Rozdział 5 - Organy Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych. - Reorganizacja Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.92.862

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1926 r.

ROZDZIAŁ  V.

Organy Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych.

§  49.
1.
Naczelnemi organami Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych są:
a)
rada Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych;
b)
wydział rady Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych
c)
prezes wolskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych.
2.
Niższemi organami Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych są inspektorowie wojewódzcy i inspektorowie powiatowi.
3.
Do współdziałania z organami Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych powołuje się z pośród właścicieli budowli podlegających obowiązkowi ubezpieczenia radców i delegatów ubezpieczeniowych.
§  50.
1.
Rada składa się z członków z wyboru oraz z nominacji. Członkowie z wyboru są powoływani przez sejmiki wojewódzkie, do czasu zaś ich ukonstytuowania przez wojewódzkie zjazdy radców ubezpieczeniowych z pośród właścicieli budowli podlegających obowiązkowi ubezpieczenia, przyczem każdy sejmik wojewódzki (zjazd radców ubezpieczeniowych) wybiera trzech członków rady i tyluż zastępców. Jeden z pośród członków i jeden z pośród zastępców musi być wybrany z pośród właścicieli budowli miejskich. Wybory zarządza państwowa władza nadzorcza. Członków z nominacji w liczbie dziesięciu powołuje Minister Skarbu.
2.
Okres urzędowania członków rady trwa trzy lata. W razie ustąpienia członka rady przed końcem okresu urzędowania wchodzi w jego miejsce ten z pośród zastępców, który przy wyborach otrzymał największą liczbę głosów; przy równej liczbie głosów rozstrzyga los.
3.
Członkowie rady muszą posiadać pełną zdolność do działań prawnych i pełne prawa obywatelskie. Nie mogą należeć równocześnie do organów kierowniczych lub nadzorczych ani też być współpracownikami prywatnych zakładów ubezpieczeń, z wyjątkiem przypadku przewidzianego w §61, ust. 3 zdanie 2.
§  51.
1. 1
Konstytuujące zebranie nowej rady zwołuje państwowa władza nadzorcza w ostatnim miesiącu urzędowania ustępującej rady, w razie zaś rozwiązania rady (§ 72, ust. 1), w ciągu ośmiu miesięcy od daty rozwiązania.
2.
Rada wybiera na zebraniu konstytuującem na okres swej kadencji przewodniczącego i dwóch zastępców przewodniczącego oraz sześciu członków wydziału rady, w czem conajmniej dwóch z pośród członków z nominacji.
§  52.
1.
Do zakresu działania rady należy:
a)
ogólna kontrola działalności wszystkich organów Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych;
b)
rozpatrywanie sprawozdań wydziału rady;
c)
zatwierdzanie rocznych sprawozdań oraz zamknięć rachunkowych;
d)
podział nadwyżek rocznych;
e)
uchwalanie budżetu i etatu;
f)
powoływanie i zwalnianie prezesa oraz jego zastępcy;
g)
uchwalanie statutów działów dobrowolnych ubezpieczeń;
h)
uchwalanie własnego regulaminu oraz regulaminu wydziału rady;
i)
uchwalanie regulaminu dla radców i delegatów ubezpieczeniowych;
j)
uchwalanie przepisów służbowych, uposażeniowych oraz emerytalnych dla pracowników;
k)
określanie wysokości wynagrodzenia członków rady i wydziału rady oraz wysokości wynagrodzenia radców i delegatów ubezpieczeniowych za wyjazdy podjęte w sprawach Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych; 1) decydowanie o pozbywaniu i obciążaniu nieruchomości.
2.
Uchwały w sprawach wymienionych pod d), e)> 9).)). k), l 0 podlegają zatwierdzeniu państwowej władzy nadzorczej.
3.
Rada może upoważnić wydział rady lub prezesa do przeprowadzenia w uchwałach rady zmian, jakichby zażądała państwowa władza nadzorcza przed udzieleniem zatwierdzenia.
§  53.
1.
Rada zbiera się dwa razy do roku, a mianowicie najpóźniej w maju dla zatwierdzenia sprawozdań rocznych i zamknięć rachunkowych, oraz dokonania podziału nadwyżek i najpóźniej w listopadzie dla ustalenia budżetu i etatu na rok następny.
2.
Nadzwyczajne posiedzenia rady powinny być zwoływane na żądanie jednaj trzeciej części członków rady, na żądanie wydziału rady, prezesa lub komisarza rządowego; zwołanie w tych przypadkach powinno nastąpić nie później niż w miesiąc po zażądaniu.
3.
Posiedzenia rady zwołuje przewodniczący względnie jego zastępca.
4.
Zawiadomienia o posiedzeniach rady powinny być wysyłane członkom rady oraz komisarzowi rządowemu nie później, niż na dwa tygodnie przed terminem posiedzenia. Zawiadomienie powinno zawierać porządek dzienny oraz teksty wniosków, jakie mają być poddane decyzji rady, wraz z ich uzasadnieniem.
§  54.
Dla ważności uchwał rady jest konieczną obecność przewodniczącego lub jego zastępcy oraz połowy członków rady. Uchwały zapadają większością głosów obecnych na posiedzeniu członków. W razie braku wymaganej liczby członków przewodniczący może zwołać w ciągu miesiąca ponowne posiedzenie z tym samym porządkiem dziennym. Uchwały zapadłe na tem posiedzeniu będą ważne bez względu na liczbę obecnych członków.
§  55.
Opuszczenie przez członka rady bez motywów usprawiedliwiających dwóch z rzędu posiedzeń rady lub czterech z rzędu posiedzeń wydziału rady będzie uważane za zrzeczenie się mandatu członka rady.
§  56.
Wydział rady składa się z przewodniczącego rady, jego zastępców oraz sześciu członków rady, wybranych na przeciąg jej kadencji. Przewodniczącym wydziału jest przewodniczący rady.
§  57.
1.
Do zakresu działania wydziału rady należy:
a)
uprzednie rozpatrywanie i opinjowanie spraw przedkładanych do decyzji rady;
b)
kontrola czynności prezesa;
c)
ustalanie taryfy składek i opłat w dziale przymusowych ubezpieczeń budowli od ognia;
d)
ustalania taryfy składek i opłat w działach dobrowolnych ubezpieczeń;
e)
uchwalanie składek dodatkowych,
f)
uchwalanie na wniosek prezesa programu działalności w zakresie zwalczania klęsk żywiołowych;
g)
powoływanie i zwalnianie na wniosek prezesa pracowników, zajmujących wyższe stanowiska, wymienione w przepisach służbowych;
h)
rozpatrywania sprawozdań kwartalnych prezesa;
i)
zatwierdzanie umów reasekuracyjnych;
j)
decyzja w sprawie nabywania nieruchomości, wznoszenia nowych budowli i udzielania długoterminowych pożyczek na hipoteki;
k)
uchwalanie przepisów, normujących szczegółowo sposób lokowania funduszów poza przypadkami przewidzianemi pod j);
l)
uchwalanie warunków udzielania pożyczek z funduszu pożyczek ulgowych;
ł)
rozstrzyganie spraw niezastrzeżonych kompetencji innych organów.
2.
Uchwały w sprawach wymienionych pod c), e). j). k) i l) oraz w sprawach Wymienionych pod i), o ile dotyczą działu przymusowych ubezpieczeń budowli od ognia, podlegają zatwierdzeniu państwowej władzy nadzorczej.
3.
Wydział rady składa radzie sprawozdania ze swych czynności.
§  58.
Wydział rady ustala, iloma i czyjemi podpisami mają być opatrzone zobowiązania, listy i wszelkie dokumenty wystawione przez Polską Dyrekcję Ubezpieczeń Wzajemnych i ogłasza o tem w "Monitorze Polskim".
§  59.
Wydział rady zbiera się przynajmniej raz na trzy miesiące. Przy zwoływaniu posiedzeń wydziału mają odpowiednie zastosowanie postanowienia § 53 ust. 2, 3 i 4. W nagłych wypadkach za zgodą komisarza rządowego zawiadomienia o posiedzeniach wydziału rady mogą być wysyłane na tydzień przed terminem posiedzenia.
§  60.
Dla ważności uchwał wydziału rady jest konieczna obecność przewodniczącego rady lub jego zastępcy oraz czterech członków. Uchwały zapadają większością głosów obecnych na posiedzeniu członków.
§  61.
1.
Prezesa Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych oraz jego zastępcę powołuje i zwalnia rada. Odnośna uchwała rady podlega zatwierdzeniu Ministra Skarbu.
2.
Prezes i jego zastępca muszą posiadać wykształcenie wyższe zakończone przepisanemi egzaminami. Prezes lub jego zastępca winien posiadać studja prawnicze zakończone przepisanemi egzaminami.
3.
Prezes oraz jego zastępca nie mogą jednocześnie piastować mandatu posła lub senatora, ani zajmować żadnego płatnego państwowego, komunalnego lub prywatnego stanowiska, ani należeć do organów kierowniczych lub nadzorczych jakiegokolwiek przedsiębiorstwa. Prezes oraz jego zastępca mogą należeć do organów kierowniczych lub nadzorczych prywatnych zakładów reasekuracyjnych, gdy wejdą

do tych organów jako przedstawiciele Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych z tytułu posiadania przez nią akcyj pomienionych zakładów. Postanowienie to dotyczy również instytucyj finansowych, których akcje posiada Polska Dyrekcja Ubezpieczeń Wzajemnych w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

§  62.
1.
Prezes prowadzi bieżące sprawy Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych, administruje całym jej majątkiem, jakoteż reprezentuje instytucję nazewnątrz wobec władz i osób trzecich.
2.
Prezes opracowuje i przedkłada w odpowiednim terminie wnioski w sprawach należących do kompetencji rady i wydziału rady i wykonuje uchwały rady, wydziału rady, jak również zarządzenia władz.
3.
Prezesowi podlegają służbowo wszyscy pracownicy Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych. Prezes powołuje i zwalnia pracowników z wyjątkiem wymienionych w § 57 p. g).
4.
Prezes ma prawo brać udział z głosem doradczym w posiedzeniach rady i wydziału rady, o ile rada, względnie wydział rady w poszczególnych wypadkach nie powezmą odmiennej uchwały.
5.
W razie nieobecności lub ustąpienia prezesa wchodzi w jego prawa i obowiązki zastępca.
§  63.
1.
Kompetencję inspektorów wojewódzkich i powiatowych określi wydział rady.
2.
Inspektorom w miarę potrzeby dodaje się do pomocy personel biurowy i techniczny. Personel techniczny (taksatorowie) powinien wykazać się odpowiedniem przygotowaniem do pełnienia swych funkcyj.
§  64.
1.
Pracownicy Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych podlegają przepisom służbowym uchwalonym przez radę, a zatwierdzonym przez państwową władzę nadzorczą.
2.
Pracownicy, zajmujący wyższe stanowiska służbowe, wymienione w przepisach służbowych, muszą posiadać wykształcenie wyższe zakończone przepisanemi egzaminami. W ciągu trzech lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia mogą być na powyższe stanowiska powoływane za każdorazowem zezwoleniem państwowej władzy nadzorczej, osoby nie posiadające wyższego wykształcenia, o ile wykażą się wybitną teoretyczną lub praktyczną znajomością ubezpieczeń.
§  65.
1.
Uposażenie pracowników Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych, jak również ich prawa emerytalne, normują przepisy uchwalone przez radę, a zatwierdzone przez państwową władzę nadzorczą.
2.
Normy uposażenia pracowników Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych powinny być dostosowane do norm uposażenia pracowników państwowych. W wyjątkowych przypadkach, określonych w przepisach Uposażeniowych, może być przyznane poszczególnym pracownikom uposażenie przekraczające te normy.
3.
Wysokość uposażenia prezesa Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych oraz jego zastępcy określa rada. Odnośna uchwała podlega zatwierdzeniu państwowej władzy nadzorczej.
§  66.
Pracownicy Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych składają przyrzeczenia służbowe, którego tekst ustalą przepisy służbowe.
§  67.
Pracownicy Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych pod rygorem rozwiązania stosunku służbowego nie mogą być jednocześnie nawet pośrednio współpracownikami prywatnych zakładów ubezpieczeń, również nie mogą należeć do organów kierujących i nadzorczych prywatnych zakładów ubezpieczeń chyba że zachodzi przypadek określony w § 61, ust. 3, zdanie 2.
§  68.
1.
W każdym z powiatów sejmik (rada powiatowa) wybiera na okres swej kadencji z pośród właścicieli budowli podlegających obowiązkowi ubezpieczenia w Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych trzech radców ubezpieczeniowych. W miastach wydzielonych z powiatów oraz w miastach o własnych statutach rada miejska wybiera z pośród właścicieli budowli podlegających obowiązkowi ubezpieczenia w Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych liczbę radców równą ilości tysięcy nieruchomości w mieście, przyczem niepełny tysiąc liczy się za pełny. W poszczególnych gminach wydział rady może do pomocy radcom ubezpieczeniowym ustanawiać delegatów z pośród właścicieli budowli podlegających obowiązkowi ubezpieczenia.
2.
Radcowie i delegaci ubezpieczeniowi pełnią swe czynności honorowo, otrzymują tylko w razie wyjazdu w sprawach instytucji zwrot kosztów i diety.
3.
Sposób współdziałania radców i delegatów ubezpieczeniowych z organami Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych określi regulamin uchwalony przez rad':.
1 § 51 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 22 grudnia 1926 r. (Dz.U.26.127.740) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 1926 r.