Część 1 - PRZYMUS UBEZPIECZENIA. - Przymus ubezpieczenia od ognia i Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.3.23 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lutego 1947 r.

CZĘŚĆ  I.

PRZYMUS UBEZPIECZENIA.

(uchylony).

1.
Przymusowi ubezpieczenia od ognia nie podlegają budowle:
a)
stanowiące własność Państwa Polskiego, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych;
b)
zajmowane przez poselstwa i konsulaty państw obcych, o ile stanowią własność tych państw - z zastrzeżeniem wzajemności;
c)
fabryczne;
d)
narażone na wyjątkowo wysoki stopień niebezpieczeństwa pożaru, a w szczególności: składy materjałów i wyrobów wybuchowych, teatry i cyrki;
e)
o charakterze tymczasowym lub przeznaczone na rozbiórkę.
2. 2
Za budowle fabryczne uważa się pomieszczenia zakładów fabrycznych oraz inne pomieszczenia, będące w związku z niemi i leżące na terytorjum fabrycznem. Zakładami fabrycznemi w rozumieniu rozporządzenia niniejszego są te, w których produkcja odbywa się przy pomocy napędu mechanicznego o sile nie mniejszej niż 10 koni mechanicznych lub też zatrudniające przynajmniej 15 robotników. Za terytorjum fabryczne uznaje się obszar tworzący pod względem gospodarczym nieprzerwaną całość i służący potrzebom zakładu fabrycznego. Jeżeli budowla mieści częściowo zakład fabryczny, częściowo zaś przeznaczona jest na inne cele, nie będące w związku Gospodarczym z zakładem fabrycznym, uznaje się ją za fabryczną tylko wówczas, gdy przynajmniej w połowie zajęta jest dla celów fabrycznych.
3.
Za budowle o charakterze tymczasowym uważa się budowle:
a)
wzniesione na cudzym gruncie bez prawnego tytułu dzierżawy tegoż gruntu co najmniej na okres sześciu lat,
b)
znajdujące się na dzierżawionym gruncie w ostatnim roku przed ukończeniem się dzierżawy tegoż gruntu,
c)
noszące charakter tymczasowy z samego przeznaczenia.
4.
Za budowle, przeznaczone na rozbiórkę, uważa się budowie:
a)
nienadające się do normalnego użytkowania z powodu swego złego stanu,
b)
przeznaczone czy to na skutek umowy, czy też z innych względów do usunięcia z gruntu, na którym się znajdują,
c)
przeznaczone na rozbiórkę na skutek zarządzenia władzy.
1. 3
Poszczególne rady powiatowe mogą Uchwalić przymus ubezpieczenia od ognia mienia ruchomego w gospodarstwach rolnych oraz przymus ubezpieczenia żywego inwentarza od pomoru, przy czym przymus ubezpieczenia winien w zasadzie objąć obszar całego powiatu. Rada powiatowa będzie władna przymus ten wprowadzić i w tej części powiatu, w której rady gminne powezmą w tym względzie uchwały i jeżeli ilość tych gmin będzie stanowiła przynajmniej 1/3 wszystkich gmin powiatu.
2.
W zakresie ubezpieczenia plonów od gradobicia uprawnienie to należy do sejmików wojewódzkich przyczem przymus ubezpieczenia winien objąć obszar całego województwa.
3.
Wykonanie przymusu, uchwalonego w myśl ustępu pierwszego lub drugiego, może być poruczone tylko publicznemu zakładowi ubezpieczeń, a na terytorjum działania Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych - tylko Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych.
1 Art. 1 uchylony przez art. 24 ust. 2 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. (Dz.U.47.19.72) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 22 lutego 1947 r.
2 Art. 2 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. (Dz.U.33.85.648) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 listopada 1933 r.
3 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 1938 r. (Dz.U.38.59.456) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 12 sierpnia 1938 r.