Rozdział 2 - Ogólne przepisy o obowiązkach funkcjonarjuszów więziennych. - Regulamin więzienny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.71.577

Akt utracił moc
Wersja od: 17 sierpnia 1931 r.

Rozdział  II.

Ogólne przepisy o obowiązkach funkcjonarjuszów więziennych.

§  2.
Każdy funkcjonarjusz więzienny jest obowiązany w zakresie swoich czynności ściśle przestrzegać przepisów, dbać o moralną poprawę więźniów, czuwać nad uwięzionymi i nie dopuszczać do ich ucieczki, jak również do porozumiewania się więźniów z osobami innemi lub między sobą, bez zezwolenia władz do tego uprawnionych.
§  3.
W stosunku służbowym obowiązuje funkcjonarjusza więziennego względem władz przełożonych i nadzorczych rygor wzmożony.

Rygor wzmożony nakłada na funkcjonarjuszów więziennych obowiązek: a) bezwzględnego przestrzegania postanowień prawnych (ustaw, rozporządzeń, regulaminów), b) ścisłego i natychmiastowego wykonywania rozkazów przełożonych, c) sumiennego i gorliwego wykonywania obowiązków służbowych i d) niepozostawiania przewinień podwładnych bezkarnie.

Funkcjonarjuszów więziennych obowiązuje tajemnica służbowa.

§  4.
Funkcjonarjusz więzienny, który na mocy prawa lub rozkazu kieruje stale lub czasowo działalnością innych funkcjonarjuszów, jest ich przełożonym, oni zaś jego podwładnymi. Przełożony zwraca się do podwładnych z rozkazem, podwładni zaś do przełożonych z raportem.

Rozkazy przełożonego powinny być wydawane zrozumiale, dobitnie i zwięźle.

§  5.
Funkcjonarjusz więzienny obowiązany jest jak najdokładniej znać zakres służby więziennej oraz wykazywać rozumną i celową inicjatywę.

Funkcjonarjusze więzienni we wzajemnych stosunkach służbowych powinni zachowywać uprzejmość i życzliwość, śpiesząc sobie zawsze chętnie z radą i pomocą, chociażby jej okazanie było związane z niebezpieczeństwem dla ich zdrowia lub życia.

§  6.
W sprawach służbowych funkcjonarjusze zwracają się osobiście do najbliższego przełożonego i tylko z jego zezwolenia mogą zkolei zwracać się do władz wyższych. Wszelkie raporty, nawet o charakterze zażaleń na przełożonych, powinny być składane drogą służbową. Przełożony ze swej strony obowiązany jest przesyłać je natychmiast właściwym władzom, dołączając swą opinję lub wyjaśnienie.
§  7.
Funkcjonarjusze więzienni obowiązani są wykonywać swe czynności ściśle i dokładnie, stosując się do ustalonego w więzieniu rozkładu godzin i zajęć. Spóźnianie się lub wcześniejsze opuszczanie stanowiska jest niedopuszczalne. Każdorazowe spóźnienie się lub nieprzybycie z powodu choroby, albo z innej przyczyny, winno być usprawiedliwione zapomocą złożenia naczelnikowi więzienia piśmiennego raportu. W razie niemożności przybycia na służbę, raport powinien być przedstawiony przed wyznaczoną do służby godziną, aby umożliwić wyznaczenie w porę zastępcy. Funkcjonarjuszowi więziennemu, zawieszonemu w czynnościach, nie wolno bez zezwolenia władzy przełożonej opuszczać miejsca służbowego. Funkcjonarjuszom więziennym nie wolno w czasie pełnienia służby jeść, palić lub zajmować się sprawami osobistemi.
§  8.
Względem przełożonych oraz w stosunkach wzajemnych funkcjonarjuszów więziennych obowiązuje zachowanie postawy i oddawanie honorów na wzór wojskowy zarówno w czasie służby, jak i poza służbą.

Funkcjonarjusze więzienni w zakresie swych czynności składają przedstawicielom władz zwierzchnich i nadzorczych oraz swym przełożonym raport przy ich wejściu do więzienia oraz do wizytowanych przez nich miejsc i pomieszczeń więziennych.

Przed złożeniem raportu daje się komendą "baczność", aby więźniowie ustawili się w dwuszereg, a obecni funkcjonarjusze przyjęli postawę zasadniczą.

Przy eskortowaniu więźniów poza murami więzienia, na posterunkach zewnętrznych, w szpitalu oraz w razie wizytacji więzienia po apelu wieczornym komendy "baczność" dawać nie należy.

§  9.
W razie wizytacji więzienia przez przedstawicieli władz zwierzchnich lub nadzorczych raport o stanie więzienia ma złożyć wizytującemu naczelnik więzienia. O ile przedstawiciele powyższych władz nie są znani naczelnikowi więzienia, winien on zwrócić się o okazanie dokumentów, stwierdzających tożsamość osoby.

Osoby, uprawnione do wizytacji, mają prawo wstępu do więzienia o każdej porze dnia i nocy.

§  10.
Funkcjonarjusz więzienny winien wymagać od więźniów ścisłego stosowania się do przepisów i ustanowionego porządku wewnętrznego oraz posłuszeństwa i szacunku dla siebie, jako przełożonego. Postępowanie jego ma być stanowcze, spokojne, bezstronne, a w szczególności nie uwłaczające godności więźnia.

Zasadniczą formą zwracania się do więźnia jest zwrot w osobie trzeciej.

§  11.
W wypadkach jawnego nieposłuszeństwa więźniów, stawiania przez nich oporu lub wywołania zaburzeń, może być względem opornych użyty przymus i siła fizyczna, konieczne do przywrócenia porządku i zmuszenia ich do posłuszeństwa, O zajściu tego rodzaju należy niezwłocznie zameldować naczelnikowi więzienia, ten zaś zawiadamia władze nadzorcze.
§  12.
Poza stosunkami, wypływającemi z charakteru służby, funkcjonarjuszom więziennym nie wolno pozostawać z więźniami w żadnych innych stosunkach; w szczególności nie wolno im prowadzić jakichkolwiek interesów z więźniami, przyjmować od nich lub ich rodzin datków, pożyczek, ułatwiać porozumiewania się więźniów ze światem zewnętrznym lub między sobą, wykonywać sprzecznych z obowiązującemi przepisami zleceń lub próśb więźniów, pośredniczyć w wykonywaniu tych próśb, wpływać na więźniów przy wyborze obrońców, pić lub jeść z więźniami i odwiedzającymi więźniów, przyjmować więźniów u siebie w mieszkaniu pod jakimkolwiek pozorem.

Funkcjonarjuszom więziennym nie wolno prowadzić prywatnych interesów pieniężnych z dostawcami lub przedsiębiorcami robót więziennych, jak również z byłymi więźniami.

Bez zezwolenia naczelnika więzienia nikt z rodziny, domowników, krewnych lub znajomych funkcjonarjusza więziennego nie może być wpuszczony na dziedziniec więzienny lub do więzienia, albo zbliżać się do więźniów. Funkcjonarjusze więzienni powinni baczyć, aby członkowie ich rodzin również nie dopuszczali się czynów, naruszających postanowienia niniejszego paragrafu.

§  13.
Funkcjonarjuszom więziennym nie wolno, bez każdorazowego zezwolenia naczelnika więzienia, wchodzić do więzienia poza godzinami przez rozkład i obowiązki służbowe wskazanemi.

Funkcjonarjusze więzienni, wydalając się w czasie wolnym od zajęć poza obręb swego mieszkania, winni pozostawiać w mieszkaniu wiadomość o miejscu swego pobytu.