Rozdział 4 - Przepisy przejściowe i końcowe - Rejestr odmian, księga ochrony prawa do odmiany oraz kontrola materiału siewnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.12.97

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1992 r.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  26.
1.
Odmiany wpisane do dnia 31 grudnia 1987 r. do rejestru odmian oryginalnych, do spisu odmian selekcjonowanych lub do spisu odmian miejscowych wpisuje się do rejestru do dnia 31 października 1988 r. Hodowcy tych odmian na wniosek Centralnego Ośrodka dostarczają w terminie dwóch miesięcy dane i informacje niezbędne do dokonania wpisu do rejestru.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do krajowych składników pierwotnych tych mieszańców, które wpisano do rejestru odmian oryginalnych lub do spisu odmian selekcjonowanych.
3.
Krajowe odmiany i składniki pierwotne mieszańców, o których mowa w ust. 1 i 2, uważa się za wpisane do rejestru z dniem 1 stycznia 1988 r.
4.
Krajowe odmiany oraz składniki pierwotne mieszańców wpisanych do ksiąg przed wejściem w życie ustawy uważa się za zgłoszone do rejestru. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
5.
Centralny Ośrodek w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia może wystąpić do hodowcy na piśmie z wnioskiem o dostosowanie nazwy krajowej odmiany, o której mowa w ust. 1, do przepisów art. 5 ust. 1 i 2 ustawy. Hodowca krajowej odmiany nadaje jej nową nazwę w terminie trzech miesięcy od otrzymania wniosku Centralnego Ośrodka.
§  27.
Jeżeli w dniu 31 grudnia 1987 r. hodowla zachowawcza odmian oryginalnych i selekcjonowanych, o których mowa w § 26 ust. 1, prowadzona była przez dwóch lub więcej hodowców, do rejestru wpisuje się:
1)
w wypadku odmiany oryginalnej:
a)
jako odmianę oryginalną - odmianę, której hodowlę zachowawczą prowadzi hodowca wymieniony w rejestrze odmian oryginalnych lub hodowca, któremu jako pierwszemu zlecono prowadzenie hodowli zachowawczej,
b)
jako odmiany selekcjonowane - wszystkie odmiany, których hodowlę zachowawczą prowadzą inni hodowcy,
2)
w wypadku odmiany wpisanej do spisu odmian selekcjonowanych - jako selekcjonowane wpisuje się odmiany wszystkich hodowców.

Przepis § 26 ust. 5 stosuje się odpowiednio.

§  28.
Centralny Ośrodek może wpisać do rejestru odmiany, o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy, nie stosując w całości lub częściowo przepisów § 6. Przepis § 7 stosuje się odpowiednio.
§  29.
Przepisy § 1 ust. 2, §. 2, 3, i 5, § 6 ust. 4, § 7-10, § 11-13, § 16-19, § 26 ust. 5 oraz § 27 i 28 dotyczące odmiany stosuje się odpowiednio do składników pierwotnych mieszańca.
§  30.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.