Art. 3. - [Wykonywanie zawodu; tajemnica radcy prawnego] - Radcowie prawni.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1166 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 1 czerwca 2022 r.
Art. 3. [Wykonywanie zawodu; tajemnica radcy prawnego]
1.
Zawód radcy prawnego może wykonywać osoba, która spełnia wymagania określone niniejszą ustawą.2.
Radca prawny wykonuje zawód ze starannością wynikającą z wiedzy prawniczej oraz zasad etyki radcy prawnego.3.
Radca prawny jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej.4.
Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie.5.
Radca prawny nie może być zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę.6.
Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji:1)
udostępnianych na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,2)
przekazywanych na podstawie przepisów rozdziału 11a działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm. 1 )– w zakresie określonym tymi przepisami.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 1598, 2076, 2105, 2262 i 2328 oraz z 2022 r. poz. 835.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (3)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (3)
- Czy w trakcie postępowania przygotowawczego prowadzonego przez prokuraturę w sprawie wyrządzenia szkody podmiotowi medycznemu przez osoby pełniące w przeszłości funkcję zarządu placówki, radca prawny jako świadek w tym postępowaniu powinien odmówić składania zeznań?
- Jakie czynności składają się na akceptację pod względem formalno-prawnym przez radcę prawnego w umowie dotyczącej zakupu sprzętu?
- Czy w przypadku wykonywania obsługi prawnej przez radcę prawnego zatrudnionego na podstawie umowy o pracy, pracodawca może powołać się na tajemnicę zawodową na gruncie ustawy o radcach prawnych wobec organu nadzorczego?