Rejestracja i stemplowanie obligacyj Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej, wypuszczonych w walucie rublowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.28.274

Akt utracił moc
Wersja od: 4 kwietnia 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM KOMUNIKACJI
z dnia 30 marca 1932 r.
o rejestracji i stemplowaniu obligacyj Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczna - Łódzkiej, wypuszczonych w walucie rublowej.

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 marca 1932 r. o nieumorzonym długu obligacyjnym Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 273) i § 43 ust. 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno - prawnych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr. 30, poz. 213) zarządza się co następuje:
W celu zastosowania postanowień o wzajemności i odwecie, zawartych w §.43 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr. 30, poz. 213), przy spłacaniu przez Polskie Koleje Państwowe obligacyj Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno - Łódzkiej emisji pierwszej z 1887 roku, emisji drugiej z. 1895 roku i emisji czwartej z 1909 roku, zarządza się rejestrację i ostemplowanie tych obligacyj.
Posiadacze obligacyj, wymienionych w § 1, winni złożyć je do zarejestrowania i ostemplowania w Ministerstwie Skarbu (Urząd Długów Państwa, Warszawa ul. Senatorska 29) wraz z dowodami, stwierdzającemi prawo własności i obywatelstwo posiadacza tych obligacyj w dniu 21 maja 1924 roku.

Jako dowody własności obligacyj składać należy:

oryginalne dowody kupna obligacyj przed datą 21 maja 1924 roku, wystawione przez instytucje bankowe, za których pośrednictwem zgłoszone obligacje były nabyte, kwity depozytowe (bankowe) z przed daty 21 maja 1924 roku, o ile zawierają one numery i odcinki oraz emisję zdeponowanych obligacyj, lub inne wiarogodne dokumenty, stwierdzające w sposób niewątpliwy, czyją własnością były dane obligacje w dniu 21 maja 1924 roku.

Terminy dla złożenia obligacyj wraz z dowodami do zarejestrowania i ostemplowania ustala się: dwutygodniowy - o ile chodzi o obligacje, znajdujące się w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w granicach Państwa Polskiego, i miesięczny - o ile chodzi o obligacje, znajdujące się w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pozą granicami Państwa Polskiego. Bieg tych terminów liczy się od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Obligacje winny być składane wraz z arkuszami kuponowemi.

W razie, jeśli obywatelstwo właściciela i prawo własności obligacyj w dniu 21 maja 1924 roku nie zostanie w sposób niewątpliwy udowodnione, obligacje będą zarejestrowane i ostemplowane jako obligacje, co do których obywatelstwo ich posiadacza w dniu 21 maja 1924 r. nie zostało stwierdzone, i traktowane będą przy spłacie narówni z obligacjami, stanowiącemi w dniu 21 maja 1924 roku własność posiadaczy o obywatelstwie rosyjskiem.
Obligacje, podlegające w myśl niniejszego rozporządzenia zarejestrowaniu i ostemplowaniu, a do zarejestrowania i ostemplowania w terminie nie zgłoszone, uznane będą za stanowiące własność posiadaczy o obywatelstwie rosyjskiem.
Decyzje Ministerstwa Skarbu, dotyczące rejestracji i stemplowania obligacyj, zgłoszonych na podstawie niniejszego rozporządzenia, mogą być zaskarżone do Najwyższego Trybunału Administracyjnego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.