Rejestr ukaranych za niektóre wykroczenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.50.306

Akt utracił moc
Wersja od: 8 grudnia 1966 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 listopada 1966 r.
o rejestrze ukaranych za niektóre wykroczenia.

Na podstawie art. 34 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o przekazaniu niektórych drobnych przestępstw jako wykroczeń do orzecznictwa karno-administracyjnego (Dz. U. Nr 23, poz. 149) zarządza się, co następuje:
Przy centralnym rejestrze skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości prowadzi się rejestr ukaranych. Rejestr ukaranych prowadzi się na podstawie kart karnych sporządzanych przez sądy oraz przez kolegia karno-administracyjne.
Rejestracji podlegają prawomocne wyroki sądów o skazaniu, prawomocne orzeczenia kolegiów karno-administracyjnych o ukaraniu oraz nakazy karne w sprawach o wykroczenia określone w art. 1-10 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o przekazaniu niektórych drobnych przestępstw jako wykroczeń do orzecznictwa karno-administracyjnego (Dz. U. Nr 23, poz. 149).
O zarządzeniu wykonania zawieszonej kary aresztu czyni się wzmiankę w rejestrze ukaranych.
Organ orzekający, który wydał wyrok, orzeczenie lub nakaz karny w pierwszej instancji, po uprawomocnieniu się wyroku, orzeczenia lub nakazu karnego, sporządza kartę karną zawierającą dane osobowe skazanego lub ukaranego oraz dane dotyczące wyroku, orzeczenia lub nakazu, w szczególności - za co i na jaką karę sprawca został skazany lub ukarany.
Kartę karną usuwa się z rejestru ukaranych po upływie trzech lat od wykonania, darowania lub przedawnienia kary, a w razie braku wiarygodnej wiadomości o dacie wykonania, darowania lub przedawnienia kary - po upływie czterech lat od wydania prawomocnego wyroku, orzeczenia lub nakazu karnego.
Ponadto usuwa się kartę karną z rejestru ukaranych:
1)
w razie otrzymania zawiadomienia o śmierci skazanego lub ukaranego,
2)
jeżeli w ciągu czterech miesięcy po upływie okresu warunkowego zawieszenia wykonania kary aresztu nie wpłynęło do rejestru ukaranych zawiadomienie o zarządzeniu jej wykonania,
3)
w razie uchylenia wyroku, orzeczenia o ukaraniu lub nakazu karnego w trybie rewizji nadzwyczajnej lub nadzoru.
Wiadomości z rejestru ukaranych udziela się niezwłocznie po otrzymaniu zapytania o karalność:
1)
sądom i prokuraturze,
2)
kolegiom karno-administracyjnym,
3)
organom Milicji Obywatelskiej i innym organom powołanym do ścigania wykroczeń określonych w art. 1-10 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o przekazaniu niektórych drobnych przestępstw jako wykroczeń do orzecznictwa karno-administracyjnego,
4)
innym podmiotom uprawnionym do składania bezpośrednio do kolegium karno-administracyjnego wniosków o ukaranie w sprawach o wykroczenia określone w art. 1-10 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o przekazaniu niektórych drobnych przestępstw jako wykroczeń do orzecznictwa karno-administracyjnego - w związku ze składanym wnioskiem,
5)
przedsiębiorstwom obowiązanym do prowadzenia kart kwalifikacyjnych osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, związanych z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie społeczne lub związanych z nadzorem i kontrolą w handlu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1967 r.