Rodzaj i forma odznaczeń państwowych, nadawanych na wystawach gospodarczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.51.418

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lipca 1929 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1929 r.
w sprawie rodzaju i formy odznaczeń państwowych, nadawanych na wystawach gospodarczych.

Na podstawie art. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 listopada 1927 r. o wystawach i targach gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 884) zarządza się co następuje:
Odznaczenia państwowe, nadawane na wystawach gospodarczych dzielą się na sześć rodzajów:

1. Wielka Nagroda (Grand Prix),

2. Dyplom Honorowy,

3. Medal Złoty,

4. Medal Srebrny,

5. Medal Bronzowy,

6. List Pochwalny.

Odznaka Wielkiej Nagrody (§ 1 pkt. 1) w formie krzyża zawierać ma na jednej stronie stylizowany wizerunek orła państwowego i napis "Rzeczpospolita Polska", na stronie zaś odwrotnej wieniec laurowy z napisem "za chlubne wyniki pracy".

Odznaki medali (§ 1 pkt. 3 - 5) zawierać mają na jednej stronie stylizowany wizerunek orła państwowego, wieniec laurowy i litery "R. P.", na stronie zaś odwrotnej postać symboliczną oraz napis "za chlubne wyniki pracy".

Wzory rysunkowe Wielkiej Nagrody i medali oraz ich szczegółowe wymiary są oznaczone w załączniku, którego oryginał będzie przechowywany w archiwum Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Dyplom Honorowy i List Pochwalny (§ 1 pkt. 2 i 6) powinien być podpisany oraz datowany przez właściwego ministra i powinien zawierać wizerunek orła państwowego i litery "R. P.", wymieniać nazwę osoby względnie przedsiębiorstwa, otrzymującego odznaczenie, wyszczególniać zasługą, za którą nadano odznaczenie, oraz wymieniać nazwę i datę wystawy, na której nadano odznaczenie.

Wzór rysunkowy Dyplomu Honorowego oraz jego szczegółowe wymiary są oznaczone w załączniku, którego oryginał będzie przechowywany w archiwum Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Wzór rysunkowy Listu Pochwalnego ustala każdy zainteresowany minister we własnym zakresie.

Na wystawach międzynarodowych, urządzanych w granicach Rzeczypospolitej, oraz na wystawach ogólnokrajowych o donioślejszem znaczeniu gospodarczem mogą być nadawane odznaczenia, wymienione w § 1 pkt. 1 - 5 według odmiennego wzoru. Wzory rysunkowe oraz szczegółowe wymiary tych odznaczeń określi każdorazowo rozporządzenie Rady Ministrów. Rozporządzenie to określi również, który minister będzie uprawniony do nadawania tych odznaczeń.
Odznaczonemu Wielką Nagrodą i medalami właściwy minister wydaje dowód nadania, który powinien wyszczególniać rodzaj udzielonego odznaczenia, zasługę, będącą przyczyną odznaczenia, oraz wymieniać nazwę i datę wystawy, na której przyznano odznaczenie.
Osoby, którym nadano odznaczenia państwowe, wymienione w § 1 pkt. 1 - 5 niniejszego rozporządzenia, są obowiązane zwrócić Skarbowi Państwa koszty odznaczeń, których wysokość określa Minister Przemysłu i Handlu.

Minister Rolnictwa może nadawać na wystawach rolniczych odznaczenia, wymienione w § 1 pkt. 3 - 5, bezpłatnie z tem, że nadawane bezpłatnie medale złoty i srebrny nie mogą być wykonane ze złota względnie srebra, lecz winny być jedynie złocone względnie srebrzone. Osoby, odznaczone temi medalami, a pragnące otrzymać te odznaki wykonane ze szlachetnych kruszców, winny zwrócić Skarbowi Państwa ich koszty na ogólnych zasadach.

Odznaki Wielkiej Nagrody i medali będą wykonane przez Mennicę Państwową, zaś blankiety Dyplomu Honorowego, Listu Pochwalnego i dowodu nadania - przez Drukarnię Państwową w Warszawie.
Osoby i instytucje, którym zostały nadane przez zainteresowanych ministrów odznaczenia, wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia, są uprawnione do publicznego posługiwania się wspomnianemi odznaczeniami dla celów hadlowych, jako też na blankietach, szyldach i etykietach, bez wyjednywania specjalnego w tym celu zezwolenia.
W ciągu dwóch lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Minister Rolnictwa ma prawo nadawać na wystawach rolniczych odznaczenia państwowe według wzorów dotychczasowych. Rada Ministrów władna jest okres ten przedłużyć.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika