Rozdział 7 - Inne oznaczenia pojazdów - Rejestracja i oznaczanie pojazdów oraz wymagania dla tablic rejestracyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.2355

Akt utracił moc
Wersja od: 16 maja 2022 r.

Rozdział  7

Inne oznaczenia pojazdów

§  38.  [Zaświadczenie potwierdzające umieszczenie numeru nadwozia, podwozia lub ramy]
1. 
W przypadku gdy organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje decyzję o nadaniu cech identyfikacyjnych zgodnie z art. 66a ustawy, stacja kontroli pojazdów wydaje zaświadczenie potwierdzające umieszczenie numeru nadwozia, podwozia lub ramy.
2. 
Wzory cech identyfikacyjnych pojazdu: numer VIN oraz numer nadwozia, podwozia i ramy, a także ich opis, są określone w załączniku nr 14 do rozporządzenia.
§  39.  [Zgoda na wykonanie i umieszczenie tabliczki zastępczej]
1. 
Organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje, w drodze decyzji, zgodę na wykonanie i umieszczenie tabliczki znamionowej zastępczej, zwanej dalej "tabliczką zastępczą", w przypadku:
1)
braku, utraty lub zniszczenia tabliczki znamionowej;
2)
utraty aktualności treści tabliczki znamionowej w zakresie określenia cech identyfikacyjnych pojazdu.
2. 
W przypadkach określonych w ust. 1, stacja kontroli pojazdów wydaje zaświadczenie potwierdzające wykonanie i umieszczenie tabliczki zastępczej.
§  40.  [Nalepka kontrolna]
1. 
Pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, oznacza się nalepką kontrolną, na której jest umieszczony numer rejestracyjny pojazdu.
2. 
Właściciel pojazdu umieszcza nalepkę kontrolną wewnątrz pojazdu w prawym dolnym rogu przedniej szyby.
§  41.  [Umieszczenie numerów rejestracyjnych na samochodzie ciężarowym samowyładowczym oraz przyczepie samowyładowczej]
1. 
Na samochodzie ciężarowym samowyładowczym oraz przyczepie samowyładowczej umieszcza się numery rejestracyjne odpowiadające numerom rejestracyjnym na tablicach rejestracyjnych przez ich namalowanie na tyle burty skrzyni ładunkowej białą lub czarną farbą kontrastową w stosunku do tła burty. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, które z tyłu nie mają burty w postaci płaszczyzny.
2. 
Numery namalowane na tyle burty skrzyni ładunkowej powinny mieć taki sam układ i zbliżony kształt liter i cyfr jak numery na tablicy rejestracyjnej samochodowej jednorzędowej. Długość rzędu namalowanych numerów powinna wynosić 140–150 cm, wysokość 25 cm, a grubość kreski - 4,5 cm.
§  42.  [Oznaczenie na autobusie dopuszczalnej prędkości jazdy; dodatkowe oznaczenie autobusu przystosowanego do zasilania gazem]
1. 
Autobus, o którym mowa w art. 20 ust. 4 ustawy, oraz pojazd, w stosunku do którego organ rejestrujący ustalił na podstawie art. 21 ust. 4 ustawy indywidualną dopuszczalną prędkość jazdy, oznacza się na tyle nadwozia tarczą określającą tę prędkość.
2.  54
 Autobus przystosowany do zasilania gazem powinien być oznaczony z przodu i z tyłu nadwozia oraz z prawego boku pojazdu w pobliżu drzwi wejściowych nalepką z symbolem LPG", "CNG" albo "LNG".
§  43.  [Znaki "PL", "CD", "CC"]
1. 
Na pojeździe zarejestrowanym w Rzeczypospolitej Polskiej, który ma być używany w ruchu międzynarodowym, umieszcza się z tyłu na nadwoziu pojazdu znak z literami "PL".
2. 
Znak "PL" może być umieszczony na tylnej szybie samochodu w prawym dolnym rogu, pod warunkiem że będzie zapewniona wystarczająca widoczność znaku i czytelność liter.
3. 
Na pojeździe należącym do przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa obcego umieszcza się znak z literami "CD", a na pojeździe urzędu konsularnego - znak z literami "CC". Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  44.  [Tablica na pojeździe do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego]
1. 
Na pojeździe do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego umieszcza się tablicę, o której mowa w art. 55 ust. 1 ustawy, z przodu i z tyłu pojazdu lub zespołu pojazdów, na wysokości od 60 cm do 180 cm od powierzchni jezdni.
2. 
Na samochodzie osobowym i czterokołowcu wyposażonym w nadwozie tablicę, o której mowa w art. 55 ust. 1 ustawy, umieszcza się pionowo na dachu prostopadle do osi podłużnej pojazdu.
3. 
Na motocyklu, motorowerze i czterokołowcu tablicę, o której mowa w art. 55 ust. 1 ustawy, umieszcza się z tyłu pojazdu.
§  45.  [Tablica na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży]
Na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do lat 18 tablicę, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy, umieszcza się z przodu i z tyłu pojazdu, możliwie blisko lewej płaszczyzny obrysu, na wysokości od 60 cm do 180 cm od powierzchni jezdni.
§  46.  [Tablica na autobusie szkolnym przeznaczonym do przewozu dzieci do szkoły]
1. 
Na autobusie szkolnym przeznaczonym do przewozu dzieci do szkoły umieszcza się z przodu i z tyłu tablicę "AUTOBUS SZKOLNY".
2. 
Autobus szkolny, o którym mowa w ust. 1, dodatkowo oznacza się z przodu i z tyłu tablicami ze znakiem "STOP", które powinny być widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego po jego uruchomieniu, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy.
§  47.  [Tablica na pojeździe przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych]
1. 
Na pojeździe przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych umieszcza się tablicę, o której mowa w art. 58 ust. 1 ustawy, z przodu i z tyłu pojazdu, możliwie blisko lewej płaszczyzny obrysu, na wysokości od 60 cm do 180 cm od powierzchni jezdni.
2. 
Na pojeździe, o którym w art. 8 ustawy, może być umieszczona nalepka barwy białej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy czarnej, na przedniej szybie pojazdu w jej prawym górnym rogu.
§  48.  [Nalepka na pojeździe wymagana w okresie próbnym kierowcy]
1. 
Nalepkę, o której mowa w art. 91 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r. poz. 978), umieszcza się na przedniej i tylnej szybie pojazdu, w prawym górnym rogu.
2. 
W przypadku pojazdu samochodowego konstrukcyjnie nieposiadającego szyby tylnej lub przedniej, nalepkę, o której mowa w ust. 1, umieszcza się odpowiednio z tyłu lub z przodu na nadwoziu pojazdu.
3. 
W przypadku oznaczenia pojazdu nalepką, o której mowa w ust. 1, i nalepką, o której mowa w § 47 ust. 2, nalepki te na przedniej szybie pojazdu umieszcza się obok siebie.
§  48a.  55 [Oznakowanie pojazdów napędzanych gazem, pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych wodorem]
1. 
Nalepkę dla oznaczenia pojazdu, o którym mowa w art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. poz. 317), napędzanego:
1)
sprężonym gazem ziemnym (CNG),
2)
skroplonym gazem ziemnym (LNG)

- zgodną z wzorem określonym odpowiednio w pkt 16 i 17 załącznika nr 15 do rozporządzenia, umieszcza się wewnątrz pojazdu w prawym dolnym rogu przedniej szyby obok nalepki kontrolnej, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 3.

2. 
W przypadku gdy pojazdem, o którym mowa w ust. 1, jest autobus, do jego oznaczenia stosuje się odpowiednią nalepkę zgodną z wzorem określonym w pkt 11 załącznika nr 15 do rozporządzenia.
3. 
Nalepkę dla oznaczenia pojazdu, o którym mowa w art. 148b ust. 1 ustawy:
1)
napędzanego wodorem (H),
2)
elektrycznego (EE)

- zgodną z wzorem określonym odpowiednio w pkt 14 i 15 załącznika nr 15 do rozporządzenia, umieszcza się wewnątrz pojazdu w prawym dolnym rogu przedniej szyby obok nalepki kontrolnej, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 3.

4. 
W przypadku pojazdu konstrukcyjnie nieposiadającego szyby przedniej nalepkę, o której mowa w ust. 1 i 3, umieszcza się z przodu pojazdu na nadwoziu po jego prawej stronie.
§  49.  56 [Wzory oznaczeń pojazdów]
 Wzory oznaczeń pojazdów, o których mowa w § 42-48a, oraz ich opis są określone w załączniku nr 15 do rozporządzenia.
54 § 42 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 maja 2018 r. (Dz.U.2018.893) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2018 r.
55 § 48a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 maja 2018 r. (Dz.U.2018.893) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 2018 r., z tym że w zakresie ust. 3 i 4 wchodzi w życie 1 lipca 2018 r., a w zakresie ust. 1 wchodzi w życie 23 sierpnia 2018 r.
56 § 49 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 7 maja 2018 r. (Dz.U.2018.893) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2018 r.