Rozdział 5 - Odbywanie kary w oddziałach dla nieletnich. - Regulamin więzienny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.71.577

Akt utracił moc
Wersja od: 17 sierpnia 1931 r.

Rozdział  V.

Odbywanie kary w oddziałach dla nieletnich.

§  243.
Nieletni do lat 17, tymczasowo aresztowani lub odbywający w więzieniu karę pozbawienia wolności, nie mogą przebywać w ogólnych oddziałach więziennych; należy ich umieszczać w wyodrębnionych w tym celu osobnych oddziałach dla nieletnich.

Nieletni, umieszczani chwilowo w więzieniu, w którem niema odrębnego oddziału dla nieletnich, winni być do czasu przesłania ich do osobnego oddziału, oddzieleni od więźniów dorosłych.

O ile względy wychowawcze tego wymagają, nieletni, którzy w czasie odbywania kary w oddziale dla nieletnich ukończyli lat 17, mogą, za zezwoleniem Ministra Sprawiedliwości, pozostać w oddziale dla nieletnich do ukończenia swej kary, nie dłużej jednak, jak do czasu dojścia do pełnoletności.

§  244.
Zadaniem oddziałów dla nieletnich jest nauczanie ogólne i zawodowe, wychowanie fizyczne i moralne oraz wdrażanie do pracy. W normowaniu całokształtu życia w oddziałach dla nieletnich należy stosować metody wychowawcze.

Naczelnik więzienia kieruje oddziałem dla nieletnich przy pomocy nauczyciela-wychowawcy, którego obowiązkiem jest udzielanie nauki, kontrola nad pracą i sprawowanie ogólnej pieczy nad nieletnimi. W więzieniach, w których istnieją oddziały dla nieletnich płci żeńskiej, wymienione czynności spełnia nauczycielka - wychowawczyni.

Niższych funkcjonariuszów oddziałów dla nieletnich naczelnik więzienia wyznacza z pośród personelu więziennego, posiadającego najlepsze kwalifikacje pod względem służbowym i moralnym.

§  245.
Nieletni, osadzeni w więzieniu, podlegają obowiązkowemu nauczaniu, według postanowień regulaminu.

Na nauczanie szkolne przeznacza się co najmniej dwie godziny dziennie w porze rannej, łączny zaś czas nauki i pracy nie może przekraczać 8 godzin dziennie, z jednogodzinną przynajmniej przerwą pomiędzy nauką a pracą.

Czas wolny od pracy i nauki ma być zużyty na pogadanki i wychowanie fizyczne, stosownie do przepisów niniejszego regulaminu.

§  246.
Nauczanie nieletnich i zatrudnianie ich pracą odbywa się oddzielnie od dorosłych więźniów.

Nieletni, którzy nie znają rzemiosła, winni być, w miarę możności, zatrudniani pracą na powietrzu, zwłaszcza w ogrodzie i w gospodarstwie rolnem; o ile uprzednio rozpoczęli już naukę rzemiosła, mają kontynuować ją w więzieniu.

Nieletnie płci żeńskiej należy zaznajamiać przedewszystkiem z robotami z zakresu gospodarstwa domowego, z robotami ręcznemi, a następnie dopiero nauczać rzemiosł kobiecych.

Przy wyznaczaniu nieletnim pracy naczelnik więzienia zasięga opinji lekarskiej.

§  247.
Nieletni, w okresie uczenia rzemiosła, nie otrzymują wynagrodzenia za pracę; ewentualne dochody z ich pracy mogą być zużytkowane na cele związane z wychowaniem nieletnich (instrumenty muzyczne, gry sportowe, przyrządy gimnastyczne).
§  248.
Naczelnik więzienia może zezwolić nieletnim na komunikowanie się osobiste i listowne z rodziną oraz osobami trzeciemi bez ograniczeń, ustalonych dla więźniów dorosłych. Odwiedziny odbywają się w pomieszczeniu bez siatki w obecności naczelnika więzienia lub nauczyciela-wychowawcy. Korespondencja nieletnich, o ile zawiera treść niewłaściwą lub mogącą wpłynąć ujemnie na wychowanie, ulega zniszczeniu.
§  249.
O umieszczeniu nieletniego w oddziale dla nieletnich i o nadchodzącym terminie zwolnienia winni być powiadomieni rodzice lub opiekunowie, bądź urząd opieki społecznej, bądź też Towarzystwo Patronatu Więziennego.

O przeniesieniu do oddziału dla nieletnich zawiadomić należy również właściwe władze sądowe lub prokuratorskie.

§  250.
Rozkład dnia w oddziale dla nieletnich ustala się w następujący sposób:

godz. 6.00 - wstawanie,

godz. 6 - 6.45 - mycie się, ubieranie, sprzątanie cel,

godz. 6.45 - 7 - modlitwa,

godz. 7 - 7.30 - gimnastyka, przechadzka,

godz. 7.30 - 8 - śniadanie,

godz. 8 - 10.30 - nauka,

godz. 10.30 - 12.30 - praca,

godz. 12.30 - 13 - obiad,

godz. 13 - 14 - przechadzka,

godz. 14 - 17 - praca,

godz. 17 - 17.30 - przechadzka,

godz. 17.30 - 18 - kolacja,

godz. 18 - 20 - wolne zajęcia,

godz. 20 - 20.15 - gimnastyka,

godz. 20.15 - 20.30 - modlitwa,

godz. 20.30 - 21 - przygotowanie się do snu, mycie się,

godz. 21.00 - spoczynek.

Zmiany w ustalonym rozkładzie dnia zarządza, w razie koniecznej potrzeby, naczelnik więzienia za zezwoleniem Ministerstwa Sprawiedliwości.