Rejestr skazanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.94.663

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1936 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 grudnia 1936 r.
o rejestrze skazanych.

Na podstawie art. 8 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr 102, poz. 863) zarządzam co następuje:
Rejestr skazanych zawiera wiadomości o prawomocnych wyrokach skazujących -(nakazach karnych) oraz o poszukiwaniach listami gończymi. Wyroków uwalniających od kary nie uważa się za skazujące w rozumieniu rozporządzenia niniejszego.

Rejestr skazanych prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości na podstawia otrzymywanych kart karnych i zawiadomień.

Rejestracji podlegają skazania:
a)
przez polskie sądy powszechne i wojskowe za zbrodnie i występki, należące do wyłącznej właściwości tych sądów, z wyjątkiem skazań: za przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego oraz za przestępstwa skarbowe;
b)
przez sądy zagraniczne obywateli polskich za przestępstwa popełnione z chęci zysku, a za inne przestępstwa - w przypadku, wymierzenia kary pozbawienia wolności w rozmiarze ponad 3 miesiące.
W sprawach nieletnich karty karne sporządza się tylko w przypadku skazania na umieszczenie w zakładzie poprawczym (art. 70 k. k.) bądź wymierzenia kary na podstawie art. 76 (k. k.)
Karty karne sporządzają sądy pierwszej instancji i przesyłają do rejestru skazanych w ciągu 10 dni po uprawomocnieniu się wyroku skazującego lub po otrzymaniu akt sprawy z wyższej instancji.
W przypadku wydania wyroku orzekającego karę łączną (art. 32 k. p. k. i art. 35 k. k.) należy umieścić u góry karty karnej napis: "Wyrok łączny" i podać z boku lub u dołu karty numery akt poszczególnych spraw oraz nazwy sądów, których wyroki zostały objęte wyrokiem orzekającym karę łączną.
Sądy i prokuratury przesyłają ponadto do rejestru skazanych następujące zawiadomienia:
a)
o zarządzeniu wykonania zawieszonej kary (art. 63 i 73 § 3 k. k.);
b)
o warunkowym zwolnieniu i odwołaniu warunkowego zwolnienia (art. 65, 67 i 75 k. k.);
c)
o uchyleniu, zmianie lub unieważnieniu wyroku skazującego (art. 77 u. s. p., art. 77 k. k., art. 14, 501 pkt "d", 517, 539, 609, 668 § 2, 669 § 2 k. p. k.);
d)
o zarządzeniu zatarcia skazania (art. 90 k. k.) bądź o usunięciu w drodze łaski lub amnestii wpisu o skazaniu;
e)
o rozesłaniu i odwołaniu listów gończych (art. 189 k. p. k.).

Powyższe zawiadomienia należy przesyłać w ciągu 3 dni po uprawomocnieniu się orzeczenia.

Jeżeli osoba skazana lub poszukiwana listami gończymi używa oprócz nazwiska rodowego innego nazwiska, należy do karty karnej bądź zawiadomienia o rozesłaniu listów gończych dołączyć odsyłacz.
W przypadku skazania obywatela obcego państwa należy dołączyć do karty karnej bądź zawiadomienia uwierzytelniony odpis.
Sąd, żądając zwrotu karty karnej, powinien zarazem zwrócić potwierdzenie jej odbioru.
Wiadomości z rejestru skazanych udziela się:
a)
organom wymiaru sprawiedliwości i organom administracji państwowej;
b)
władzom zagranicznym, jeżeli w tej sprawie została zawarta umowa; w razie braku umowy wiadomość może być udzielona w przypadku zapewnionej wzajemności.
Jeżeli wiadomość, otrzymana z rejestru, wymaga sprostowania, należy ją niezwłocznie zwrócić, podając zarazem zauważone nieścisłości.
Jeżeli z wiadomości, otrzymanej z rejestru, lub z innych dokumentów wynika, iż osoba, której wiadomość dotyczy, jest zarejestrowana pod błędnymi danymi co do tożsamości, należy niezwłocznie przesłać do rejestru sprostowanie, podając dane, zgodne z właściwymi dokumentami.
Jeżeli zapytanie o karalność dotyczy osoby aresztowanej, co do której w rejestrze znajduje się zawiadomienie o rozesłaniu listów gończych, wówczas należy to zawiadomienie zwrócić władzy, która je przysłała, ze wzmianką o aresztowaniu osoby poszukiwanej.
Dane co do tożsamości osoby należy ustalać wyłącznie na podstawie właściwych dokumentów.

Nazwiska kobiet należy podawać w brzmieniu nazwisk mężów lub ojców, z wyjątkiem nazwisk kończących się na "ska", lub "cka".

Pisma Ministerstwa Sprawiedliwości z zakresu rejestracji skazanych należy załatwiać jako pilne i zwracać wraz z odpowiedzią.
Karty karne, zawiadomienia (§ 6 pkt a), b), d), e)) i ich uwierzytelnione odpisy (§ 8), odsyłacze oraz zapytania o karalność należy sporządzać na formularzach, wykonanych według wzorów, załączonych do niniejszego rozporządzenia (wzory Nr 1 - 9).
Osobie prywatnej może być wydane zaświadczenie o jej notowaniu bądź nienotowaniu w rejestrze skazanych tylko w przypadkach uzasadnionych przepisami prawnymi oraz w przypadkach wyjątkowych, zasługujących na szczególne uwzględnienie.

Podanie o wydanie zaświadczenia powinno być sporządzone zgodnie z wzorem "Zapytania o karalność" (wzór Nr 9), przy czym należy w nim podać powód, uzasadniający żądanie, oraz nazwę i adres władzy, której zaświadczenie ma być przedstawione.

Karty karne usuwa się z rejestru skazanych po upływie następujących okresów czasu od daty skazania:
a)
15 lat - w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności w rozmiarze nie powyżej 6 miesięcy i grzywnę lub na jedną z tych kar;
b)
20 lat - w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności w rozmiarze powyżej 6 miesięcy, lecz nie ponad 5 lat, i grzywnę;
c)
30 lat - w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności w rozmiarze powyżej 5 lat, i grzywnę.

Karty karne usuwa się wówczas, gdy powyższe okresy upłynęły co do wszystkich zarejestrowanych skazań danej osoby.

Ponadto usuwa się karty karne z rejestru skazanych:
a)
w razie otrzymania zawiadomienia o śmierci osoby skazanej;
b)
w razie otrzymania zawiadomienia o zatarciu skazania bądź o usunięciu w drodze łaski lub amnestii wpisu o skazaniu;
c)
jeżeli w ciągu 6 miesięcy po upływie okresu zawieszenia wykonania kary sąd nie zarządził jej wykonania (art. 64 k. k.) bądź utrzymania w rejestrze skazanych wpisu o skazaniu;
d)
jeżeli w okresie próby lub warunkowego zwolnienia nieletniego nie nastąpiło odwołanie zawieszenia (art. 73 § 4 k. k.) lub zwolnienia (art. 75 § 4 k. k.), albo jeżeli skazany nieletni ukończył 21 rok życia (art. 70, 76, 77 k. k.);
e)
jeżeli wyrok skazujący uchylono lub unieważniono (art. 77 u. s. p., art. 14, 501 pkt "d", 517, 539 i 609 k. p. k.);
f)
jeżeli skazany ukończył lat 60, a przy tym od daty ostatniego skazania upłynęło lat 15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1937 r.

Z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 maja 1934 r. o rejestrze skazanych (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 478).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK