Rejestracja pracowników służby weterynaryjnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.61.357

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1948 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 29 września 1947 r.
w sprawie rejestracji pracowników służby weterynaryjnej.

Na podstawie art. 1, 2 i 6 dekretu z dnia 24 września 1947 r. o rejestracji pracowników służby weterynaryjnej (Dz. U. R. P. Nr 61, poz. 338) zarządzam, co następuje:
Obowiązkowi rejestracji podlegają nie pełniące czynnej służby wojskowej osoby, posiadające kwalifikacje, określone w art. 1 dekretu z dnia 24 września 1947 r. o rejestracji pracowników służby weterynaryjnej (Dz. U. R. P. Nr 61, poz. 338), chociażby z kwalifikacyj tych nie korzystały, z wyjątkiem osób pozbawionych uprawnień zawodowych na czas nieograniczony.
Za osoby, przeszkolone w pomocniczej służbie weterynaryjnej, uważa się również osoby, które w czasie odbywania służby wojskowej ukończyły kurs weterynaryjny z dyplomem instruktora.
Obowiązek rejestracji obciąża także obywateli państw obcych, korzystających z prawa wykonywania na obszarze Państwa zawodów, określonych w art. 1, bądź ubiegających się o przyznanie im tego prawa.
Rejestracja rozpoczyna się po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

Lekarze weterynarii rejestrują się u powiatowej władzy administracji ogólnej (powiatowego lekarza weterynarii), właściwej dla miejsca ich zamieszkania, w ciągu pierwszego miesiąca trwania rejestracji, a pomocnicza służba weterynaryjna w ciągu następnego miesiąca.

Zgłaszający się do rejestracji winni przedstawić dowód tożsamości oraz posiadane dyplomy lub świadectwa stwierdzające uprawnienia do wykonywania zawodu i z odbycia praktyki zawodowej.

Osoby, posiadające kwalifikacje, określone w art. 1 dekretu z dnia 24 września 1947 r. o rejestracji pracowników służby weterynaryjnej, które przybędą do kraju po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, bądź po tym terminie ukończą studia lekarsko-weterynaryjne lub przeszkolenie zawodowe w pomocniczej służbie weterynaryjnej, bądź też zostaną zwolnione z czynnej służby wojskowej - obowiązane są zarejestrować się w ciągu miesiąca od dnia przybycia do kraju, czy też uzyskania dyplomu lekarza weterynarii lub dowodu ukończenia przeszkolenia zawodowego w pomocniczej służbie weterynaryjnej, bądź wreszcie od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej.

Obowiązku rejestracji należy dopełnić przez osobiste zgłoszenie się u władzy przeprowadzającej rejestrację i złożenie wypełnionej czytelnie i podpisanej w trzech egzemplarzach karty rejestracyjnej na formularzach, dostarczonych przez tę władzę.
Władza, przeprowadzająca rejestrację, sprawdza prawidłowość zgłoszenia, a zwłaszcza zgodność oświadczenia, zawartego w karcie rejestracyjnej z przedstawionymi jej dokumentami, odnotowuje datę rejestracji, po czym wydaje zainteresowanemu zaopatrzone podpisem i pieczęcią urzędową poświadczenie o dopełnieniu obowiązku rejestracji.
Po zakończeniu rejestracji władza przeprowadzająca ją zatrzymuje po jednym egzemplarzu karty rejestracyjnej dla użytku własnego, pozostałe zaś karty rejestracyjne, ułożone według zawodów i w porządku alfabetycznym, przesyła wraz z 2 egzemplarzami spisów imiennych, sporządzonych według zawodów i w porządku alfabetycznym, do właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej w terminie 14-dniowym.
Wojewódzkie władze administracji ogólnej zatrzymują jeden komplet spisów i kart rejestracyjnych dla swoich potrzeb, pozostałe zaś karty rejestracyjne i spisy imienne przesyłają w ciągu 14 dni do Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 rozporządzenia zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 1948 r. (Dz.U.48.41.300) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 1948 r.