Przystąpienie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej do konwencji dotyczącej przywilejów i immunitetów Narodów Zjednoczonych z dnia 13 lutego 1946 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.51.260

Akt jednorazowy
Wersja od: 31 grudnia 1953 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 2 grudnia 1953 r.
w sprawie przystąpienia Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej do konwencji dotyczącej przywilejów i immunitetów Narodów Zjednoczonych z dnia 13 lutego 1946 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z § 32 konwencji dotyczącej przywilejów i immunitetów Narodów Zjednoczonych, zatwierdzonej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 13 lutego 1946 r. (Dz. U. z 1948 r. Nr 39, poz. 286), nastąpiło przystąpienie do powyższej konwencji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich dnia 22 września 1953 r. i Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej dnia 22 października 1953 r.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich przystąpił do konwencji z następującym zastrzeżeniem:

"Związek Radziecki nie uważa się za związany postanowieniem § 30 konwencji, które przewiduje jurysdykcję obowiązkową Międzynarodowego Trybunału i jeśli chodzi o kompetencję Międzynarodowego Trybunału w sprawach spornych, wynikających z interpretacji i stosowania konwencji, Związek Radziecki stoi nadal, jak i dotychczas, na stanowisku, że dla przedłożenia poszczególnego sporu Międzynarodowemu Trybunałowi do rozstrzygnięcia wymagana jest zgoda w każdym indywidualnym przypadku wszystkich stron w sporze. Zastrzeżenie niniejsze stosuje się również do postanowienia, zawartego w tym samym paragrafie, według którego opinia doradcza Międzynarodowego Trybunału ma być przyjęta jako decydująca".

Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka przystąpiła do konwencji z następującym zastrzeżeniem:

"Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka nie uważa się za związaną postanowieniem § 30 konwencji, które przewiduje jurysdykcję obowiązkową Międzynarodowego Trybunału i jeżeli chodzi o kompetencję Międzynarodowego Trybunału w sprawach spornych, wynikających z interpretacji i stosowania konwencji, Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka stoi nadal, jak i dotychczas, na stanowisku, że dla przedłożenia poszczególnego sporu Międzynarodowemu Trybunałowi do rozstrzygnięcia wymagana jest zgoda w każdym indywidualnym przypadku wszystkich stron w sporze. Zastrzeżenie niniejsze stosuje się również do postanowienia, zawartego w tym samym paragrafie, według którego opinia doradcza Międzynarodowego Trybunału ma być przyjęta jako decydująca".