Rozdział 2 - Postępowanie. - Rejestr okrętowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.10.57

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 1994 r.

Rozdział  2.

Postępowanie.

§  32. 
1. 
Izba morska rozpoznaje sprawy rejestrowe w składzie jednoosobowym, na posiedzeniu niejawnym, może jednak wyznaczyć rozprawę.
2. 
Wyznaczając rozprawę izba morska powinna w miarę możności zawiadomić i wysłuchać wszystkich zainteresowanych.
§  33. 
Zgłoszenia i wnioski o wpis do rejestru przyjmuje oraz potwierdza datę ich wpływu do izby sekretarz.
§  34. 
Z zastrzeżeniem przepisu § 26 ust. 1 pkt 9 wpis do rejestru nastąpić może po udowodnieniu lub ustaleniu z urzędu podstawy tego wpisu.
§  35. 
1. 
Jeżeli ma nastąpić wykreślenie z rejestru statku obciążonego hipoteką morską, a podstawą wykreślenia jest kondemnacja statku, utrata polskiej przynależności państwowej statku lub utrata charakteru statku morskiego, izba morska wzywa wierzyciela, którego prawo zastawu na statku wpisane jest do rejestru, aby podał, czy wyraża zgodę na wykreślenie.
2. 
Jeżeli wierzyciel, o którym mowa w ust. 1, odmówi zgody, izba morska wyda postanowienie o odmowie wykreślenia statku z rejestru.
§  36. 
1. 
Osoby fizyczne i prawne obowiązane są na żądanie izby morskiej udzielić wyjaśnień niezbędnych w sprawie oraz udostępnić izbie posiadane w sprawie dokumenty.
2. 
Organ pomiarowy obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić właściwą izbę morską o wystawieniu świadectwa pomiarowego oraz o dokonaniu zmian w tym świadectwie, jeżeli zmiany dotyczą okoliczności podlegających wpisowi.
3. 
Organy inspekcyjne oraz kapitanaty (bosmanaty) portów obowiązane są w razie stwierdzenia, że polski statek podlegający wpisowi do rejestru okrętowego nie posiada certyfikatu okrętowego, niezwłocznie zawiadomić o tym właściwą izbę morską.
§  37. 
1. 
W razie niedopełnienia obowiązku zgłoszenia o wpis do rejestru lub obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia izba morska wzywa obowiązanego do ich dopełnienia i wyznacza odpowiedni termin.
2. 
W wezwaniu skierowanym do osób obowiązanych do zgłoszenia o wpis do rejestru izba morska zagrozi nałożeniem grzywny w razie dopełnienia obowiązku określonego w wezwaniu lub nieusprawiedliwienia jego niespełnienia.
§  38. 
1. 
Jeżeli w wyznaczonym przez izbę morską terminie osoba obowiązana do zgłoszenia o wpis do rejestru nie dopełni określonego w wezwaniu obowiązku ani nie usprawiedliwi jego niespełnienia, izba morska nałoży grzywnę i powtórzy wezwanie z zagrożeniem ponownej grzywny.
2. 
Bieg terminu wyznaczonego w powtórnym wezwaniu rozpoczyna się od daty uprawomocnienia się postanowienia nakładającego grzywnę.
3. 
W razie bezskuteczności ponownego wezwania izba morska może w dalszym ciągu postępować w myśl ust. 1, dopóki określony w wezwaniu obowiązek nie zostanie dopełniony, lub też dokonać wpisu z urzędu.
4. 
Na postanowienie nakładające grzywnę służy zażalenie.
§  39. 
Przed dokonaniem wpisu z urzędu izba morska przeprowadza odpowiednie dochodzenie.
§  40. 
1. 
Orzeczenia izby morskiej w sprawach rejestrowych zapadają w formie postanowień.
2. 
W postanowieniu zarządzającym wpis do rejestru izba morska ustala treść wpisu.
3. 
Postanowienia w przedmiocie wpisów doręcza się z urzędu wszystkim uczestnikom z wyjątkiem tych, którzy zrzekli się doręczenia.
4. 
Postanowień wydanych zgodnie ze zgłoszeniem lub wnioskiem bez sprzeciwu innych uczestników izba morska nie uzasadnia.
§  41. 
1. 
Na postawienia w przedmiocie wpisów służy zażalenie.
2. 
W razie wniesienia zażalenia izba morska dokonuje z urzędu wpisu ostrzeżenia.
§  42. 
1. 
Postanowienia izby morskiej są natychmiast wykonalne, chyba że izba uzależni wykonalność od uprawomocnienia się postanowienia.
2. 
Nie podlegają natychmiastowej wykonalności postanowienia w przedmiocie:
1)
wpisu zmiany właściciela statku,
2)
wpisu dotyczącego hipoteki morskiej,
3)
wykreślenia ograniczenia w rozporządzaniu statkiem,
4)
grzywny.
3. 
W razie wydania postanowienia w przedmiocie określonym w ust. 2 pkt 1-3 izba morska zarządzi wpis odpowiedniej wzmianki do rejestru, a po uprawomocnieniu się postanowienia - zarządzi dokonanie wpisu.
§  43. 
O dokonaniu wpisu zawiadamia się niezwłocznie wszystkich uczestników postępowania oraz urząd morski właściwy dla portu macierzystego statku.
§  44. 
Zażalenia na postanowienia izby morskiej i na zarządzenie przewodniczącego izby odmawiające wglądu do akt rejestrowych (§ 8 ust. 3) rozpoznaje Odwoławcza Izba Morska.
§  45. 
Od prawomocnych postanowień izb morskich nie można zakładać rewizji nadzwyczajnej.