Art. 28. - [Status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej] - Rehabilitacja zawodowa i społeczna oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2021.573 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 10 marca 2022 r. do: 31 sierpnia 2022 r.
Art. 28. [Status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej]
1.
Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudniający nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, o których mowa w pkt 1, przez okres co najmniej 6 miesięcy, uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, jeżeli:1)
wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi:a)
co najmniej 50%, a w tym co najmniej 20% ogółu zatrudnionych stanowią osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, albob)
co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;2)
obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy:a)
odpowiadają przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy,b)
uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higienicznosanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniają wymagania dostępności do nich,a także
3)
jest zapewniona doraźna i specjalistyczna opieka medyczna, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne;4)
wystąpi z wnioskiem o przyznanie statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.1a.
Spółdzielnia socjalna, powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni inwalidów lub spółdzielni niewidomych mającej status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, jeżeli wystąpi z wnioskiem o nadanie takiego statusu w terminie 3 miesięcy od daty wpisu tej spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego.2.
Okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, stwierdza na wniosek pracodawcy Państwowa Inspekcja Pracy, z wyjątkiem okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b w stosunku do osób zatrudnionych w dozorze i ochronie mienia.3.
Do pracowników, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zalicza się, z zastrzeżeniem ust. 4-6, także osoby niepełnosprawne wykonujące pracę nakładczą, jeżeli ich wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości:1)
najniższego wynagrodzenia - w stosunku do wykonawców, dla których praca nakładcza stanowi jedyne źródło utrzymania;2)
połowy najniższego wynagrodzenia - w stosunku do pozostałych wykonawców.4.
Wymiar czasu pracy zatrudnionych, o których mowa w ust. 3, ustala się jako iloraz wysokości ustalonego wynagrodzenia i najniższego wynagrodzenia.5.
Maksymalny wymiar czasu pracy ustalony na podstawie ust. 4 nie może przekraczać jednego etatu.6.
Przepis art. 21 ust. 5 stosuje się odpowiednio.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (80)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (80)
- Czy organ powinien wydać 3 zaświadczenia o pomocy minimis, jeżeli podatnik wraz z jednym wnioskiem dostarczył 3 dokumenty potwierdzające poniesione wydatki?
- Czy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON przysługuje pracodawcy czy pracownikowi?
- Czy można wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi niepełnosprawnemu, który nie posiada w orzeczeniu wskazania do pracy w zakładzie aktywności zawodowej?
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (193)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (6)
- WWO/5/2013/RP, Dokumentowanie schorzeń specjalnych przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. - Pismo wydane przez: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- BON-I-52311-20-3-PM/13, Zaświadczenia których mowa w ustawie z 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. - Pismo wydane przez: Pełn. Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
- Stanowisko Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w sprawie możliwości zatrudniania na umowę o pracę pielęgniarki w zakładzie pracy chronionej w ramach zapewnienia doraźnej opieki medycznej - Pismo wydane przez: Pełn. Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych