Przywrócenie uprawnień emerytalnych, utraconych przed wejściem w życie ustawy o ubezpieczeniu społecznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.69.466

Akt utracił moc
Wersja od: 5 sierpnia 1939 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 lipca 1939 r.
o przywróceniu uprawnień emerytalnych, utraconych przed wejściem w życie ustawy o ubezpieczeniu społecznym.

Na podstawie art. 313 i art. 319 ust. (1) ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 396) w związku z § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1933 r. w sprawie uprawnień osób, które były ubezpieczone na zasadzie dotychczas obowiązujących ustaw o ubezpieczeniu na wypadek inwalidztwa, śmierci i na starość (Dz. U. R. P. Nr 102, poz. 791) zarządzam, co następuje:
Używane w dalszych przepisach rozporządzenia niniejszego:
1)
wyraz "ustawa" oznacza ustawę z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 396) wraz z późniejszymi zmianami;
2)
wyraz "ordynacja" oznacza ordynację ubezpieczeniową z dnia 19 lipca 1911 r. (Dz. U. Rzeszy str. 509) wraz z późniejszymi zmianami, w brzmieniu obowiązującym na obszarze b. dzielnicy pruskiej;
3)
określenie "ustawa o kasach brackich" oznacza ustawę z dnia 28 lipca 1889 r. o urządzaniu stosunków bractw górniczych, które na zasadzie powszechnej ustawy górniczej są lub będą utworzone (Dz. u. p. austr. Nr 127) w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów prawnych, dotyczących ubezpieczenia w bractwach górniczych (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 339).
1.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy osób, które były ubezpieczone przed wejściem w życie ustawy:
1)
na zasadzie IV księgi ordynacji - z wyłączeniem osób, należących do kategorii pracowników rolnych;
2)
w myśl ustawy o kasach brackich.
2.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy również członków rodzin, pozostałych po osobach wymienionych w ust. 1.
Osobom, wymienionym w § 2 ust. 1 pkt 1), przywraca się uprawnienia ubezpieczeniowe z tytułu ubezpieczenia na zasadach IV księgi ordynacji, utracone z powodu przerw w opłacaniu składek, w przypadkach:
1)
gdy przerwy w opłacaniu składek powstały w okresie od dnia 1 stycznia 1929 r. do dnia 31 grudnia 1933 r.;
2)
gdy przerwy w opłacaniu składek powstały w okresie od dnia 1 stycznia 1925 r. do dnia 31 grudnia 1928 r. z powodu pozostawania bez zatrudnienia, udowodnionego zaświadczeniem władzy publicznej;
3)
gdy przerwy w opłacaniu składek powstały w okresie od dnia 30 sierpnia 1920 r. do dnia 31 marca 1924 r. z powodu opłacania składek w wysokości niższej od wówczas obowiązującej;
4)
niezależnie od czasu i powodów powstania przerw w opłacaniu składek - gdy za osoby te opłacono ogółem 1000 ważnych składek tygodniowych na zasadzie ordynacji i na zasadzie ustawy lub taką ilość ważnych składek tygodniowych na zasadzie ordynacji i na zasadzie ustawy, która stanowi co najmniej 3/4 liczby tygodni kalendarzowych, jakie upłynęły między powstaniem po raz pierwszy obowiązku ubezpieczenia na zasadach ordynacji a dniem nastąpienia wypadku losowego.
1.
Osobom, wymienionym w § 2 ust. 1 pkt 2), przywraca się uprawnienia ubezpieczeniowe z tytułu ubezpieczenia na zasadach ustawy o kasach brackich, utracone z powodu przerw w ubezpieczeniu, w przypadkach:
1)
gdy przerwy powstały w okresie od dnia 1 stycznia 1929 r. do dnia 31 grudnia 1933 r.;
2)
gdy przerwy powstały w okresie od dnia 1 stycznia 1925 r. do dnia 31 grudnia 1928 r. z powodu pozostawania bez zatrudnienia, udowodnionego zaświadczeniem władzy publicznej.
2.
Osobom, wymienionym w § 2 ust. 1 pkt 2), przywraca się również uprawnienia ubezpieczeniowe z tytułu ubezpieczenia na zasadach ustawy o kasach brackich, utracone z powodu niezaliczenia okresów ubezpieczenia, przebytych w różnych bractwach górniczych, gdy osoby te po powstaniu Państwa Polskiego przebyły ogółem 60 miesięcy w ubezpieczeniu na zasadach ustawy o kasach brackich.
3.
Osobom, wymienionym w § 2 ust. 1 pkt 2), którym przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego wstrzymana została renta bracka z powodu odzyskania zdolności do pracy zawodowej, przywraca się uprawnienia ubezpieczeniowe z tytułu ubezpieczenia na zasadach ustawy o kasach brackich, a okresu od wstrzymania renty do wejścia w życie rozporządzenia niniejszego nie wlicza się do okresu, w ciągu którego w myśl statutów byłych bractw górniczych utrzymywane są uprawnienia brackie.
4.
Przywrócenie uprawnień, określone w ustępach poprzedzających, nie służy osobom, którym instytucje ubezpieczeniowe wypłaciły udział w funduszach rezerwowych lub zwróciły część składek (§ 8 ustawy o kasach brackich).
Osoby, którym na podstawie § 3 i 4 przywrócono uprawnienia ubezpieczeniowe - mogą, dla celów oceny uprawnień do świadczeń, udawadniać okoliczność pozostawania bez zatrudnienia w okresie od dnia 1 stycznia 1934 r. do wejścia w życie rozporządzenia niniejszego zaświadczeniami władzy publicznej.
Osoby wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1) mogą kontynuować ubezpieczenie na zasadzie rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 3 lutego 1936 r. o kontynuowaniu ubezpieczenia przez osoby, które przed wejściem w życie ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym były ubezpieczone na zasadzie księgi IV ordynacji ubezpieczeniowej (Dz. U. R. P. Nr 13. poz. 116), jeżeli do dnia 31 grudnia 1940 r. opłacą za okres od dnia 1 stycznia 1934 r. do dnia 31 grudnia 1940 r. składki w myśl zasad tego rozporządzenia.
Przywrócenie uprawnień, określone w § 3 i 4, nie służy osobom, uprawnionym na podstawie ustawy do renty inwalidzkiej, renty wdowiej po inwalidzkie lub renty sierocej poinwalidzkiej.
W przypadkach, gdy odmowa renty z powodu utraty uprawnień została orzeczona przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego prawomocnym orzeczeniem instytucji ubezpieczeń społecznych lub właściwego organu orzekającego - przywrócenie uprawnień następuje na wniosek osoby interesowanej. Wniosek taki należy wnieść do właściwej instytucji ubezpieczeń społecznych do dnia 31 grudnia 1940 r.
Renty, do których osoby interesowane nabędą prawo wskutek zastosowania przepisów rozporządzenia niniejszego, przyznaje się od terminu nie wcześniejszego, jak od dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z pierwszym dniem miesiąca, następującego po jego ogłoszeniu.