Rejestracja listów zastawnych b. rosyjskich banków ziemskich: Petersbursko-Tulskiego, Moskiewskiego, Kijowskiego, Połtawskiego, oraz obligacyj b. Żytomierskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.75.434

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lipca 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 22 lipca 1926 r.
o rejestracji listów zastawnych b. rosyjskich banków ziemskich: Petersbursko - Tulskiego, Moskiewskiego, Kijowskiego, Połtawskiego, oraz obligacyj b. Żytomierskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego.

Na podstawie § 1 i § 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 grudnia 1924 r. o unormowaniu obiegu rosyjskich tytułów na okaziciela oraz tytułów, przenoszonych przez indos lub cesję (Dz. U. R. P. Nr. 115 poz. 1031) zarządza się co następuje:
Zarządza się rejestrację i ostemplowanie listów zastawnych b. rosyjskich banków ziemskich: Petersbursko-Tulskiego, Moskiewskiego, Kijowskiego, Połtawskiego, oraz obligacyj b. Żytomierskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i prawnych na terytorjum Państwa Polskiego.
Wszystkie osoby na terytorjum Państwa Polskiego, w których faktycznem posiadaniu znajdują się wymienione w § 1 listy zastawne i obligacje, niezależnie od okoliczności, czy gdziekolwiek i kiedykolwiek zgłaszały je już do rejestracji, względnie zgłaszały z ich powodu jakiekolwiek pretensje, winny przedłożyć w najbliższej instytucji rejestrującej (§ 4) posiadane listy zastawne i obligacje, oraz wypełnić w dwóch egzemplarzach odnośne deklaracje (§ 3).

Wyjątki od tego są wymienione w §§ 7 i 8.

Deklaracje winny zawierać:

1. Imię, nazwisko i miejsce zamieszkania zgłaszającego.

2. Imię, nazwisko i miejsce zamieszkania właściciela.

3. Nr. Nr. tytułów, seryj, względnie emisyj, oraz nominalną wartość, każdego poszczególnego listu zastawnego i obligacyj.

Deklaracje winny być składane oddzielnie odnośnie do każdej instytucji, przez którą rejestrowane listy zastawne lub obligacje zostały emitowane (p. załącznik Nr. 1).

Rejestracji i ostemplowania wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj dokonują:

1. Zarządca Państwowy nad mieniem b. rosyjskich prywatnych banków ziemskich (Wilno, ul. Mickiewicza 8),

2. Bank Gospodarstwa Krajowego i jego oddziały.

3. Prywatne i państwowe banki i ich oddziały (vide § 7).

Instytucja rejestrująca jest obowiązana:

1) każdą deklarację i każdy jej egzemplarz sprawdzić i zaopatrzyć kolejnym numerem rejestracyjnym i swoją pieczęcią urzędową, 2) na każdym wpisanym w deklaracji liście zastawnym i obligacji przybić swoją pieczęć urzędową i wpisać obok 1) datę, 2) Nr. rejestracyjny odnośnej deklaracji, oraz 3) imię i nazwisko właściciela listu zastawnego, względnie obligacji.

Listy zastawne i obligacje ostemplowane w ten sposób będą natychmiast zwrócone osobom, które przedłożyły je do rejestracji.

W ciągu 3 dni po upływie terminu rejestracji każda instytucja rejestrująca jest obowiązana przesłać do Głównego Urzędu Likwidacyjnego w Warszawie (Foksal 3) obydwa egzemplarze deklaracyj wraz z wykazem deklaracyj również w dwu egzemplarzach, sporządzanych według kolejnych numerów rejestracyjnych (p. załącznik Nr. 2).
Państwowe i prywatne banki i ich oddziały, posiadające na własność lub tytułem depozytu wymienione w § 1 listy zastawne i obligacje, winny przeprowadzić same ich rejestrację, stosując się do przepisów §§ 3, 5 i 6 niniejszego rozporządzenia.
Obywatele polscy, posiadający wymienione w § 1 listy zastawne i obligacje zagranicą i pragnący je zarejestrować, winni przesłać te tytuły pocztą, wraz z odnośną deklaracją, do Głównego Urzędu Likwidacyjnego.
Z dniem ogłoszenia niniejszego rozporządzenia wzbrania się przywozu wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj z zagranicy do Polski.

Wyjątek stanowią wypadki, przewidziane w § 8.

Dla rejestracji i ostemplowania wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj, znajdujących się na terytorjum Państwa Polskiego (§ 2), wyznacza się okres czasu od dnia 1 sierpnia do dnia 1 października 1926 roku.

Dla przesyłania do Głównego Urzędu Likwidacyjnego wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj, znajdujących się zagranicą (§ 8), wyznacza się okres czasu od dnia 1 sierpnia do dnia 15 października 1926 roku.

Po upływie powyższych okresów odnośne listy zastawne i obligacje do rejestracji i ostemplowania przyjmowane nie będą.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr. 1

DEKLARACJA

ZAŁĄCZNIK  Nr. 2

Wykaz

deklaracji w sprawie rejestracji i ostemplowania

grafika