Rozdział 5 - Przebieg i porządek posiedzenia - Regulamin działania kolegiów do spraw wykroczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.22.289

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 2000 r.

Rozdział  5

Przebieg i porządek posiedzenia

§  30.
1.
Przewodniczący składu orzekającego zajmuje miejsce środkowe za stołem dla orzekających członków kolegium, a pozostali członkowie składu orzekającego zajmują miejsca obok przewodniczącego.
2.
Protokolant zajmuje miejsce przy stole dla orzekających członków kolegium po lewej stronie składu orzekającego.
3.
Oskarżyciel publiczny zajmuje miejsce przed stołem po prawej stronie składu orzekającego, a obwiniony - po lewej stronie.
§  31.
W czasie rozpraw i posiedzeń członkowie składu orzekającego używają stroju odpowiadającego powadze kolegium.
§  32.
1.
W czasie rozprawy każda osoba powstaje z miejsca, gdy przemawia do składu orzekającego lub gdy skład orzekający do niej się zwraca.
2.
W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza gdy przemawiają za tym względy zdrowotne, przewodniczący składu orzekającego może zezwolić osobie na pozostawanie w pozycji siedzącej.
§  33.
1.
Rozprawę rozpoczyna się od wywołania sprawy; następnie przewodniczący składu sprawdza, czy wszyscy wezwani i zawiadomieni o terminie rozprawy stawili się oraz czy nie ma przeszkód do rozpoznania sprawy.
2.
Po sprawdzeniu obecności przewodniczący składu orzekającego zarządza opuszczenie sali rozpraw przez świadków.
3.
Biegli pozostają na sali, jeżeli przewodniczący składu nie zarządzi inaczej.
§  34.
Jeżeli osoba mająca podpisać protokół nie może lub nie chce złożyć podpisu, należy w protokole zaznaczyć przyczynę braku podpisu.
§  35.
1.
W razie złożenia do akt sprawy przedmiotu lub dokumentu, wzmiankę o tym umieszcza się w protokole posiedzenia lub sporządza notatkę urzędową, ze wskazaniem, przez kogo przedmiot lub dokument został złożony.
2.
Jeżeli przewodniczący składu orzekającego uzna, że złożenie do akt sprawy okazanego mu przedmiotu lub dokumentu albo odpisu lub wypisu z dokumentu jest zbędne, należy przedmiot ten lub dokument opisać wyczerpująco w protokole lub notatce urzędowej, wskazując osobę, która przedstawiła go kolegium.
§  36.
W razie naruszenia przez adwokata lub radcę prawnego jako pełnomocników procesowych w danej sprawie obowiązków wynikających z przepisów postępowania, a w szczególności nie usprawiedliwionego niestawienia się na rozprawę lub niewykonania postanowień i zarządzeń kolegium w wyznaczonym terminie, jeżeli spowodowało to przewlekłość postępowania, przewodniczący kolegium powinien zawiadomić o tym dziekana okręgowej rady adwokackiej lub dziekana okręgowej izby radców prawnych.
§  37.
W razie dokonywania czynności poza siedzibą kolegium, można powołać jako protokolanta nie zainteresowaną w sprawie wiarygodną osobę pełnoletnią. Osoba ta składa przed przewodniczącym składu orzekającego następujące przyrzeczenie:

"Przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki protokolanta wykonam sumiennie". Przed odebraniem przyrzeczenia przewodniczący poucza protokolanta o jego prawach i obowiązkach.

§  38.
1.
W razie odroczenia rozprawy należy ogłosić osobom zainteresowanym obecnym na rozprawie termin następnego posiedzenia, chyba że ze względu na przyczynę odroczenia niezwłoczne wyznaczenie następnego terminu nie jest możliwe.
2.
W razie ogłoszenia terminu następnej rozprawy należy pouczyć osoby zainteresowane o tym, które z nich mają obowiązek stawić się bez osobnego wezwania, oraz o skutkach niestawiennictwa. Na żądanie osoby zainteresowanej należy wydać jej pismo wskazujące termin stawienia się w kolegium. Osoby nieobecne na rozprawie należy wezwać na następny termin lub zawiadomić o nim na zasadach ogólnych.
§  39.
1.
Przewodniczący składu orzekającego kieruje naradą i głosowaniem.
2.
Po naradzie przewodniczący składu orzekającego zbiera głosy, sam głosuje ostatni.
3.
Jeżeli zdania tak się podzielą, że żadne z nich nie uzyska większości, zdanie najmniej korzystne dla obwinionego przyłącza się do zdania najbardziej zbliżonego, aż do uzyskania większości.