kierownika części wydziału lub części innej równorzędnej komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego, składającą się z części wydziału, wydziałów lub części innych równorzędnych komórek organizacyjnych urzędu wojewódzkiego - jeżeli w mieście będącym siedzibą wojewody przewiduje się ten wydział, wydziały lub inne równorzędne komórki organizacyjne.
2.
Laboratoria, ośrodki badawcze, ośrodki szkoleniowe i inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, podległe lub podporządkowane wojewodzie, zlokalizowane poza miastem będącym siedzibą wojewody, nie wchodzą w skład delegatur, chyba że zapewniają obsługę komórek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
Wojewoda określa terytorialny zasięg działania delegatury urzędu wojewódzkiego w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
1.
Dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego określa zakres obowiązków i czynności osób, o których mowa w § 2 ust. 1, wynikających z kierowania delegaturą urzędu wojewódzkiego.
2.
Obsługę administracyjno-techniczną delegatur urzędu wojewódzkiego zapewnia urząd wojewódzki.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.