Rozdział 6 - Kontrola materiału siewnego - Rejestracja odmian i udzielanie ochrony wyłącznego prawa do odmiany oraz wytwarzanie i kontrola materiału siewnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.108.1184

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 2002 r.

Rozdział  6

Kontrola materiału siewnego

§  36.
Pracownik Inspekcji Nasiennej po okazaniu legitymacji służbowej może przystąpić do czynności kontrolnych.
§  37.
Kontrolę materiału siewnego przeprowadza się w godzinach pracy kontrolowanego podmiotu; za jego zgodą kontrola może być przeprowadzona poza godzinami pracy i w dni wolne od pracy.
§  38.
1.
Po zakończeniu kontroli pracownik Inspekcji Nasiennej, zwany dalej "kontrolującym", sporządza protokół.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, podpisują kontrolujący oraz kontrolowany podmiot albo osoba uprawniona do reprezentowania kontrolowanego podmiotu.
3.
Kontrolujący informuje o możliwości:
1)
wniesienia zastrzeżeń co do treści i ustaleń zawartych w protokole, przed jego podpisaniem,
2)
zgłoszenia, w terminie podanym w protokole, pisemnego wyjaśnienia co do zawartych w nim ustaleń.
§  39.
1.
Na podstawie ustaleń zawartych w protokole kontroli można wystosować do kontrolowanego podmiotu wystąpienie pokontrolne z zaleceniami i wnioskami.
2.
Kontrolowany podmiot, w terminie podanym w wystąpieniu pokontrolnym, powiadamia kontrolującego o wykonaniu zaleceń i wniosków albo o przyczynach ich niewykonania.
§  40.
1.
Próbki materiału siewnego pobiera się na wniosek zainteresowanego.
2.
Próbki materiału siewnego pobiera się, stosownie do wielkości partii nasion, z każdego pojemnika lub z różnych miejsc w pojemniku.
3.
Próbki pobierane są ręcznie lub za pomocą próbobierzy:
1)
laskowego lub cylindrycznego,
2)
zgłębnikowego typu Nobbego,
3)
automatycznego.
4.
Próbki z materiału siewnego - elitarnego, wszystkich stopni kwalifikacji odmian uprawianych według systemu OECD, oraz do oceny tożsamości odmianowej pobierają pracownicy Inspekcji Nasiennej, zgodnie z ust. 2 i 3.
5.
Próbki z materiału siewnego kwalifikowanego, standardowego oraz handlowego do obrotu w kraju pobierają próbobiorcy, zgodnie z ust. 2 i 3.