Przyznawanie premji za wykrycie przekroczeń rozporządzeń, dotyczących obrotu walutami i dewizami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.71.557

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 28 czerwca 1923 r.
o przyznaniu premji za wykrycie przekroczeń rozporządzeń, dotyczących obrotu walutami i dewizami.

Na mocy art. 3 i 9 ustawy z dnia 2 marca 1923 r. w przedmiocie udzielenia Ministrowi Skarbu upoważnienia do regulowania w drodze rozporządzeń obrotu pieniężnego z krajami zagranicznemi, oraz z obrotu obcemi walutami (Dz. U. R. P. № 25, poz. 154) zarządza się co następuje:
Osoby, które się przyczyniły do wykrycia przekroczeń rozporządzeń wydawanych na mocy ustawy z dn. 2 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 25, poz. 154) lub do ujęcia sprawców będą otrzymywały ze Skarbu Państwa nagrody pieniężne według zasad, ustalonych w niniejszem rozporządzeniu bez względu na to, czy miały bezpośredni obowiązek zwalczania tych przekroczeń, czy też takiego obowiązku nie miały.
Nagrody powyższe będą przyznawane przez Ministra Skarbu po zapadnięciu prawomocnego skazującego wyroku sądowego na wniosek specjalnej powołanej przezeń komisji.
Wysokość nagrody określa się w zależności od stopnia zasługi danej osoby, oraz ważności wykrytego przekroczenia według następującej skali:
a)
w razie przytrzymania zarówno sprawcy jak i przedmiotu przekroczenia - od 40 - 75% wartości przedmiotu przekroczenia i orzeczonej przez sąd grzywny;
b)
w razie przybywania tylko samego przedmiotu przekroczenia 30-60% wartości przedmiotu przekroczenia;
c)
w razie ujęcia samego tylko sprawcy od 30-60% orzeczonej przez sąd grzywny.

Za podstawą do obliczenia nagrody, względnie zaliczki na poczet nagrody (§ 4) według powyższej skali przyjmuje się wartość przytrzymanego przedmiotu przekroczeni:;: według kursu, względnie według ceny, w dniu poprzedzającym decyzję o przyznaniu nagrody lub zaliczki. Dla walut obowiązuje kurs oficjalnej giełdy warszawskiej, dla zagranicznych zaś monet złotych i srebrnych - ceny Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej.

Na poczet nagrody należnej według § 3 niniejszego rozporządzenia przed prawomocnem rozstrzygnięciem sprawy przez sąd może Minister Skarbu zarządzić wypłacenie zaliczki nie przewyższającej 50% przypadającej nagrody według tymczasowego obliczenia.

W wypadkach szczególnej wagi Minister Skarbu ma prawo przyznawać zaliczki ponad przewidzianą w tym paragrafie wysokość.

Wypłaconą zaliczką potrąca się przy ostatecznym rozrachunku z tytułu przyznanej nagrody, przyczem potrąceniu podlega nie nominalna suma zaliczki lecz kwota, stanowiąca w dniu poprzedzającym decyzją o przyznaniu nagrody taką sarną część wartości przedmiotu przekroczenia, jaką podlegająca potrąceniu zaliczka stanowiła w dniu poprzedzającym decyzję o przyznaniu tej zaliczki.

W razie wątpliwości i w kwestjach nieuregulowanych niniejszem rozporządzeniem stosować należy odpowiednie postanowienie ustawy z dn. 26 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 104, poz. 959).
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1923 r. (Dz.U.23.126.1036) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 grudnia 1923 r.
2 § 4 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1923 r. (Dz.U.23.126.1036) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 grudnia 1923 r.