Rozdział 2 - Wewnętrzna organizacja wojewódzkich sądów administracyjnych - Regulamin wewnętrznego urzędowania wojewódzkich sądów administracyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.1177

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 lutego 2023 r.

Rozdział  2

Wewnętrzna organizacja wojewódzkich sądów administracyjnych

§  2.  [Wydziały orzecznicze]
1. 
Wojewódzki sąd administracyjny dzieli się na wydziały orzecznicze tworzone na podstawie, ustalonych w przepisach o biurowości, kryteriów rzeczowo-problemowych określających przedmiot spraw sądowoadministracyjnych.
2. 
Liczba wydziałów orzeczniczych w wojewódzkim sądzie administracyjnym zależy od wpływu spraw określonego rodzaju oraz liczby sędziów.
3. 
Liczba sędziów w wydziale orzeczniczym, łącznie z jego przewodniczącym, nie powinna być mniejsza niż sześciu sędziów.
4. 
Poszczególne wydziały orzecznicze oznacza się kolejnymi liczbami rzymskimi.
5. 
Każdy wydział orzeczniczy ma oddzielny sekretariat, którym kieruje kierownik sekretariatu.
§  3.  [Sekcje w wydziałach orzeczniczych]
1. 
W wydziale orzeczniczym może być utworzona sekcja, w skład której wchodzą sędziowie rozpoznający sprawy określonego rodzaju, jeżeli rodzaje spraw i ich liczba uzasadniają jej utworzenie. W skład sekcji mogą również wchodzić referendarze sądowi. Kierownikiem sekcji jest wyznaczony przez prezesa sądu jeden z sędziów wchodzący w skład sekcji.
2. 
W wydziale orzeczniczym może być utworzona sekcja, w skład której wchodzą referendarze sądowi wykonujący czynności powierzone przez przewodniczącego tego wydziału, określone ustawą z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.), jeżeli rodzaj czynności i ich liczba uzasadniają jej utworzenie. Kierownikiem sekcji jest wyznaczony przez przewodniczącego wydziału orzeczniczego jeden z referendarzy sądowych wchodzący w skład sekcji.
3. 
W sekretariacie wydziału może być utworzona sekcja, w skład której wchodzą pracownicy administracyjni wykonujący czynności określonego rodzaju.
4. 
Sekcje, o których mowa w ust. 1-3, tworzy prezes wojewódzkiego sądu administracyjnego, po uzyskaniu zgody Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.
§  4.  [Wyznaczanie sędziów do kierowania wydziałami orzeczniczymi]
Prezes wojewódzkiego sądu administracyjnego może wyznaczać sędziów do kierowania wydziałami orzeczniczymi, jeżeli w sądzie utworzono więcej niż dwa wydziały orzecznicze, a także gdy w skład sądu wchodzi więcej niż 20 sędziów.
§  5.  [Wydział informacji sądowej]
1. 
W wojewódzkim sądzie administracyjnym tworzy się, w miarę potrzeb, wydział informacji sądowej, który wykonuje zadania w zakresie:
1)
informowania osób zainteresowanych o właściwości sądu oraz o stanie spraw załatwianych w sądzie i udostępniania im do wglądu akt spraw;
2)
udostępniania informacji publicznej o działalności sądu;
3)
prowadzenia spraw petycji, skarg i wniosków;
4)
sprawozdawczości statystycznej sądu;
5)
obowiązków administratora systemu informatycznego;
6)
przygotowywania orzeczeń sądu do przekazania do zbioru urzędowego orzeczeń sądów administracyjnych, który wydaje Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego;
7)
obsługi rzecznika prasowego sądu;
8)
gromadzenia przepisów prawa europejskiego, które mają zastosowanie w sprawach sądowoadministracyjnych, oraz orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie objętym właściwością sądów administracyjnych;
9)
prowadzenia biblioteki sądowej.
2. 
W wydziale informacji sądowej tworzy się sekretariat informacji w sprawach, który wykonuje zadania określone w ust. 1 pkt 1, oraz odpowiednie zespoły do załatwiania innych spraw należących do zakresu działania tego wydziału.
3. 
Przewodniczący wydziału informacji sądowej jest rzecznikiem prasowym sądu.
§  6.  [Oddziały w wojewódzkich sądach administracyjnych]
1. 
W wojewódzkim sądzie administracyjnym działają oddziały: spraw ogólnych i osobowych, administracyjno-gospodarczy oraz finansowo-budżetowy, którymi kierują kierownicy oddziałów.
2. 
W oddziałach wojewódzkiego sądu administracyjnego, o obsadzie powyżej 40 sędziów, prezes sądu może tworzyć zespoły do załatwiania określonych rodzajów spraw z zakresu administracji sądowej. Utworzenie zespołu wymaga zgody Szefa Kancelarii Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.
3. 
W wojewódzkich sądach administracyjnych o niewielkiej liczbie sędziów mogą być utworzone jeden lub dwa oddziały do wykonywania zadań, o których mowa w § 7-9.
§  7.  [Oddział spraw ogólnych i osobowych]
Oddział spraw ogólnych i osobowych wykonuje zadania w zakresie:
1)
spraw kadrowych i szkolenia oraz osobowych i socjalnych sędziów i innych pracowników sądu;
2)
spraw organizacyjnych;
3)
obsługi zgromadzenia ogólnego sędziów wojewódzkiego sądu administracyjnego i kolegium tego sądu;
4)
spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy;
5)
obrony cywilnej kraju;
6)
prowadzenia biura podawczego, hali maszyn i archiwum zakładowego;
7)
prowadzenia sekretariatów prezesa i wiceprezesa sądu;
8)
innych spraw określonych przez prezesa sądu.
§  8.  [Oddział administracyjno-gospodarczy]
Oddział administracyjno-gospodarczy wykonuje zadania w zakresie:
1)
zarządzania budynkiem sądowym i innymi składnikami mienia sądowego, w tym prowadzenia remontów i inwestycji oraz ochrony pracowników i pomieszczeń sądowych;
2)
zaopatrzenia w urządzenia i materiały biurowe oraz prowadzenia gospodarki materiałowej;
3)
zabezpieczenia przeciwpożarowego.
§  9.  [Oddział finansowo-budżetowy]
1. 
Oddział finansowo-budżetowy wykonuje zadania w zakresie:
1)
projektowania dochodów i wydatków budżetowych sądu;
2)
wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi;
3)
prowadzenia rachunkowości i spraw kasowych;
4)
dokonywania wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym;
5)
dokonywania wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.
2. 
Kierownik oddziału finansowo-budżetowego jest głównym księgowym sądu.
§  10.  [Powołanie dyrektora wojewódzkiego sądu administracyjnego]
1. 
Dyrektora wojewódzkiego sądu administracyjnego powołuje Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego na wniosek prezesa tego sądu.
2. 
W przypadku powołania dyrektora wojewódzkiego sądu administracyjnego dyrektorowi podlegają kierownicy oddziałów w wojewódzkim sądzie administracyjnym.
§  11.  [Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych; kancelaria tajna; audyt wewnętrzny]
1. 
Zadania i obowiązki pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych oraz kancelarii tajnej określają przepisy o ochronie informacji niejawnych.
2. 
Audyt wewnętrzny w wojewódzkich sądach administracyjnych jest wykonywany na zasadach określonych w przepisach o finansach publicznych.