Rozdział 3 - Zadania gromadzkich rad narodowych. - Reforma podziału administracyjnego wsi i powołanie gromadzkich rad narodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.43.191

Akt utracił moc
Wersja od: 4 listopada 1957 r.

Rozdział  3.

Zadania gromadzkich rad narodowych.

1.
Gromadzkie rady narodowe jako organy władzy państwowej w gromadach kierują w swoim zakresie na terenie gromady działalnością gospodarczą, społeczną i kulturalną, wiążąc potrzeby gromady z zadaniami ogólnopaństwowymi.
2.
Dotychczasowy zakres działania gminnych rad narodowych i ich organów przechodzi na gromadzkie rady narodowe. W szczególności gromadzkie rady narodowe wykonują zadania wymienione w następnych artykułach niniejszego rozdziału.
1.
Gromadzka rada narodowa wybiera spośród radnych prezydium, które jest jej organem wykonawczym i zarządzającym.
2.
W skład prezydium wchodzą: przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz gromadzkiej rady narodowej. Gromadzka rada narodowa, licząca co najmniej 12 radnych, wybiera ponadto w skład prezydium 2 członków, a licząca co najmniej 18 radnych - 3 lub 4 członków.

Gromadzkie rady narodowe:

1)
czuwają nad wykonywaniem przez obywateli ich obowiązków ustawowych oraz nad wykonywaniem ustaw i zarządzeń władzy ludowej przez pracowników administracji państwowej i gospodarczej, troszczą się stale o codzienne potrzeby i interesy ludności gromady, ochraniają własność społeczną, zabezpieczają prawa obywateli, dbają o utrzymanie porządku publicznego, rozpatrują skargi i zażalenia obywateli, zwalczają wszelkie przejawy samowoli i biurokratycznego stosunku do obywatela, sprawują kontrolę społeczną nad działalnością przedsiębiorstw, zakładów i instytucji w gromadzie,
2)
wykorzystują wszelkie zasoby i możliwości wsi dla wszechstronnego rozwoju gospodarczego i kulturalnego gromady, dla podniesienia produkcji rolniczej i innych dziedzin gospodarki, dla coraz lepszego zaspokajania potrzeb ludności,
3)
pobudzają inicjatywę mieszkańców gromady, mobilizując ich do wykonywania zadań stojących przed gromadą, w szczególności drogą organizowania czynów społecznych.

Gromadzkie rady narodowe:

1)
dbają o wzrost plonów, o pełne i należyte zagospodarowanie użytków rolnych i o wzrost gospodarki hodowlanej zarówno w gospodarstwach indywidualnych, jak i w spółdzielniach produkcyjnych, ustalają plany pomocy sąsiedzkiej w rolnictwie i czuwają nad ich wykonaniem,
2)
czuwają nad sprawiedliwym i terminowym wykonywaniem planów obowiązkowych dostaw i kontraktacji,
3)
zabezpieczają terminowe wpłacanie podatku gruntowego i wykonanie innych zobowiązań finansowych wobec Państwa,
4)
czuwają nad właściwym stosowaniem przepisów o ulgach i zwolnieniach od podatku gruntowego i obowiązkowych dostaw,
5)
dbają o należyte wykorzystanie sprzętu ośrodków maszynowych,
6)
czuwają nad gospodarką w lasach nie stanowiących własności Państwa, organizują zalesianie nieużytków, zapewniają ochronę zwierzostanu.

Gromadzkie rady narodowe:

1)
czuwają nad realizacją obowiązku powszechnego nauczania, zapewniają zgodnie z obowiązującymi przepisami szkołom, przedszkolom i innym instytucjom oświatowym, wychowawczym i kulturalnym potrzebne pomieszczenia i obsługę gospodarczą, dostarczają mieszkań nauczycielom, współpracują w zakresie rozwoju czytelnictwa, upowszechnienia kultury i wiedzy rolniczej, organizują i utrzymują świetlice, biblioteki, zespoły nauczania, współdziałają w rozwoju kultury fizycznej i sportu,
2)
dbają o czystość i należyty wygląd wsi oraz o podnoszenie ich stanu sanitarnego, o rozbudowę urządzeń ochrony zdrowia, polepszenie obsługi sanitarnej mieszkańców gromady i rozwój opieki nad matką i dzieckiem oraz nad osobami niezdolnymi do pracy,
3)
udzielają pomocy rodzinom odbywających służbę wojskową, rodzinom wielodzietnym i innym osobom potrzebującym pomocy społecznej,
4)
współdziałają przy organizowaniu przemysłu miejscowego i ludowego oraz sieci sklepów spółdzielczych, troszczą się o właściwe zaopatrzenie ludności w artykuły codziennego użytku i o zapewnienie usług rzemiosła, kontrolują przestrzeganie ustalonych cen, zabezpieczają odpowiednie warunki na targowiskach,
5) 5
dbają o należyte utrzymanie dróg lokalnych na terenie gromad , mostów, urządzeń melioracyjnych i komunalnych, planują i wykorzystują świadczenia w naturze dla prac na terenie gromady,
6)
czuwają nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych przez mieszkańców, współdziałają przy organizowaniu ochotniczych straży pożarnych oraz udzielają im niezbędnej pomocy.

Gromadzkie rady narodowe uchwalają budżet gromady i nadzorują jego wykonanie oraz zatwierdzają sprawozdania prezydium z wykonania budżetu.

Gromadzkie rady narodowe przedkładają powiatowej radzie narodowej wnioski w sprawie terenowego planu gospodarczego w zakresie dotyczącym gromady.

1.
Właściwość kolegiów orzekających, działających na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. Nr 66, poz. 454) przy prezydiach gminnych rad narodowych, przechodzi na kolegia orzekające przy prezydiach gromadzkich rad narodowych.
2.
Przy prezydiach gromadzkich rad narodowych działają urzędy stanu cywilnego.
1.
Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa może postanowić, że niektóre kompetencje gminnych rad narodowych przechodzą na powiatowe rady narodowe.
2.
Rada Ministrów może wyłączyć spod właściwości kolegiów orzekających przy prezydiach gromadzkich rad narodowych niektóre kategorie spraw i przekazać je do właściwości kolegiów orzekających przy prezydiach powiatowych rad narodowych.
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może z uwagi na liczbę ludności tworzyć urzędy stanu cywilnego właściwe dla kilku gromad.
5 Art. 14 pkt 5 zmieniony przez art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 4 sierpnia 1956 r. o podziale dróg publicznych (Dz.U.56.35.158) z dniem 11 sierpnia 1956 r.