Przyjmowanie weksli, płatnych w siedzibie miejscowego urzędu pocztowego do zaprotestowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.92.827

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 1934 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 1 października 1934 r.
w sprawie przyjmowania weksli, płatnych w siedzibie miejscowego urzędu pocztowego, do zaprotestowania.

Na podstawie art. 6 i 18 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 63, poz. 481) zarządzam co następuje:
Weksle, płatne w siedzibie miejscowego urzędu pocztowego, urzędy pocztowe przyjmują do zaprotestowania w stanie otwartym, bez potrzeby nadawania ich w listach zleceniowych, jeżeli weksle te nie podlegają ograniczeniom, przewidzianym w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 marca 1934 r. w porozumieniu z Ministrem Poczt i Telegrafów o protestowaniu weksli przez urzędy i agencje pocztowe (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 234).

Urzędem pocztowym w rozumieniu przepisów rozporządzenia niniejszego jest także agencja pocztowa.

Do każdego wekslu powinien być dołączony wypełniony wykaz zleceniowy bez przekazu.
Weksle, płatne w siedzibie miejscowego urzędu pocztowego, przeznaczone do protestu, bez względu na ich ilość, powinny być nadawane zapomocą pocztowej książki nadawczej lub arkusza nadawczego, które są do nabycia w każdym urzędzie pocztowym.
Za inkaso weksli, płatnych w siedzibie miejscowego urzędu pocztowego, a oddanych do zaprotestowania, nadawca płaci taryfową opłatę manipulacyjna bądź opłatę tę przekazuje do zapłaty dłużnikowi.

Przekazanie tej opłaty na dłużnika uskutecznia nadawca przez zamieszczenie w rubryce 4 wykazu zleceniowego klauzuli: "Opłatę za inkaso przekazuję do zapłaty dłużnikowi".

Weksle, przyjęte do zaprotestowania (§ 1), urząd pocztowy przedstawia dłużnikowi do zapłaty, a w razie niezapłacenia dokonywa protestu według przepisów prawa wekslowego.
1)
Dłużnik, który płaci sumę dłużną z wekslu, przyjętego według postanowień § 1 rozporządzenia niniejszego, do rąk funkcjonarjusza pocztowego, przedstawiającego mu złączony z protestem weksel do zapłaty, powinien także uiścić taryfową opłatę manipulacyjną za inkaso, jeżeli nadawca przekazał tę opłatę do zapłaty.
2)
Wpłaconą przez dłużnika kwotę w pełnej wysokości, z wyjątkiem opłaty manipulacyjnej, wypłaca się nadawcy w urzędzie pocztowym za pokwitowaniem.

Jeżeli nadawca nie przekazał taryfowej opłaty manipulacyjnej do zapłaty dłużnikowi, to opłatę tę potrąca się z kwoty zainkasowanej.

Weksel zaprotestowany zwraca się nadawcy za pokwitowaniem i po ściągnięciu opłaty, wykazanej w proteście.
Do weksli, wymienionych w § 1, stosuje się przepisy ordynacji pocztowej (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 45, poz. 392) ze zmianami, wynikającemi z rozporządzenia niniejszego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1934 r.