Rozdział 4 - Koszty postępowania. - Rejestr okrętowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.10.57

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 1994 r.

Rozdział  4.

Koszty postępowania.

§  60. 
W postępowaniu w sprawach rejestrowych pobiera się opłaty na rzecz Skarbu Państwa oraz zwrot wydatków. Opłaty i wydatki stanowią koszty postępowania rejestrowego.
§  61. 
1. 
Koszty postępowania ponosi ten, którego czynność powoduje opłaty lub wydatki.
2. 
W postępowaniu wszczętym z urzędu koszty postępowania ponosi obowiązany do zgłoszenia o wpis.
§  62. 
1. 
Nie podlegają opłatom zgłoszenia dotyczące statków pełniących specjalną służbę państwową oraz statków sportowych zarejestrowanych w Polskim Związku Żeglarskim.
2. 
Minister Żeglugi może zwolnić od opłat zgłoszenia dotyczące statku należącego do instytucji lub stowarzyszenia, jeżeli ze względu na społecznie pożyteczny cel, jakiemu służy statek, uzna zwolnienie to za słuszne.
§  63. 
W postępowaniu rejestrowym pobiera się następujące opłaty:
1)
stałą,
2)
stosunkową,
3)
kancelaryjną.
§  64. 
1.  6
 (uchylony).
2. 
Opłatę określoną w ust. 1 pobiera się również od wniosków o przeniesienie wpisów do nowej księgi oraz od zażaleń, z wyjątkiem zażaleń dotyczących wyłącznie wymiaru opłaty lub wymiaru grzywny.
3. 
Nie pobiera się opłaty od pism i oświadczeń złożonych do protokołu, jeżeli ich treścią jest jedynie stwierdzenie złożenia izbie morskiej wymaganego dokumentu.
§  65.  7
1. 
Opłatę stosunkową w wysokości 0,2% wartości statku pobiera się od zgłoszenia lub wniosku o wpis do rejestru statku o pojemności brutto powyżej 1000 jednostek pomiarowych.
2. 
Opłata, o której mowa w ust. 1, wynosi w odniesieniu do statków o pojemności brutto do 1000 jednostek pomiarowych - 0,1% wartości statku.
§  66. 
Opłatę stosunkową w wysokości 1/10 opłat określonych w § 65 pobiera się od zgłoszenia lub wniosku o wpis:
1)
ograniczenia w rozporządzaniu statkiem,
2)
hipoteki morskiej,
3)
przejścia praw wymienionych w pkt 1 i 2.
§  67. 
Opłatę kancelaryjną pobiera się za wypisy, odpisy, zaświadczenia, wyciągi oraz inne dokumenty, wydawane na podstawie rejestru okrętowego; jeden egzemplarz certyfikatu okrętowego jest wolny od opłaty.
§  68. 
1.  8
 (uchylony).
2. 
Jeżeli dokument sporządzony jest w języku obcym albo zawiera tabelę, opłatę kancelaryjną pobiera się w podwójnej wysokości.
3. 
Opłatę kancelaryjną w podwójnej wysokości pobiera się również za certyfikat okrętowy i wyciąg z tego certyfikatu, wydane zamiast utraconych lub uszkodzonych.
§  69. 
1. 
Izba morska dokonuje czynności po uiszczeniu należnych opłat.
2. 
W przypadkach szczególnie uzasadnionych izba morska może dokonać czynności przed uiszczeniem opłat.
3. 
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w przypadku, gdyż izba morska działa z urzędu.
§  70. 
1. 
Do wydatków należą:
1)
koszty opłat telefonicznych i telegraficznych,
2)
diety i koszty podróży należne przewodniczącym i innym pracownikom izb morskich w razie pełnienia przez nich czynności poza siedzibą izby,
3)
należności świadków, biegłych i tłumaczów,
4)
koszty ogłoszeń w pismach,
5)
opłaty należne innym organom i instytucjom.
2. 
Przepisy dotyczące należności świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym mają odpowiednie zastosowanie w postępowaniu przed izbami morskimi.
§  71. 
Izba morska może żądać zaliczki na pokrycie wydatków, jeżeli wniesiono o podjęcie czynności połączonej z wydatkami.
§  72. 
1. 
W razie gdy postępowanie toczy się z urzędu oraz w razie gdy czynności izby podjęte wskutek zgłoszenia lub wniosku połączone są z wydatkami, izba morska orzeka o kosztach i zarządza ich ściągnięcie.
2. 
Na postanowienia i zarządzenia izby morskiej pierwszej instancji dotyczące kosztów postępowania rejestrowego służy zażalenie.
3. 
Prawomocne postanowienie w przedmiocie kosztów, zaopatrzone w zaświadczenie przewodniczącego izby morskiej, iż podlega wykonaniu, stanowi tytuł wykonawczy dla egzekucji sądowej.
§  73.  9
 (uchylony).
§  74. 
Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Finansów może w drodze rozporządzenia zmieniać stawki opłat stałych, ustalonych w niniejszym rozporządzeniu.
§  75. 
W sprawach nie unormowanych rozporządzeniem do kosztów postępowania rejestrowego stosuje się odpowiednio przepisy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
6 § 64 ust. 1 uchylony przez § 5 rozporządzenia Ministar Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 29 grudnia 1993 r. w sprawie określenia wysokości opłaty stałej i opłaty kancelaryjnej w postępowaniu w sprawach rejestrowych oraz sposobu uiszczania należności z tytułu kosztów tego postępowania (Dz.U.94.2.9) z dniem 22 stycznia 1994 r.
7 § 65 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 5 sierpnia 1986 r. (Dz.U.86.30.150) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1986 r.
8 § 68 ust. 1 uchylony przez § 5 rozporządzenia Ministar Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 29 grudnia 1993 r. w sprawie określenia wysokości opłaty stałej i opłaty kancelaryjnej w postępowaniu w sprawach rejestrowych oraz sposobu uiszczania należności z tytułu kosztów tego postępowania (Dz.U.94.2.9) z dniem 22 stycznia 1994 r.
9 § 73 uchylony przez § 5 rozporządzenia Ministar Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 29 grudnia 1993 r. w sprawie określenia wysokości opłaty stałej i opłaty kancelaryjnej w postępowaniu w sprawach rejestracyjnych oraz sposobu uiszczania należności z tytułu kosztów tego postępowania (Dz.U.94.2.9) z dniem 22 stycznia 1994 r.