Rejestracja pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1777

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 września 2023 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 31 sierpnia 2023 r.
w sprawie rejestracji pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego

Na podstawie art. 76 ust. 2a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa warunki i tryb rejestracji oraz wzory dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także jednostki organizacyjne właściwe w tych sprawach.
Rejestracji podlegają:
1)
pojazdy samochodowe, ciągniki rolnicze, motorowery i przyczepy, z wyjątkiem przyczep motocyklowych i specjalnych przeznaczonych do ciągnięcia przez ciągniki rolnicze lub pojazdy wolnobieżne, zwane dalej "pojazdami", używane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego, zwane dalej "SKW i SWW";
2)
pojazdy niezarejestrowane przyjęte do badań albo testowania.
1. 
Rejestracji pojazdu dokonuje się na podstawie:
1)
wniosku kierownika jednostki organizacyjnej bezpośrednio użytkującej pojazd, do którego dołącza się dowód własności pojazdu;
2)
dokumentów, o których mowa w art. 72 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
2. 
W przypadku rejestracji pojazdu, który nie posiada nadanych i umieszczonych fabrycznie przez producenta lub w trybie określonym odrębnymi przepisami cech identyfikacyjnych albo nie posiada tabliczki znamionowej, do dokumentów, októrych mowa w ust. 1, dołącza się zaświadczenie potwierdzające nadanie i umieszczenie cech identyfikacyjnych lub wykonanie tabliczki znamionowej zastępczej.
3. 
Rejestracji pojazdu, który był zarejestrowany poza SKW i SWW, dokonuje się po sprawdzeniu dokumentów przedstawionych do rejestracji zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Organami właściwymi w sprawie rejestracji pojazdów są:
1)
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zwany dalej "Szefem SKW" - w odniesieniu do pojazdów SKW;
2)
Szef Służby Wywiadu Wojskowego, zwany dalej "Szefem SWW" - w odniesieniu do pojazdów SWW.
1. 
Organ dokonujący rejestracji, po wpisaniu pojazdu do ewidencji, wydaje:
1)
dowód rejestracyjny;
2)
tablice rejestracyjne, wraz ze znakiem legalizacyjnym.
2. 
W przypadku rejestracji pojazdu wyposażonego w tablicę rejestracyjną zawierającą:
1)
wyróżnik służby, o którym mowa w § 6 ust. 2 - wydaje się dowód rejestracyjny, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia;
2)
wyróżnik województwa i powiatu - wydaje się dowód rejestracyjny na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
1. 
Numer na tablicach rejestracyjnych pojazdu składa się z:
1)
wyróżnika służby i jednej litery ze zbioru następujących 25 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z oraz wyróżnika pojazdu albo
2)
wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu, które są określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
2. 
Wyróżnik dla służb SKW i SWW stanowią litery HM.
3. 
Wyróżnik pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stanowią:
1)
jedna litera ze zbioru liter, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 albo
2)
dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i dwie litery ze zbioru liter, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
Wzory tablic rejestracyjnych pojazdów SKW i SWW oraz wzory umieszczanych na nich symboli są określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
1. 
Szef SKW albo Szef SWW są uprawnieni do:
1)
zamawiania u producentów tablic rejestracyjnych zawierających wyróżniki, blankiety dowodów rejestracyjnych oraz znaków legalizacyjnych;
2)
zgłaszania staroście zapotrzebowania na numery rejestracyjne zawierające wyróżniki.
2. 
Starosta przyznaje Szefowi SKW albo Szefowi SWW numery rejestracyjne zawierające wyróżnik województwa, wyróżnik powiatu i wyróżnik pojazdu na podstawie zgłoszonego zapotrzebowania.
Tablice rejestracyjne, a w odniesieniu do samochodu ciężarowego samowyładowczego i przyczepy samowyładowczej - numery rejestracyjne, umieszcza się na pojeździe w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
1. 
W przypadku zniszczenia dowodu rejestracyjnego albo zużycia go w stopniu uniemożliwiającym odczytanie zawartych w nim danych lub braku miejsca na dokonanie w nim zmian kierownik jednostki organizacyjnej użytkującej pojazd lub osoba przez niego upoważniona sporządza wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego.
2. 
Zwrócone dowody rejestracyjne, które utraciły przydatność do celów służbowych, unieważnia się przez odcięcie prawego dolnego rogu dokumentu w sposób umożliwiający odczytanie zapisów wcześniej naniesionych na dokument, oraz przekreślenie stron. Unieważniony dowód rejestracyjny przechowuje się w teczce pojazdu.
3. 
Zniszczona lub zużyta tablica rejestracyjna podlega komisyjnemu skasowaniu. Numery rejestracyjne skasowanej tablicy rejestracyjnej zawierającej wyróżnik służby wykorzystuje się ponownie. Numer rejestracyjny skasowanej tablicy rejestracyjnej zawierającej wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu może być wykorzystany ponownie lub unieważniony.
4. 
W razie utraty dowodu rejestracyjnego lub tablicy rejestracyjnej unieważnia się numer rejestracyjny pojazdu, dowód rejestracyjny i tablicę rejestracyjną.
5. 
Szef SKW albo Szef SWW zawiadamia właściwego starostę o unieważnieniu numeru rejestracyjnego zawierającego wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu.
1. 
Dowody rejestracyjne, tablice rejestracyjne i numery rejestracyjne pojazdów SKW i SWW wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność do dnia przekazania pojazdu poza SKW i SWW.
2. 
Organ dokonujący rejestracji może dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego i tablicy rejestracyjnej, o których mowa w ust. 1, w przypadku ich znacznego zniszczenia, na:
1)
tablicę rejestracyjną zgodną z wzorem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
2)
dowód rejestracyjny zgodny z wzorem określonym w niniejszym rozporządzeniu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 września 2023 r. 1

ZAŁĄCZNIK

WZÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO POJAZDU

wzór

Opis

Poszczególne strony dowodu rejestracyjnego pojazdu:

1) format A7;

2) kolor jasnoniebieski;

3) papier klasy określonej w SKW i SWW bigowany;

4) sposób wypełnienia rubryk - odpowiednio, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, 919, 1053, 1088, 1123, 1193, 1234, 1394, 1720 i 1723);

5) rubryki "nr karty pojazdu" nie wypełnia się.

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 września 2006 r. w sprawie rejestracji pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. poz. 1344), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517 oraz z 2023 r. poz. 1394).