Regulamin urzędowania rzecznika interesu publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.45.239

Akt utracił moc
Wersja od: 20 czerwca 1947 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 4 czerwca 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości
Regulamin urzędowania rzecznika interesu publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie art. 91 i 92 prawa o sądach ubezpieczeń społecznych z dnia 28 lipca 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 476 i z 1946 r. Nr 12, poz. 76) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rzecznik interesu publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych, zwany w dalszym ciągu niniejszego rozporządzenia w skróceniu "rzecznikiem", sprawuje swoje czynności na podstawie prawa o sądach ubezpieczeń społecznych z dnia 28 lipca 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 476) z późniejszymi zmianami oraz innych przepisów szczególnych, z uwzględnieniem niniejszego regulaminu oraz regulaminu wewnętrznego urzędowania okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych i Trybunału Ubezpieczeń Społecznych.
§  2.
Przez wyrażenie ogólne "rzecznik", użyte w niniejszym regulaminie, rozumie się rzecznika i jego zastępców, chyba że z danego przepisu co innego wynika.
§  3.
1.
Użyte w niniejszym regulaminie skróty oznaczają:
a)
"pr. s. u. sp." - prawo o sądach ubezpieczeń społecznych z dnia 28 lipca 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 476) z późniejszymi zmianami;
b)
"Trybunał" - Trybunał Ubezpieczeń Społecznych;
c)
"sąd" - okręgowy sąd ubezpieczeń społecznych.
2.
Powołane w niniejszym regulaminie paragrafy bez bliższego oznaczenia odnoszą się do tegoż regulaminu.
§  4.
Rzecznik stoi na straży prawa i dąży do ustalenia w orzecznictwie sądów ubezpieczeń społecznych prawidłowej i jednolitej wykładni przepisów prawnych.
§  5.
Do osiągnięcia powyższych celów służą rzecznikowi:
a)
wnioski składane w poszczególnych sprawach rozpoznawanych przez Trybunał i sądy (art. 367 i art. 224 pr. s. u. sp.),
b)
skargi z art. 108 pr. s. u. sp.,
c)
wnioski z art. 15, 20 i 21 pr. s. u. sp.,
d)
skargi w obronie prawa z art. 394 pr. s. u. sp.,
e)
wnioski i spostrzeżenia z art. 88 pr. s. u. sp.
§  6.
Rzecznik przedstawia Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej odpisy orzeczeń Trybunału, zawierających rozstrzygnięcie zasadniczych lub ważniejszych zagadnień prawnych albo wyjaśniających przepisy, błędnie lub rozbieżnie stosowane przez sądy.
§  7.
Rzecznik przedstawia Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej swoje spostrzeżenia i wnioski co do potrzeby zmian i uzupełnień obowiązujących przepisów prawnych w zakresie ubezpieczeń społecznych.
§  8.
Rzecznik podlega bezpośrednio Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, który przed mianowaniem jego zastępców, urzędników sekretariatu i niższych funkcjonariuszów zasięga opinii rzecznika.
§  9.
W przypadkach ważniejszych ustne polecenie na wniosek podwładnego winno być potwierdzone na piśmie.
§  10.
1.
Rzecznik według swego uznania zarządza podział czynności swoich zastępców, może też, niezależnie od podziału czynności, powierzyć im poszczególne sprawy lub dokonanie poszczególnych czynności.
2.
O podziale czynności rzecznik zawiadamia Ministra Pracy i Opieki Społecznej i Prezesa Trybunału.
3.
Rzecznik może upoważnić swoich zastępców lub niektórych z nich do podpisywania pism i wniosków w poszczególnych sprawach lub w pewnych ich rodzajach.
§  11.
Wzajemne zastępowanie się zastępców rzecznika jest dopuszczalne jedynie za zgodą rzecznika.
§  12.
Zastępcy rzecznika wnoszą pisma w sprawach osobistych w drodze służbowej do rzecznika, który przedstawia sprawę Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej ze swoim wnioskiem lub sprawozdaniem, jeżeli załatwienie sprawy nie należy do jego zakresu działania.
§  13.
Rzecznik jest odpowiedzialny za całość urzędowania oraz za prawidłowy i jednolity tok czynności podległego mu urzędu.
§  14.
Rzecznik składa Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej sprawozdania ze swych czynności: roczne do dnia 31 stycznia, inne - na zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  15.
Zastępca rzecznika, delegowany do udziału w rozprawie sądowej, składa rzecznikowi krótkie pisemne sprawozdanie z wyniku rozprawy. Powinien on przedstawić rzecznikowi swoje spostrzeżenia co do braków i sprzeczności w ustawach, celem spowodowania ich usunięcia w trybie art. 21 pr. s. u. sp. lub w drodze ustawodawczej.
§  16.
1.
Rzecznik oznacza godziny urzędowania i przyjęć.
2.
W przypadkach pilnych należy przyjąć interesanta poza godzinami oznaczonymi.
§  17.
1.
Urlop wypoczynkowy rzecznika wyznacza Minister Pracy i Opieki Społecznej. Urlopy wypoczynkowe zastępców rzecznika, urzędników sekretariatu i niższych funkcjonariuszów wyznacza rzecznik.
2.
Urlopy wypoczynkowe należy w zasadzie wyznaczać w okresie od piętnastego czerwca do piętnastego września.
3.
Na prośbę osoby interesowanej można wyznaczyć urlop wypoczynkowy w dwóch terminach, jeżeli nie zachodzą przeszkody natury służbowej, pod warunkiem że ogólny czas urlopu wypoczynkowego nie przekroczy normy ustawowej.
§  18.
Powołanie na ćwiczenia wojskowe i spowodowana tym przerwa w urzędowaniu nie pozbawia prawa do korzystania z urlopu wypoczynkowego.
§  19.
Rzecznik, korzystający z urlopu wypoczynkowego, powinien zawiadomić bezpośredniego przełożonego o miejscu swego pobytu.
§  20.
1.
Strojem urzędowym rzecznika przy rozprawie jest toga i biret.
2.
Krój togi i biretu oraz okoliczności, w których rzecznik ich używa, określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 listopada 1932 r. w sprawie wprowadzenia togi i biretu jako stroju urzędowego dla sędziów i prokuratorów przy rozprawach (Dz. U. R. P. Nr 104, poz. 872), z tym że kolor wypustek na kołnierzu, mankietach togi i birecie, tudzież kolor żabotu jest w stroju rzecznika jasno popielaty.
§  21.
Trybunał przesyła rzecznikowi akta spraw celem przygotowania wniosku najpóźniej w ciągu miesiąca lub oświadczenia w tymże terminie, że złoży wniosek ustny, albo też że udziału w sprawie nie weźmie.
2.
Rzecznik bierze udział w sprawie, gdy wymaga tego przepis ustawy albo interes społeczny lub państwowy.
3.
W sprawach większej wagi, w szczególności gdy chodzi o zmianę wykładni, należy sporządzić wniosek pisemny.
§  22.
Zastępca rzecznika powinien przed sporządzeniem wniosku zawiadomić rzecznika o sprawach szczególnej wagi lub budzących poważne wątpliwości prawne.
§  23.
Wnioski powinny być zaopatrzone w uzasadnienie.
§  24.
Rzecznik oddaje wnioski wraz z aktami spraw sekretariatowi przed upływem terminu określonego w § 21.
§  25.
Sekretariat sporządza bezzwłocznie trzy egzemplarze każdego wniosku, oznacza je datą posiedzenia i sygnaturą Trybunału, a następnie dwa egzemplarze przesyła wraz z aktami sekretariatowi Trybunału, trzeci zaś przechowuje w sekretariacie i wydaje go najpóźniej w przeddzień posiedzenia rzecznikowi, wyznaczonemu na to posiedzenie.
§  26.
1.
Rzecznik, opierając się na otrzymanej wokandzie, oznacza sprawy, w których osobiście weźmie udział, albo wyznacza zastępców do wzięcia udziału w posiedzeniach Trybunału.
2.
Na rozprawie powinien w miarę możności występować rzecznik, który daną sprawę opracował.
§  27.
1.
Po posiedzeniu rzecznik zwraca sekretariatowi wokandę i odpisy wniosków, z dołączeniem krótkiej wzmianki o wyniku rozprawy.
2.
Sekretariat przechowuje otrzymane wnioski, wokandę i akta w okładce z oznaczeniem wydziału (sekcji) Trybunału oraz daty posiedzenia.
§  28.
1.
Celem omówienia bieżących kwestii rzecznik zwołuje, w terminach według swego uznania, zebrania swoich zastępców.
2.
W zebraniach rzeczników może wziąć udział Minister Pracy i Opieki Społecznej lub delegowany przez niego urzędnik tego Ministerstwa z prawem przemawiania poza kolejnością zapisanych do głosu.
§  29.
1.
Orzeczenia Trybunału przegląda zastępca rzecznika, wyznaczony przez rzecznika, po czym oddaje rzecznikowi orzeczenia, nadające się do celów określonych §§ 6 i 7, z odpowiednim wyjaśnieniem.
2.
Orzeczenia powyższe zwraca się następnie sekretariatowi, który je przechowuje rocznikami według wydziałów Trybunału i sekcji, w porządku sygnatur Trybunału.
§  30.
Rzecznik ma sekretariat odrębny od sekretariatu Trybunału.
§  31.
1.
Do sekretariatu rzecznika, mogą być za jego zgodą wyznaczeni urzędnicy Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
2.
Rzecznik oznacza zakres i rodzaj czynności każdego urzędnika sekretariatu.
§  32.
Kierownik sekretariatu jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie biurowości, za ścisłe i szybkie wykonanie zarządzeń rzecznika oraz za całość akt, ksiąg i pism.
§  33.
Wszyscy urzędnicy sekretariatu obowiązani są stosować się do zarządzeń kierownika sekretariatu, chyba że rzecznik odwoła lub zmieni zarządzenie kierownika sekretariatu.
§  34.
Inni urzędnicy sekretariatu mogą zastąpić kierownika sekretariatu w jego czynnościach na zlecenie rzecznika.
§  35.
1.
Urzędnicy sekretariatu nie mają prawa udzielać zezwolenia osobom obcym na przeglądanie akt i ksiąg rzecznika i sekretariatu.
2.
Zezwolenia takie wydaje wyłącznie rzecznik.
3.
Nikt, oprócz rzecznika i jego zastępców, nie może zabierać akt z sekretariatu.
§  36.
Szczegóły organizacji biurowej reguluje rzecznik.
§  37.
W sekretariacie rzecznika prowadzi się księgi (repertoria), które określi zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  38.
1.
Na każdym nadchodzącym piśmie sekretariat stawia prezentatę, zawierającą datę otrzymania pisma i liczbę załączników, po czym wciąga pismo do odpowiedniego repertorium i umieszcza na nim oznaczenie.
2.
Oznaczenie akt składa się z odpowiedniej nazwy repertorium, do którego sprawa należy, numeru porządkowego sprawy według repertorium i roku założenia akt.
3.
W razie przeniesienia sprawy do innego repertorium należy dawne oznaczenie przekreślić i wpisać pod spodem nowe oznaczenie.
4.
Oznaczenie akt umieszczać należy na wszystkich pismach wychodzących.
§  39.
Rzecznik używa pieczęci urzędowej z napisem: "Rzecznik Interesu Publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych".
§  40.
1.
Pieczęć rzecznika przechowuje kierownik sekretariatu.
2.
Pieczęć powinna być przechowywana pod zamknięciem.
3.
Kontrolę wydanych do użytku pieczęci prowadzi rzecznik.
§  41.
Pieczęć wyciska się na pismach, mających stanowić dowód, oraz w innych przypadkach, przewidzianych przepisami szczególnymi.
§  42.
Na wszystkich pismach rzecznika należy używać napisu: "Rzecznik Interesu Publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych".
§  43.
Nazwa powyższa powinna być umieszczona na zewnętrz gmachu, mieszczącego biura rzecznika.
§  44.
Pomieszczenia wewnątrz gmachu przeznaczone dla rzecznika i sekretariatu powinny być oznaczone napisami, wskazującymi ich przeznaczenie.
§  45.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.