Rozdział 3 - Obliczenie głosów. - Regulamin wyborczy, obowiązujący przy przeprowadzaniu wyborów członków sejmików wojewódzkich, przewodniczących sejmików wojewódzkich i członków wydziałów wojewódzkich oraz odnośnych zastępców w województwach: poznańskiem i pomorskiem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.81.707

Akt utracił moc
Wersja od: 7 kwietnia 1938 r.

III.

Obliczenie głosów.

§  10.
Po ukończeniu głosowania przewodniczący komisji wyborczej uznaje wybory za zamknięte, a obliczenia oddanych głosów dokonywa komisja wyborcza zaraz po ukończeniu głosowania. W tym celu przewodniczący wyjmuje koperty z kartami do głosowania z urny wyborczej, przelicza je i oddaje następnie jednemu z członków komisji. Członek ten otwiera poszczególne karty do głosowania i obejrzawszy je oddaje przewodniczącemu, który każdą kartę do głosowania głośno odczytuje.

Gdy wybory przeprowadza się w sposób określony ust. 1 § 4, przybrany przez przewodniczącego drugi członek komisji wyborczej wypisuje na osobnym arkuszu papieru (lista zestawcza) w kolejnym porządku, każde pierwszy raz przez przewodniczącego odczytane nazwisko kandydata, zapisując przy niem liczbę oddanych na niego głosów, a więc przy pierwszym oddanym na niego głosie liczbę 1, przy drugim oddanym na niego głosie liczbę 2 i t. d.

Przy wyborach stosunkowych (ust. 2 § 4) obliczenie głosów odbywa się w sposób określony w art. 35 regulaminu wyborczego, obowiązującego przy przeprowadzeniu wyborów do sejmików powiatowych na podstawie tymczasowego rozporządzenia Ministra b. Dz. Pruskiej, z dn. 12 sierpnia 1921 r. o wyborach do sejmików powiatowych na obszarze b. Dz. Pruskiej (Dz. U. R. P. № 71, poz. 492).

§  11. 7
Nieważne są:
a)
karty do głosowania, które nie są koloru białego,
b)
karty do głosowania puste, nieczytelne lub nie wskazujące niewątpliwie osoby kandydata,
c)
karty do głosowania zawierające zastrzeżenia,
d)
karty do głosowania z nazwiskami kandydatów, którzy nie posiadają biernego prawa wyborczego do sejmiku wojewódzkiego lub nie mogą być członkami tegoż,
e)
karty do głosowania zawierające wbrew przepisom ust. 8 § 7 dopiski.

Jeżeli karta do głosowania zawiera więcej imion i nazwisk aniżeli wynosi liczba kandydatów wybieranych przez radę miejską lub radę powiatową, uwzględnia się tylko nazwiska umieszczone na pierwszem miejscu.

Z kilku znalezionych w kopercie prawidłowo wypełnionych i opiewających na tę samą listę kandydatów kart do głosowania, należy uznać za ważną tylko jedną kartę. Jeżeli zaś w kopercie znaleziono dwie lub więcej kart do głosowania, opiewających na różne listy kandydatów, należy wszystkie znajdujące się w kopercie karty uznać za nieważne.

§  12.
Komisja wyborcza decyduje zwyczajną większością głosów o ważności kart do głosowania, jak również o ważności list wyborczych. Od decyzji komisji wyborczej przysługuje skarga w myśl § 7 rozporządzenia Ministra b. Dz. Pruskiej z dnia 12 sierpnia 1921 r. o wyborach do sejmików wojewódzkich (Dz. U. R. P. № 71, poz. 491).
7 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 31 marca 1938 r. (Dz.U.38.23.206) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1938 r.