Art. 7. - [Podmioty publiczne będące organizatorem] - Publiczny transport zbiorowy.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1343 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 1 stycznia 2023 r. do: 8 czerwca 2023 r.
Art. 7. [Podmioty publiczne będące organizatorem]
1.
Organizatorem publicznego transportu zbiorowego, zwanym dalej "organizatorem", właściwym ze względu na obszar działania lub zasięg przewozów, jest:1)
gmina:a)
na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w gminnych przewozach pasażerskich,b)
której powierzono zadanie organizacji publicznego transportu zbiorowego na mocy porozumienia między gminami - na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w gminnych przewozach pasażerskich, na obszarze gmin, które zawarły porozumienie;2)
związek międzygminny - na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w gminnych przewozach pasażerskich, na obszarze gmin tworzących związek międzygminny;3)
powiat:a)
na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w powiatowych przewozach pasażerskich,b)
któremu powierzono zadanie organizacji publicznego transportu zbiorowego na mocy porozumienia między powiatami - na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w powiatowych przewozach pasażerskich, na obszarze powiatów, które zawarły porozumienie;4)
związek powiatów - na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w powiatowych przewozach pasażerskich, na obszarze powiatów tworzących związek powiatów;4a)
związek powiatowo-gminny na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w powiatowo-gminnych przewozach pasażerskich na obszarze gmin lub powiatów tworzących związek powiatowo-gminny;4b)
związek metropolitalny:a)
na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w metropolitalnych przewozach pasażerskich,b)
któremu powierzono zadanie organizacji publicznego transportu zbiorowego na mocy porozumienia z jednostką samorządu terytorialnego;5)
województwo:a)
na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w wojewódzkich przewozach pasażerskich oraz w transporcie morskim,b)
właściwe ze względu na najdłuższy odcinek planowanego przebiegu linii komunikacyjnej, w uzgodnieniu z województwami właściwymi ze względu na przebieg tej linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej - na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich przewozach pasażerskich,c)
któremu powierzono zadanie organizacji publicznego transportu zbiorowego na mocy porozumienia między województwami właściwymi ze względu na planowany przebieg linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej - na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w wojewódzkich przewozach pasażerskich, na obszarze województw, które zawarły porozumienie;6)
minister właściwy do spraw transportu - na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym.2.
Jeżeli inny organizator byłby właściwy ze względu na obszar działania, a inny ze względu na zasięg przewozów, to właściwym organizatorem jest organizator, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, pkt 2, pkt 3 lit. b, pkt 4, 4a albo 4b.3.
Organizator, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-5, jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego realizowanego w strefie transgranicznej.4.
Określone w ustawie zadania organizatora, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-5, wykonuje, w przypadku:1)
gminy - wójt, burmistrz albo prezydent miasta;2)
związku międzygminnego - zarząd związku międzygminnego;3)
miasta na prawach powiatu - prezydent miasta na prawach powiatu;4)
powiatu - starosta;5)
związku powiatów - zarząd związku powiatów;5a)
związku powiatowo-gminnego - zarząd związku powiatowo-gminnego;5b)
związku metropolitalnego - zarząd związku metropolitalnego;6)
województwa - marszałek województwa.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (6)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (6)
- Czy gmina wiejska, która sporządza rozkład jazdy dla wykonawcy oraz zawarła porozumienie z sąsiednią gminą w sprawie przejęcia zadania organizacji transportu zbiorowego na linii łączącej obie siedziby gmin, ma obowiązek zgłaszania zmian rozkładów jazdy do starostwa powiatowego?
- Czy z funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej można uzyskać dopłatę, gdy umowa z operatorem zawarta została na okres 6 miesięcy?
- Czy możliwe jest uruchomienie linii komunikacyjnej w ramach gminnych przewozów pasażerskich na terenie sąsiedniej gminy bez zawarcia porozumienia?