Przeznaczenie wpływów z kar pieniężnych na akcję kulturalno-oświatową i opiekuńczą na rzecz robotników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.32.274

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 1937 r.

USTAWA
z dnia 22 marca 1933 r.
o przeznaczeniu wpływów z kar pieniężnych na akcję kulturalno-oświatową i opiekuńczą na rzecz robotników.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:

Sumy, powstałe z wpływów z kar pieniężnych, wymienionych w pkt. a) i b) art. 2 niniejszej ustawy, przeznacza się na akcję kulturalno-oświatową i opiekuńczą na rzecz robotników.

Wymienione w art. 1 sumy tworzą:

a)
wpływy i należności z kar pieniężnych, nakładanych na robotników w myśl art. 43 i 44 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o umowie o pracę robotników (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 324);
b)
wpływy i należności z kar pieniężnych, nakładanych przez inspektorów pracy za przekroczenie przepisów ustawodawstwa o ochronie pracy robotników.

Do budżetu Ministerstwa Opieki Społecznej wstawia się corocznie odpowiedni kredyt w wysokości wpływów, osiągniętych w poprzednim okresie budżetowym, a przewidzianych w pkt. a) i b) art. 2.

Dla decydowania w sprawach podziału i użycia kredytu, przeznaczonego na cele, wymienione w art. 1, tworzy się przy Ministrze Opieki Społecznej Komisję, w skład której wchodzą;

a)
prezes i jego zastępca, powołani przez Ministra Opieki Społecznej z pośród działaczy społecznych;
b)
dwaj delegaci Ministerstwa Opieki Społecznej, wyznaczeni przez Ministra Opieki Społecznej;
c)
jeden delegat Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, wyznaczony przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego;
d)
jeden delegat Ministerstwa Spraw Wojskowych, wyznaczony przez Ministra Spraw Wojskowych;
e) 1
czterej przedstawiciele robotników; przedstawicieli tych oraz ich zastępców w liczbie 3 powołuje na okres lat 2 Minister Opieki Społecznej z list kandydatów, przedstawionych przez ogólnokrajowe zrzeszenia pracowniczych związków zawodowych.

Członkowie Komisji spełniają swe czynności honorowo. Z kredytu, wymienionego w art. 3, mogą być pokrywane wydatki, związane ze zwoływaniem posiedzeń Komisji oraz z kontrolą nad zużyciem przyznanych przez Komisję subwencji.

(1)
Przepisy ustawy niniejszej nie dotyczą kar, nakładanych na robotników, zatrudnionych w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe".
(2)
Minister Komunikacji w drodze rozporządzenia określi cele kulturalno - oświatowe i opiekuńcze, na jakie mają być przeznaczone sumy, powstałe z kar, nakładanych na robotników, zatrudnionych w tem przedsiębiorstwie.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi ministrami, a co do art. 5 ust. 2 - Ministrowi Komunikacji.

(1)
Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
(2)
Z chwilą wejścia w życie ustawy niniejszej tracą moc obowiązującą ust. 2 art. 23 oraz zdanie 2 ust. 1 art. 44 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o umowie o pracę robotników (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 324).
1 Art. 4 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.31.244) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 kwietnia 1937 r.
2 Art. 4a dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.31.244) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 kwietnia 1937 r.