Art. 37. - [Skreślenie z listy aplikantów radcowskich] - Radcowie prawni.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1166 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 1 czerwca 2022 r. do: 13 marca 2024 r.
Art. 37. [Skreślenie z listy aplikantów radcowskich]
1.
Aplikanta radcowskiego skreśla się z listy aplikantów radcowskich w wypadku:1)
o którym mowa w art. 29 pkt 1 lub 3-5 albo art. 293, stosowanych odpowiednio;1a)
o którym mowa w art. 29 pkt 6, stosowanym odpowiednio;2)
niezakończenia przez niego bez usprawiedliwionej przyczyny aplikacji radcowskiej w terminie, o którym mowa w art. 32 ust. 2;3)
wpisu na listę radców prawnych;4)
upływu roku od daty zakończenia aplikacji wskazanej w zaświadczeniu o odbyciu aplikacji radcowskiej;5)
podjęcia uchwały, o której mowa w art. 371, wydłużającej okres, o którym mowa w pkt 4, po upływie dwóch lat od daty zakończenia aplikacji wskazanej w zaświadczeniu o odbyciu aplikacji radcowskiej.2.
Rada okręgowej izby radców prawnych może skreślić aplikanta radcowskiego z listy aplikantów radcowskich, jeżeli stwierdzi jego nieprzydatność do wykonywania zawodu radcy prawnego.3.
Do skreślenia aplikanta radcowskiego z listy aplikantów radcowskich z przyczyn wskazanych w ust. 1 pkt 1 i 2-5 oraz ust. 2 stosuje się odpowiednio przepisy art. 31 ust. 1, 2 i 3.4.
Od uchwały Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych w sprawie skreślenia z listy aplikantów radcowskich służy skarga do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia uchwały.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (83)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (83)
- III OSK 4001/21 - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
- II GSK 879/18, Konieczność ustalenia czy w danym przypadku przyczyna niezakończenia aplikacji radcowskiej była „usprawiedliwiona”. - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
- II GSK 960/20, Uszczegółowienie kryterium „nieprzydatności do wykonywania zawodu radcy prawnego”. - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego