Przyznawanie zapomóg weteranom-funkcjonariuszom lub weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2012.1036

Akt utracił moc
Wersja od: 19 września 2012 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 września 2012 r.
w sprawie przyznawania zapomóg weteranom-funkcjonariuszom lub weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Na podstawie art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. Nr 205, poz. 1203) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb przyznawania zapomóg weteranom-funkcjonariuszom lub weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW";
2)
dokumenty stanowiące podstawę przyznania zapomóg;
3)
sposób przekazywania przyznanych zapomóg;
4)
sposób tworzenia funduszu na zapomogi.
Przez funkcjonariusza ABW rozumie się funkcjonariusza, o którym mowa w art. 4 pkt 18 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, zwanej dalej "ustawą".
1.
Organem właściwym w sprawie przyznania zapomogi, o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, jest odpowiednio Szef ABW albo Szef Agencji Wywiadu.
2.
Wniosek o przyznanie zapomogi weteran-funkcjonariusz lub weteran poszkodowany-funkcjonariusz ABW, zwany dalej "weteranem-funkcjonariuszem", kieruje odpowiednio do Szefa ABW albo Szefa Agencji Wywiadu.
3.
Wniosek weterana-funkcjonariusza o przyznanie zapomogi powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko;
2)
nr PESEL;
3)
adres zamieszkania;
4)
numer i datę wydania legitymacji weterana.
4.
Do wniosku weteran-funkcjonariusz dołącza:
1)
dokumenty potwierdzające konieczność poniesienia wydatków lub zaistnienie zdarzenia określonego w art. 32 ust. 1 ustawy;
2)
oświadczenie o formie wypłaty zapomogi;
3)
oświadczenie o nieotrzymaniu z innego źródła pomocy finansowej z przeznaczeniem na pokrycie wydatków na jeden z celów określonych w art. 32 ust. 1 ustawy.
1.
Warunkiem przyznania zapomogi weteranowi-funkcjonariuszowi, o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, jest konieczność poniesienia wydatków pieniężnych z tytułu pokrycia kosztów lub zaistnienia zdarzenia określonego w art. 32 ust. 1 ustawy. Przy przyznawaniu zapomogi uwzględnia się okoliczności mające wpływ na sytuację materialną weterana-funkcjonariusza.
2.
Podstawą przyznania zapomogi weteranowi-funkcjonariuszowi są dokumenty potwierdzające konieczność poniesienia wydatków lub zaistnienie zdarzenia wymienionego w art. 32 ust. 1 ustawy.
1.
Podmiotem właściwym do wypłaty zapomogi weteranowi-funkcjonariuszowi jest odpowiednio jednostka lub komórka organizacyjna właściwa w sprawach finansowych ABW albo Agencji Wywiadu.
2.
Wypłaty zapomogi dokonuje się w formie gotówkowej lub bezgotówkowej, stosownie do dyspozycji udzielonej przez weterana-funkcjonariusza.
Fundusz na zapomogi tworzy się z uwzględnieniem liczby weteranów-funkcjonariuszy, w ramach środków budżetowych części budżetu państwa, których dysponentami są odpowiednio Szef ABW albo Szef Agencji Wywiadu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.