Regulamin zarządu głównego i zarządów obwodowych funduszu bezrobocia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.79.774

Akt utracił moc
Wersja od: 2 czerwca 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 26 września 1924 r.
w sprawie regulaminu zarządu głównego i zarządów obwodowych funduszu bezrobocia.

Na mocy art. 26 i art. 39 ustawy z dnia 13 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia (Dz. U. R. P. № 67, poz. 650) zarządza się co następuje:
§  1.
Fundusz bezrobocia jest osoba, prawną, posiada własny majątek oraz ma prawo odrębnego zastępstwa sądowego.
§  2.
Centralne organy funduszu bezrobocia stanowią: zarząd główny i działająca z jego ramienia dyrekcja; miejscowe organy funduszu bezrobocia stanowią zarządy obwodowe.
§  3.
Siedzibą funduszu bezrobocia jest m. st. Warszawa.
§  4.
Zarząd główny sprawuje ogólne kierownictwo nad działalnością funduszu bezrobocia.

Czynności, zarządu głównego polegają na uchwalaniu postanowień i składaniu wniosków do Ministra Pracy i Opieki Społecznej w zakresie uprawnień, przewidzianych ustawą oraz na powierzaniu ich wykonania przewodniczącemu zarządu głównego w sprawach, należących w myśl § 9 niniejszego regulaminu do jego kompetencji, w pozostałych zaś wypadkach dyrekcji funduszu bezrobocia.

W szczególności do zarządu głównego należy:

1)
uchwalanie trybu wewnętrznego działania Zarządu głównego;
2)
uchwalanie szczegółowej organizacji, zasad biurowości funduszu bezrobocia i szczegółowych przepisów rachunkowych, kasowych i budżetowych, zgodnie z rozporządzeniem wydanem na mocy art. 10 ustawy oraz rozporządzeniem niniejszem;
3)
uchwalanie przepisów służbowych, dyscyplinarnych, uposażeniowych przepisów o zabezpieczeniu emerytalnem urzędników i niższych funkcjonarjuszy i t. p.;
4)
zarządzanie majątkiem funduszu bezrobocia;
5)
uchwalanie preliminarzy budżetowych funduszu bezrobocia, przedłożonych przez dyrekcją;
6)
zatwierdzanie bilansu rocznego oraz sprawozdań z działalności funduszu bezrobocia;
7)
składanie wniosków do Ministra Pracy i Opieki Społecznej, przewidzianych art. art. 3, 5, 7, 9, 13, 33 ustawy;
3)
rozpatrywanie wniosków zarządów obwodowych;
9)
przedłożenie Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej' do zatwierdzenia projektu regulaminu komisji rewizyjnej funduszu bezrobocia;
10)
powoływanie zarządów obwodowych i członków obwodowych komisji odwoławczych;
11)
wyłonianie z pośród swych członków komisji celem wykonywania poszczególnych czynności zarządu głównego, a w pierwszym rzędzie komisji dla rozpatrywania wniosków w sprawach kasowania orzeczeń obwodowych komisji odwoławczych;
12)
powoływanie urzędników na stanowiska kierownicze Dyrekcji, a mianowicie: dyrektora funduszu bezrobocia, naczelników wydziałów dyrekcji oraz w razie potrzeby wicedyrektorów;
13)
rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań i wniosków dyrekcji funduszu bezrobocia.
§  5.
W skład zarządu głównego wchodzą:
a)
Przewodniczący względnie zastępca, mianowani przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej;
b)
dwaj urzędnicy Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej, wyznaczeni przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej;
c)
przedstawicie! Ministra Skarbu;
d)
sześciu przedstawicieli robotników;
e)
czterech przedstawicieli pracodawców;
f)
czterech przedstawicieli samorządów;

Przedstawicieli wymienionych pod literami d, e, f powołuje na okres 3-ch lat Minister Pracy i Opieki Społecznej. W tym celu Minister Pracy i Opieki Społecznej wzywa na 2 miesiące przed wygaśnięciem mandatów członków zarządu głównego największe w Państwie zrzeszenia pracowniczych związków zawodowych, centralne organizacje pracodawców oraz centralne organizacje gmin miejskich i powiatowych związków komunalnych do przedstawienia określonej liczby kandydatów do zarządu głównego funduszu bezrobocia.

Na miesiąc przed wygaśnięciem mandatów członków zarządu głównego Minister Pracy i Opieki Społecznej powołuje nowych członków zarządu głównego z pośród przedstawionych kandydatów.

§  6.
Zebrania zarządu głównego są zwyczajne i nadzwyczajne.

Zebrania zwyczajne zarząd główny odbywa co-najmniej raz na miesiąc.

Zebrania nadzwyczajne zarządu głównego zwołuje przewodniczący:

a)
w wypadku uznanej przez się konieczności;
b)
na pisemne żądanie conajmniej czterech członków zarządu głównego;
c)
na żądanie komisji rewizyjnej, bądź Najwyższej Izby Kontroli.

Z przebiegu obrad zarządu głównego sporządzane są protokóły.

§  7.
Do Ważności uchwał zarządu głównego konieczną jest obecność przynajmniej 9 członków, w tej liczbie przewodniczącego zarządu głównego lub zastępcy przewodniczącego. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Członek zarządu głównego ma prawo zgłoszenia do protokółu votum seperatum.

§  8.
C puszczenie przez członka zarządu głównego trzech kolejnych zebrań, uznane przez zarząd główny za nieusprawiedliwione, uważane będzie za zrzeczenie się przezeń mandatu.

W razie tym, jak również w razie pozbawienia mandatu jednego z członków zarządu głównego ze strony organizacji przezeń reprezentowanej, Minister Pracy i Opieki Społecznej powołuje jego następcą z pośród zgłoszonych odnośnych kandydatów.

Minister Pracy i Opieki Społecznej rozwiązuje zarząd główny funduszu bezrobocia jeżeli w okresie dwóch następujących po sobie miesięcy z powodu braku quorum nie dochodzą do skutku posiedzenia zarządu głównego.

Po rozwiązaniu zarządu głównego Minister Pracy i Opieki Społecznej wzywa natychmiast organizacje, wymienione w § 5 niniejszego rozporządzenia do przedstawienia nowych kandydatów na członków zarządu głównego w celu bezzwłocznego jego ukonstytuowania. Do czasu utworzenia zarządu głównego w nowym składzie, czynności jego spełnia tymczasowy zarząd, złożony z funkcjonujących członków poprzedniego składu, przyczem w tym razie dla ważności uchwał zarządu wystarcza obecność na posiedzeniu czterech jego członków.

§  9.
Do obowiązków przewodniczącego zarządu głównego należy:
1)
zwoływanie i przewodniczenie na posiedzeniach zarządu głównego;
2)
reprezentowanie funduszu bezrobocia na-zewnątrz i występowanie w imieniu funduszu bezrobocia przed wszelkiemi władzami i wobec osób trzecich;
3)
czuwanie nad wykonywaniem uchwał zarządu głównego przez dyrekcję i komisje, wyłonione z ramienia zarządu głównego,
4) 1
podpisywanie wniosków do Ministra Pracy i Opieki Społecznej, podpisywanie wespół z dyrektorem aktów, dotyczących ważnych spraw finansowych oraz aktów i pism, wysyłanych nazewnątrz w sprawach zasadniczych uchwał zarządu głównego, podpisywania nominacji na mocy uchwał zarządu głównego: dyrektora funduszu bezrobocia, wicedyrektorów, naczelników wydziałów, członków zarządów obwodowych i obwodowych komisji odwoławczych, oraz przyjmowanie i zwalnianie w porozumieniu z dyrektorem funduszu bezrobocia pozostałego personelu funduszu bezrobocia
5)
wydawanie w wypadkach nagłych w granicach, uzyskanych od zarządu głównego pełnomocnictw, zarządzeń, wymagających z reguły uchwał zarządu głównego, z obowiązkiem przedstawienia ich do wiadomości zarządu głównego na najbliższym posiedzeniu.

Ponadto w wypadkach, gdy uchwały zarządu głównego są sprzeczne z ustawą lub jej rozporządzeniami wykonawczemi, przewodniczący zarządu głównego ma obowiązek: a) zakwestionowanie tych uchwał, b) wniesienia do Ministra Pracy i Opieki Społecznej umotywowanego sprzeciwu w tej mierze przed upływem jednego tygodnia od chwili powzięcia tych uchwał.

Sprzeciw przewodniczącego powoduje zawieszenie uchwał aż do rozstrzygnięcia przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej, które nastąpić winno w ciągu 2-ch tygodni od dnia zgłoszenia sprzeciwu.

§  10.
Członkowie zarządu głównego nie- mogą być jednocześnie płatnymi pracownikami funduszu bezrobocia.

Członkowie zarządu głównego otrzymują za faktyczny udział w zebraniach zarządu głównego i komisji dla rozpatrywania wniosków w sprawach kasowania orzeczeń obwodowych komisji odwoławczych marki obecności stanowiące tytuł do wynagrodzenia w wysokości, ustalonej na wniosek zarządu głównego przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

W razie delegacji *poza Warszawę członkowie zarządu głównego otrzymują zwrot kosztów podróży i djety według norm, ustalonych przez zarząd główny.

W innych wypadkach zarząd główny ma prawo przyznać członkom swym odszkodowanie za czas, poświęcony sprawom funduszu bezrobocia, jednakże w granicach nie przekraczających wynagrodzenia wspomnianego w ustępie drugim niniejszego paragrafu.

§  11.
Dyrekcja jest centralnym organem wykonawczym funduszu bezrobocia, powołanym z ramienia zarządu głównego do spraw organizacyjnych, administracyjnych i finansowych funduszu bezrobocia, dyrekcja działa samodzielnie w granicach niniejszego rozporządzenia i udzielonych jej przez zarząd główny pełnomocnictw.

Na czele dyrekcji stoi dyrektor funduszu bezrobocia, odpowiedzialny przed zarządem głównym za funkcjonowanie dyrekcji.

Wniosek zarządu głównego w sprawie przyjęcia, zwolnienia i zawieszenia w czynnościach dyrektora funduszu bezrobocia podlega zatwierdzeniu Ministra i Pracy i Opieki Społecznej.

Dyrekcja funduszu bezrobocia dnieli się na wydziały: administracyjno - organizacyjny, finansowy i prawny.

Dyrektorowi funduszu bezrobocia podlegają służbowo wszyscy urzędnicy i niżsi funkcjonariusze funduszu bezrobocia.

§  12.
Dyrektor funduszu bezrobocia kieruje całym aparatem administracyjnym, personelem oraz techniczną stroną akcji zabezpieczeniowej, prowadzonej na terenie Państwa.

W szczególności zaś:

1)
wykonuje uchwały zarządu głównego;
2)
przeprowadza wykonanie uchwalonego przez zarząd główny budżetu funduszu bezrobocia i sprawuje nadzór nad wykonaniem budżetu przez poszczególna zarządy obwodowe;
3)
załatwia sprawy organizacyjne, administracyjne i finansowe funduszu bezrobocia w granicach przepisów, ustalonych przez zarząd główny;
4)
wydaje dyspozycje miejscowym organom funduszu bezrobocia zarówno na skutek uchwal zarządu głównego, jakoteż na mocy posiadanych w myśl niniejszego rozporządzenia uprawnień;'
5)
koordynuje i reguluje działalność poszczególnych organów funduszu bezrobocia na podstawie instrukcji zarządu głównego funduszu bezrobocia;
6)
zgłasza do zarządu głównego wnioski, dotyczące funkcjonowania funduszu bezrobocia;
7) 2
przyjmuje i zwalnia w porozumieniu z przewodniczącymi zarządu głównego funduszu bezrobocia personel funduszu bezrobocia z wyłączeniem wicedyrektorów i naczelników wydziałów; może w porozumieniu z przewodniczącymi zarządu głównego funduszu bezrobocia upoważnić poszczególnych przewodniczących zarządów obwodowych do przyjmowania .i zwalniania personelu manipulacyjnego i niższych funkcjonariuszy;
8)
przedstawia kandydatów na stanowiska wicedyrektorów i naczelników wydziałów dyrekcji;
9)
podpisuje korespondencją funduszu bezrobocia w granicach kompetencji, określonych niniejszem rozporządzeniem i pełnomocnictw przez zarząd główny udzielonych' z zachowaniem uprawnień przewodniczącego zarządu głównego, wymienionych w p. 5 § 9 niniejszego rozporządzenia;
10)
uczestniczy w zebraniach zarządu głównego Z głosem doradczym;
11)
występuje w imieniu funduszu bezrobocia na podstawie szczegółowych pełnomocnictw, udzielonych przez zarząd główny funduszu bezrobocia;
12)
kieruje bezpośrednio czynnościami podległych mu inspektorów.
§  13.
W razie potrzeby zarząd główny ma prawo powołać na wniosek dyrektora funduszu bezrobocia 1 albo 2-ch wicedyrektorów.

Kompetencje, służbowe poszczególnych wicedyrektorów uchwali zarząd główny na wniosek dyrektora funduszu bezrobocia.

§  14.
Na czele wydziałów dyrekcji stoją naczelnicy wydziałów, odpowiedzialni wobec dyrektora funduszu bezrobocia za bieg czynności wydziału.

Stały personel wydziału, prócz naczelnika wydziału, stanowią: personel urzędniczy i niżsi funkcjonarjusze w .granicach etatów ustalonych w budżecie na wniosek dyrektora przez zarząd główny.

§  15.
Wydział administracyjno-organizacyjny załatwia sprawy organizacyjne, osobowe i administracyjne funduszu bezrobocia, obejmują inspekcją funduszu bezrobocia oraz czynności sekretariatów zarządu głównego i dyrekcji funduszu bezrobocia, jak również prowadzi statystykę, i załatwia wszystkie sprawy, niewchodzące w zakres działania innych wydziałów.
§  16.
Wydział finansowy załatwia sprawy budżetowe oraz, dotyczące rachunkowości, kasowości Funduszu bezrobocia, jak również sprawy, związane z działalnością finansową funduszu bezrobocia.
§  17.
Wydział prawny załatwia sprawy, dotyczące kasowania orzeczeń obwodowych komisji odwoławczych i opiniuje w sprawach prawnych, wynikających z działalności funduszu bezrobocia.
§  18.
Zarząd obwodowy, jako miejscowy organ funduszu bezrobocia, kieruje akcją zabezpieczeniową na wypadek bezrobocia na terenie obwodu i za działalność swą jest odpowiedzialny przed zarządem głównym.
§  19.
Czynności zarządu obwodowego polegają na uchwalaniu postanowień i składaniu wniosków do organów centralnych funduszu bezrobocia w zakresie ustawą ustalonym. Wykonywanie powziętych uchwał zarząd obwodowy powierza przewodniczącemu, zaś poszczególnych czynności obwodowemu biuru funduszu bezrobocia, ewentualnie gminom i innym instytucjom, jakoteż P. U. P. P. w zakresie rejestracji, ewidencji i kontroli bezrobotnych w trybie ustalonym specjalną instrukcją Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

W szczególności do zarządu obwodowego należy:

1)
ogólne kierownictwo i nadzór nad działalnością obwodowych biur funduszu bezrobocia, ewentualnie gmin i innych instytucji w granicach obwodu, w myśl ustawy, rozporządzeń ministerialnych oraz instrukcji i zarządzeń organów centralnych funduszu bezrobocia;
2)
przedstawianie wniosków do zarządu; głównego w sprawach powierzania swych czynności gminom lub innym instytucjom o charakterze publicznoprawnym, ewentualnie cofnięcie udzielonych w tej mierze uprawnień;
3)
przedstawianie zarządowi głównemu, projektów preliminarza budżetowego zarządu obwodowego;
4)
wydatkowanie w granicach.' przyznanego przez zarząd główny budżetu;
5)
czuwanie nad ogólnym stanem finansowym akcji zabezpieczeniowej na terenie obwodu, a zwłaszcza nad wpływem wkładek, wypłatą zasiłków, nad gromadzeniem sum rezerwowych oraz nad ńależytem zaopatrzeniem obwodu w środki finansowe;
6)
ustalenie miejsc kontroli dla bezrobotnych, mieszkających poza siedzibą P. U. P. P. względnie jego oddziału;
7)
przedstawianie wniosków do Centralnych organów funduszu bezrobocia w przedmiocie przedłużania okresu wypłat bezrobotnym do 17 tygodni W okresie 12-miesięcznym;
8)
zatwierdzanie sprawozdań obwodowego biura funduszu bezrobocia, czynnego przy zarządzie obwodowym;
9)
przedstawianie wniosków w sprawie sposobu rejestracji bezrobotnych w miejscowościach, oddalonych od P. U. P. P.;
10)
opinjowanie odwołań bezrobotnych do obwodowych komisji odwoławczych, stosownie do trybu postępowania w komisjach odwoławczych.
§  20.
W skład zarządu obwodowego wchodzą;
a)
kierownik P. U. P. P. jako przewodniczący;
b)
trzech przedstawicieli robotników;
c)
2-ch przedstawicieli pracodawców,
d)
2-ch przedstawicieli samorządu. Przedstawicieli, wymienionych pod literami b, c, d, powołuje na okres 3-ch lat zarząd główny na wniosek przewodniczącego zarządu obwodowego (kierownika P. U. P. P.). W tym celu przewodniczący zarządu obwodowego zwraca się na 2 miesiące przed wygaśnięciem mandatów członków zarządu obwodowego o przedstawienie określonej liczby kandydatów na członków zarządu obwodowego do należących do największych w Państwie zrzeszeń pracowniczych i najliczniejszych w obwodzie zawodowych związków robotników, zatrudnionych w zakładach pracy, wymienionych w art. 1 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, do większych organizacji pracodawców, a w braku tych organizacji do właścicieli lub odpowiedzialnych zarządzających największych w obwodzie zakładów pracy, podlegających obowiązkowi zabezpieczenia, do zainteresowanych gmin miejskich oraz powiatowych związków komunalnych, stosownie do wskazań odnośnych instrukcji zarządu głównego funduszu bezrobocia.

Listy kandydatów, wraz z własnym wnioskiem, wskazującym osoby, która zdaniem przewodniczącego zarządu obwodowego należy mianować członkami zarządu obwodowego, przewodniczący odsysa do zarządu głównego na 6 tygodni przed wygaśnięciem mandatów obecnych członków zarządu obwodowego.

§  21.
Do obowiązków przewodniczącego zarządu obwodowego należy:
1)
wykonywanie uchwał zarządu obwodowego, zwłaszcza zaś wykonywanie z ramienia zarządu obwodowego czynności, przewidzianych punktem 1 § 19 niniejszego rozporządzenia;
2)
zwoływanie zarządu obwodowego i przewodniczenie na jego zebraniach;
3)
kwestjonowanie uchwał zarządu obwodowe w wypadkach, przewidzianych § 25 niniejszego rozporządzenia;
4)
reprezentowanie narządu obwodowego nazewnątrz i występowanie w jego imieniu przed wszelkiemi władzami i wobec osób trzecich;
5)
mianowanie, zwalnianie i zawieszanie w czynnościach personelu biura obwodowego funduszu bezrobocia, w ramach udzielonych przez dyrekcje, funduszu bezrobocia pełnomocnictw, względnie zgłaszanie do dyrekcji odnośnych wniosków;
6)
podpisywanie wszelkiej korespondencji z centralnymi organami funduszu bezrobocia, z instytucjami, którym zarząd obwodowy powierzył wykonywanie swych 'czynności, oraz aktów i pism, wysyłanych nazewnątrz z zachowaniem przepisów 'punktu 2 § 28;
7)
wydawanie w wypadkach nagłych w porozumieniu z centralnemi organami funduszu bezrobocia zarządzeń, wymagających z reguły uchwał zarządu obwodowego z obowiązkiem przedstawienia ich do wiadomości zarządu obwodowego, na najbliższem posiedzeniu jego.

Zastępcą przewodniczącego jest kierownik odnośnego obwodowego biura funduszu bezrobocia. Przewodniczącemu zarządu obwodowego przysługuje prawo upoważnienia do działania w jego imieniu na terenie działania ekspozytury P. U. P. P. z reguły jej kierownika, w miejscowościach zaś gdzie niema państwowych organów pośrednictwa pracy - kierowników oddziałów obwodowego biura funduszu bezrobocia.

§  22.
Zebrania zarządu obwodowego są zwyczajne i nadzwyczajne.

Zebrania zwyczajne zarząd obwodowy odbywa conajmniej 2 razy na miesiąc.

Zebranie nadzwyczajne zwołuje przewodniczący zarządu obwodowego:

a)
w wypadku uznanej przez się konieczności;
b)
na pisemne żądanie conajmniej 4-ch członków zarządu obwodowego;
c)
na zlecenie centralnych organów funduszu bezrobocia;
d)
na żądanie komisji rewizyjnej, bądź Najwyższej Izby Kontroli.

Z przebiegu obrad zarządu obwodowego są sporządzane protokóły.

Odpis protokółu każdego posiedzenia zarządu obwodowego winien być przesłany do dyrekcji funduszu bezrobocia niezwłocznie.

§  23.
Do ważności uchwał zarządu obwodowego konieczną jest obecność przynajmniej 4-ch członków, w tej liczbie przewodniczącego zarządu obwodowego lub jago zastępcy.

Uchwały zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Członek zarządu obwodowego ma prawo zgłosić do protokółu votum separatum.

§  24.
Opuszczenie przez członka zarządu obwodowego dwóch kolejnych zebrań, uznane przez zarząd obwodowy za nieusprawiedliwione, uważane będzie za zrzeczenie się przezeń mandatu.

W tym Wypadku jak również w razie pozbawienia mandatu jednego z członków zarządu obwodowego, ze strony organizacji przezeń reprezentowanej, zarząd główny funduszu bezrobocia powołuje' na wniosek przewodniczącego zarządu obwodowego jego zastępcę z pośród odnośnych kandydatów.

W razie niedojścia do skutku zebrań zarządu obwodowego z powodu braku quorum w okresie 2-ch następujących po sobie miesięcy, zarząd główny funduszu bezrobocia władny jest zarząd obwodowy rozwiązać, Upoważniając jednocześnie przewodniczącego zarządu obwodowego (kierownika P. U. P. P.) do przedstawienia nowych kandydatów na członków zarządu obwodowego.

W tym wypadku do czasu powołania zarządu obwodowego w nowym składzie - czynności jego spełnia zarząd tymczasowy, złożony z wyznaczonych przez zarząd główny jego przedstawicieli i kierownika miejscowego P. U. P. P. jako przewodniczącego.

§  25.
W wypadku, gdy uchwały zarządu obwodowego, są sprzeczne z ustawą, rozporządzeniami wykonawczemi, lub obowiązującemi zarząd obwodowy instrukcjami i zarządzeniami centralnych organów funduszu bezrobocia, przewodniczący zarządu obwodowego ma obowiązek zakwestjonowania tych uchwał i wniesienia do zarządu głównego funduszu bezrobocia umotywowanego w tej. mierze sprzeciwu przed upływem tygodnia od chwili powzięcia uchwał.

Sprzeciw przewodniczącego zarządu obwodowego powoduje zawieszenie uchwał, aż do rozstrzygnięcia sprzeciwu przez centralne organa funduszu bezrobocia.

§  26.
Członkowie zarządu obwodowego za faktyczny udział w zebraniach zarządu obwodowego otrzymują marki Obecności stanowiące tytuł do wynagrodzenia w wysokości ustalonej przez zarząd główny.

W razie delegacji służbowych, członkowie zarządu obwodowego otrzymują zwrot kosztów podróży oraz djety według norm, ustalonych przez zarząd główny.

W innych wypadkach zarząd główny ma prawo przyznać członkom zarządu obwodowego odszkodowanie za czas poświęcony sprawom funduszu bezrobocia, jednaki* w granicach nie przekraczających wynagrodzenia wspomnianego w ustępie drugim niniejszego paragrafu.

§  27.
Dla wykonywania czynności, związanych z funkcjonowaniem zarządu obwodowego przy zarządzie obwodowym tworzy się obwodowe biuro funduszu bezrobocia.

Biuro obwodowe w miarę potrzeby może posiadać swe oddziały, których liczbę i siedzibę ustalają organa centralne funduszu bezrobocia.

W szczególności do obwodowego biura funduszu bezrobocia należy:

1)
opracowywanie projektu preliminarza budżetowego zarządu obwodowego;
2)
prowadzenie rachunkowości i kasowości, technicznej kontroli całokształtu operacji finansowych, na terenie całego obwodu, zgodnie z obowiązującemi instrukcjami;
3)
przyznawanie i wymierzanie w imieniu zarządu obwodowego zasiłków dla bezrobotnych;
4)
w razie odnośnej decyzji właściwych organów funduszu bezrobocia ściąganie wkładek oraz wypłacania zasiłków;
5)
przeprowadzanie w drodze przepisowej ściągania należnych funduszowi bezrobocia zaległości płatniczych;
6)
spełnianie czynności sekretarjatu zarządu obwodowego;
7)
prowadzenie statystyki w zakresie ustalonym przez centralne organa funduszu bezrobocia;
8)
załatwianie wszelkich czynności, zaleconych przez organa centralne funduszu bezrobocia;
§  28.
Na czele obwodowego biura funduszu bezrobocia stoi kierownik biura, działający w ramach uprawnień dla obwodowych biur funduszu bezrobocia ustalonych.

Kierownikowi obwodowego biura funduszu bezrobocia podlegają służbowo urzędnicy i funkcjonariusze biura.

W szczególności do kierownika obwodowego biura funduszu bezrobocia należy:

1)
występowania do przewodniczącego zarządu obwodowego z wnioskami w sprawach organizacyjnych, administracyjnych i finansowych funduszu bezrobocia.
2)
podpisywanie korespondencji w ramach uprawnień, określonych przez centralne organa funduszu bezrobocia i udzielonych przez przewodniczącego zarządu obwodowego pełnomocnictw.
§  29.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Sprostowania:

a)
W Dz. U. P. R. № 79, poz. 774 w tytule rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej w sprawie regulaminu zarządu głównego i zarządów obwodowych funduszu bezrobocia zamiast: "z dnia 26 września 1924 r.", winno być: "z dnia 2 września 1924 r.".
1 § 9 pkt 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 maja 1926 r. (Dz.U.26.53.314) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 czerwca 1926 r.
2 § 12 pkt 7 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 maja 1926 r. (Dz.U.26.53.314) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 czerwca 1926 r.