Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów grodzkich w sprawach spadkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.63.348

Akt utracił moc
Wersja od: 28 listopada 1946 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 listopada 1946 r.
Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów grodzkich w sprawach spadkowych.

Na podstawie art. 78 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych zarządzam, co następuje:
Do czynności sądów grodzkich przewidzianych w dekrecie o postępowaniu spadkowym stosuje się odpowiednio przepisy regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach niespornych z dnia 4 grudnia 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 333), o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.
W sądzie grodzkim prowadzi się repertorium "Sp" według wzoru załączonego do niniejszego rozporządzenia.

Do powyższego repertorium prowadzi się skorowidz alfabetyczny według nazwisk spadkodawców - zamiast skorowidza, przewidzianego w § 68 regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach cywilnych z dnia 15 grudnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 114, poz. 941).

Do repertorium "Sp" wpisuje się następujące sprawy:
1)
zabezpieczenie spadku;
2)
spis inwentarza;
3)
wyjawienie przedmiotów spadkowych;
4)
wyjaśnienie co do przysporzeń i darowizn;
5)
ogłoszenie testamentu;
6)
oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo zapisu;
7)
stwierdzenie praw do spadku;
8)
zarząd spadku nie objętego;
9)
zabezpieczenie zapisu;
10)
zmniejszenie zapisu;
11)
oddzielenie spadku od majątku spadkobiercy;
12)
likwidacja spadku;
13)
dział spadku;
14)
inne sprawy, dotyczące samodzielnych czynności nie przewidzianych pod pkt 1-13.
Każdą ze spraw wymienionych w paragrafie poprzedzającym uważa się za sprawę odrębną tylko wówczas, gdy w tym samym sądzie nie toczy się inna sprawa, dotycząca spadku po tym samym spadkodawcy.
Jeżeli w toku sprawy wpłynie wniosek o dokonanie czynności, przekraczających pierwotny zakres sprawy, albo jeżeli zajdzie potrzeba dokonania takich czynności z urzędu, należy odpowiednio uzupełnić pierwotne oznaczenie przedmiotu sprawy w repertorium i na okładce akt sprawy.
Do akt toczącej się sprawy należy dołączyć akta spraw ukończonych, dotyczących spadku po tym samym spadkodawcy, chyba że sąd uzna to za zbędne.
Jeżeli postępowanie w sprawie składa się z dwóch lub więcej samodzielnych części, zaznaczenie załatwienia sprawy przez zakreślenie numeru porządkowego w repertorium nastąpi dopiero po zakończeniu postępowania we wszystkich tych częściach.
Jeżeli w sprawie o zabezpieczenie spadku nakazano jego zabezpieczenie, zakreślenie nastąpi po wykonaniu postanowienia uchylającego zabezpieczenie.
Jeżeli w sprawie o spis inwentarza nakazano jego sporządzenie, zakreślenie nastąpi po upływie terminu do wniesienia skargi na czynności komornika, notariusza, burmistrza lub wójta, związane ze spisem inwentarza, a gdy skargę wniesiono - po zakończeniu postępowania.
Jeżeli w sprawie o wyjawienie przedmiotów spadkowych lub w sprawie o wyjaśnienie co do przysporzeń i darowizn zapadło postanowienie nakazujące wyjawienie lub wyjaśnienie, zakreślenie nastąpi po wykonaniu tego postanowienia.
W sprawie o ogłoszenie testamentu zakreślenie nastąpi po otwarciu i ogłoszeniu testamentu, a jeżeli jednocześnie zachodzi potrzeba dokonania wyboru co do zapisu lub przyjęcia oświadczenia od wykonawcy testamentu - po dokonaniu tych czynności.
W sprawie, której przedmiotem jest oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo zapisu, zakreślenie nastąpi po zakończeniu postępowania, jednak nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy lub zapisobiercy złożą te oświadczenia wcześniej.
W sprawie o zarząd spadku nie objętego zakreślenie nastąpi po wydaniu spadku spadkobiercy.
Jeżeli w sprawie o oddzielenie spadku od majątku spadkobiercy nakazano oddzielenie, zakreślenie nastąpi po umorzeniu postępowania o oddzielenie, a jeżeli w sprawie tej wszczęto postępowanie o likwidację spadku - po ukończeniu postępowania likwidacyjnego.
W skorowidzu alfabetycznym należy wymienić nazwisko i imię spadkodawcy, imię jego ojca oraz sygnatury spraw z repertorium "Sp", dotyczących spadku po tym spadkodawcy.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1947 r.