Rozdział 4 - Wzajemny stosunek działów ubezpieczeń. Rachunkowość i sprawozdania. Zasady finansowe. - Reorganizacja Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.92.862

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1926 r.

ROZDZIAŁ  IV.

Wzajemny stosunek działów ubezpieczeń. Rachunkowość i sprawozdania. Zasady finansowe.

§  38.
Każdy dział ubezpieczeń prowadzony przez Polską Dyrekcję Ubezpieczeń Wzajemnych stanowi osobny związek wzajemności. Straty jednego działu ubezpieczeń nie mogą być pokrywane z funduszów innego działu, ubezpieczający zaś w jednym dziale nie odpowiadają za wyniki operacyj w innym dziale. Z funduszów działu przymusowych ubezpieczeń budowli od ognia można udzielać pożyczek innym działom tylko za każdorazowem uprzedniem zezwoleniem państwowej władzy nadzorczej.
§  39.
Koszty zarządu każdego działu ubezpieczeń są pokrywane z funduszów tego działu. Koszty ogólne rozdziela się pomiędzy poszczególne działy ubezpieczeń w odpowiednim stosunku do zbioru składek w tych działach. Stosunek ten ustala wydział rady, a zatwierdza państwowa władza nadzorcza.
§  40.
1.
Dla każdego działu ubezpieczeń prowadzi się osobną rachunkowość oraz sporządza się odrębne bilanse i rachunki strat i zysków. Zamknięcia rachunkowe oraz sprawozdania o stanie ubezpieczeń w poszczególnych działach powinny być sporządzane według wzorów wydanych przez państwową władzę nadzorczą. Bilanse i rachunki strat i zysków powinny być ogłaszane w "Monitorze Polskim". Państwowa władza nadzorcza określi, w jaki sposób zamknięcia rachunkowe i sprawozdania mają być po-zatem udostępniane interesowanym.
2.
Rokiem sprawozdawczym jest rok kalendarzowy.
§  41.
1.
Fundusze działu przymusowych ubezpieczeń budowli od ognia mogą być umieszczane:
a)
w papierach wartościowych emitowanych przez Państwo Polskie;
b)
w papierach wartościowych mających gwarancję Państwa Polskiego;
c)
w listach zastawnych instytucyj kredytu długoterminowego, zabezpieczonego własnością nieruchomą w kraju położoną;
d)
na hipotekach nieruchomości w kraju położonych pod warunkiem, by pożyczki udzielane przez Polską Dyrekcję Ubezpieczeń Wzajemnych wraz z innemi długami, obciążającemi nieruchomość, nie przekraczały 60% wartości tej nieruchomości;
e)
w nieruchomościach.
2.
Część funduszów działu przymusowych ubezpieczeń budowli od ognia, jaka musi być trzymana w pogotowiu dla prowadzenia interesów, może być umieszczana w gotówce albo na rachunkach bieżących lub terminowych w instytucjach finansowych wskazanych przez państwową władzą nadzorczą.
3.
Sposób umieszczania funduszów działów dobrowolnych ubezpieczeń określą statuty odnośnych działów.
4.
Conajmniej polowa funduszów poszczególnych działów ubezpieczeń z wyłączeniem środków, które muszą być trzymane w pogotowiu, winna być umieszczana w papierach wartościowych wymienionych w ust. 1 pp. a) i b).
5.
Papiery wartościowe i dokumenty mogą być przechowywane w Banku Gospodarstwa Krajowego, Pocztowej Kasie Oszczędności i Banku Polskim.
6.
Wydział rady powinien na żądanie państwowej władzy nadzorczej przedłożyć jej do zatwierdzenia przepisy dotyczące ustalania wartości nieruchomości, stanowiących zabezpieczenie udzielanych pożyczek.
§  42.
1.
Nadwyżkę funduszów w dziale przymusowych ubezpieczeń budowli od ognia, jaka pozostanie przy końcu każdego roku po pokryciu wszystkich wydatków i zobowiązań oraz odłożeniu rezerw, rozdziela się w sposób następujący:
a)
50% na kapitał zapasowy działu, dopóki kapitał ten nie osiągnie 60% przeciętnej rocznej sumy składek, pobranych w ostatnich trzech latach;
b)
15% na zwroty dla właścicieli budowli (§ 43);
c)
35% na fundusz pożyczek ulgowych (§ 44) i na cele wymienione w § 45.
2.
Po osiągnięciu przez kapitał zapasowy wysokości określonej w ust. 1 p. a) w latach, w których kapitał zapasowy wysokość tą posiada, rozdziela się nadwyżkę w sposób następujący:
a)
20% na kapitał zapasowy;
b)
25% na zwroty dla właścicieli budowli (§ 43);
c)
55% na fundusz pożyczek ulgowych (§ 44) i na cele wymienione w § 45.
3.
Podział nadwyżek w działach dobrowolnych ubezpieczeń następuje zgodnie z postanowieniami statutów odnośnych działów.
§  43.
1.
Zwroty określa się w procentach składek za rok sprawozdawczy. Zwrot następuje przez odpowiednie obniżenie składki za rok następny, po roku, w którym zatwierdzono zamknięcia rachunkowe.
2.
Wydział rady określa wysokość zwrotu dla każdego z województw z osobna, biorąc pod uwagę wysokość szkód zaszłych w danem województwie w okresie ostatnich trzech lat. Zwrotów nie przyznaje się właścicielom budowli położonych na obszarze województw, w których w okresie ostatnich trzech lat były znaczne szkody. Uchwala wydziału o zwrotach podlega zatwierdzeniu państwowej władzy nadzorczej.
§  44.
Fundusz pożyczek ulgowych, zasilany Z części nadwyżki funduszów w dziale przymusowych ubezpieczeń budowli od ognia (§ 42 ust. 1 p. c wzgl. ust. 2 p. c), służy na udzielanie właścicielom budowli, wymienionych w § 7 ust. 1, pożyczek ulgowych na budowę ogniotrwałych zagród po pożarze, tudzież na pokrycie budowli już istniejących materiałami ogniotrwałemi.
§  45.
Część nadwyżki funduszów w dziale przymusowych ubezpieczeń budowli od ognia (§ 42 ust. 1 p. c wzgl. ust. 2 p. c) można użyć:
a)
na akcję przeciwpożarową t. j. na udzielanie zasiłków strażom pożarnym oraz związkom straży pożarnej;
b)
na udzielanie związkom komunalnym potyczek na urządzanie zbiorników wody, studzien i wodociągów, oraz na zakładanie wytwórni i składów materjałów ogniotrwałych dla udzielania tych materjałów miejscowej ludności na warunkach ulgowych;
c)
na inne ogólne cele użyteczności publicznej, z tem jednak ograniczeniem, że na cele te można przeznaczyć najwyżej dwa procent ogólnej nadwyżki funduszów działu przymusowych ubezpieczeń budowli od ognia.
§  46.
1.
Niedobór rachunkowy, jaki okaże się przy końcu roku sprawozdawczego, pokrywa się przedewszystkiem z kapitału zapasowego. Jeżeli na pokrycie niedoboru nie wystarcza część kapitału zapasowego, wymieniona w ust. 2, pobiera się składki dodatkowe, określone w procencie składek za rok sprawozdawczy, w którym powstał niedobór. Wysokość oraz dale; poboru składek dodatkowych ustala wydział rady. Odnośna uchwała podlega zatwierdzeniu państwowej władzy nadzorczej i zostanie podana do wiadomości publicznej.
2.
Ma pokrycie niedoboru można użyć w jednym roku najwyżej połowę kapitału zapasowego wykazanego w ostatnim bilansie.
§  47.
Budżet i etat na każdy rok mają być przedkładane państwowej władzy nadzorczej do zatwierdzenia najdalej do 1 grudnia roku poprzedniego. Państwowa władza nadzorcza może obniżać lub skreślać poszczególne pozycje budżetu i etatu. Normy określone przez państwową władzę nadzorczą są obowiązujące.
§  48.
Skarb Państwa nie ponosi odpowiedzialności za straty Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych.