Rozdział 4 - Udział prokuratora w postępowaniu przed sądem odwoławczym - Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1115 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 grudnia 2023 r.

Rozdział  4

Udział prokuratora w postępowaniu przed sądem odwoławczym

§  328.  [Wyznaczenie prokuratora do udziału w postępowaniu przed sądem odwoławczym]
1. 
Do udziału w postępowaniu przed sądem odwoławczym wyznacza się prokuratora, o którym mowa w § 321 ust. 1.
2. 
Jeżeli prokurator, o którym mowa w ust. 1, nie może wziąć udziału w postępowaniu, do udziału w rozprawach i posiedzeniach sądu odwoławczego innego prokuratora wyznacza kierownik jednostki.
3. 
W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki może wystąpić do kierownika jednostki wyższego stopnia o wyznaczenie prokuratora tej jednostki do udziału w postępowaniu przed sądem odwoławczym.
4. 
W przypadku gdy w postępowaniu odwoławczym będzie uczestniczył prokurator z innej jednostki wraz z przesłaniem do sądu środka odwoławczego należy mu przekazać akta podręczne wraz z odpisem zaskarżonego orzeczenia i dodatkowym odpisem środka odwoławczego.
§  329.  [Wyznaczenie prokuratora do udziału w postępowaniu w przypadku wniesienia środka odwoławczego przez oskarżonego]
Przepisy § 328 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio po otrzymaniu z sądu zawiadomienia o przyjęciu środka odwoławczego wniesionego przez oskarżonego, z tym że z aktami podręcznymi przesyła się w miarę możliwości odpis wyroku i tego środka.
§  330.  [Cofnięcie środka odwoławczego]
Prokurator, o którym mowa w § 328, może cofnąć środek odwoławczy zwłaszcza w sytuacji, gdy w toku postępowania w sposób istotny zmieniły się okoliczności faktyczne lub prawne sprawy. O cofnięciu środka odwoławczego i jego przyczynach prokurator zawiadamia niezwłocznie przełożonego.
§  331.  [Składanie wniosków, udzielanie wypowiedzi, wystąpienia prokuratora w postępowaniu przed sądem odwoławczym]
1. 
W postępowaniu przed sądem odwoławczym przepisy § 322 i § 323 stosuje się odpowiednio.
2. 
W razie potrzeby, wynikającej z charakteru sprawy lub wagi rozstrzyganych problemów, sporządza się wniosek na piśmie.
3. 
We wniosku należy omówić uchybienia postępowania sądowego wymagające zwrócenia na nie uwagi sądowi niższej instancji.
§  332.  [Sprawozdanie prokuratora z rozprawy (posiedzenia); uprawnienie przełożonego do wnioskowania o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia]
Przepisy § 325 stosuje się odpowiednio.