Rozdział 4 - Doradca do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych - Przewóz koleją towarów niebezpiecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.97.962

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 2011 r.

Rozdział  4

Doradca do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych

1.
Przewoźnik kolejowy wykonujący przewóz koleją towarów niebezpiecznych lub inny podmiot uczestniczący w przewozie lub wykonujący związane z tym przewozem czynności pakowania, załadunku, napełniania, rozładunku lub przeładunku są obowiązani do wyznaczenia na swój koszt doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych, zwanego dalej "doradcą".
2.
Przewoźnik kolejowy lub inny podmiot, o którym mowa w ust. 1, może wyznaczyć do wykonywania zadań więcej niż jednego doradcę.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podmiotów, o których mowa w ust. 1, w przypadku, gdy:
1)
ilość towarów niebezpiecznych przewożonych w każdym wagonie jest mniejsza od ilości ograniczonych, określonych w Regulaminie RID;
2)
ich podstawowa działalność nie jest związana z przewozem towarów niebezpiecznych, a przewozy tych towarów wykonywane są okazjonalnie i nie stwarzają zagrożenia dla środowiska.
1.
Do zadań doradcy należy w szczególności:
1)
nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących przewozu koleją towarów niebezpiecznych;
2)
doradztwo w zakresie czynności związanych z przewozem koleją towarów niebezpiecznych;
3)
sporządzanie rocznego sprawozdania z działalności przewoźnika kolejowego lub innego podmiotu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz czynności z tym związanych, zwanego dalej "rocznym sprawozdaniem"; w przypadku gdy przewoźnik kolejowy lub inny podmiot, o którym mowa w art. 30 ust. 1, wyznaczył do wykonywania zadań więcej niż jednego doradcę, roczne sprawozdanie sporządza jeden z wyznaczonych doradców;
4)
sporządzanie raportów dotyczących wypadków, awarii lub poważnych naruszeń przepisów przy przewozie towarów niebezpiecznych dla przewoźnika kolejowego lub innego podmiotu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, Urzędu Transportu Kolejowego oraz innych jednostek prowadzących postępowanie.
2.
Szczegółowe zadania i kompetencje doradcy określa Regulamin RID.
3.
W celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, doradca jest uprawniony do wstępu na obszary i do obiektów kolejowych u przewoźnika kolejowego lub innego podmiotu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, na którego terenie wykonywane są czynności związane z przewozem koleją towarów niebezpiecznych.
1.
Doradca sporządza roczne sprawozdanie w dwóch egzemplarzach, podpisując je oraz wpisując numer świadectwa doradcy, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 4.
2.
Przewoźnik kolejowy oraz inny podmiot, o którym mowa w art. 30 ust. 1, jest obowiązany:
1)
przesłać Prezesowi UTK jeden egzemplarz rocznego sprawozdania, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie;
2)
przechowywać drugi egzemplarz rocznego sprawozdania przez okres 5 lat.
3.
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, wzór formularza rocznego sprawozdania oraz sposób jego wypełniania, mając na uwadze zakres zadań doradcy.
1.
Doradcą może być osoba, która:
1)
posiada co najmniej wykształcenie średnie;
2)
posiada co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na stanowiskach związanych z przewozem towarów koleją;
3)
nie była karana za przestępstwo umyślne;
4)
posiada świadectwo doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych, zwane dalej "świadectwem doradcy".
2.
Świadectwo doradcy po raz pierwszy uzyskuje osoba, która:
1)
spełnia wymagania określone w ust. 1 pkt 1-3;
2)
ukończyła kurs początkowy dla doradców, obejmujący szkolenie w zakresie zagrożeń związanych z przewozem koleją towarów niebezpiecznych oraz przepisów obowiązujących w tym zakresie, zwany dalej "kursem początkowym";
3)
złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Prezesa UTK.
1.
Egzamin, o którym mowa w art. 33 ust. 2 pkt 3, obejmuje sprawdzenie znajomości zagadnień związanych z przewozem koleją towarów niebezpiecznych w zakresie:
1)
przepisów dotyczących przewozu koleją towarów niebezpiecznych, w tym postanowień umów międzynarodowych;
2)
następstw wypadków związanych z przewozem koleją towarów niebezpiecznych oraz ich głównych przyczyn;
3)
zapobiegania wypadkom oraz zagrożeniom przy przewozie koleją towarów niebezpiecznych z zakresu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej;
4)
klasyfikacji towarów niebezpiecznych;
5)
wymagań w stosunku do opakowań, cystern, kontenerów i innych urządzeń mających zastosowanie przy przewozie koleją towarów niebezpiecznych;
6)
metod załadunku i rozmieszczania ładunku w wagonie oraz jego rozładunku;
7)
prowadzenia wymaganej dokumentacji dotyczącej przewozu koleją towarów niebezpiecznych;
8)
zasad szkolenia osób zatrudnionych przy przewozie koleją towarów niebezpiecznych.
2.
Za przeprowadzenie egzaminu, o którym mowa w art. 33 ust. 2 pkt 3, pobierana jest opłata wnoszona przez osobę zainteresowaną lub podmiot kierujący na egzamin.
3.
Opłata, o której mowa w ust. 2, stanowi dochód budżetu państwa.
4.
Komisję egzaminacyjną spośród osób posiadających wiedzę w zakresie bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych powołuje na każdy egzamin Prezes UTK.
5.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
przewodniczący;
2)
co najmniej 4 członków.
6.
Do obsługi administracyjnej komisji egzaminacyjnej Prezes UTK powołuje sekretarza tej komisji.
7.
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia:
1)
szczegółowy zakres i formę egzaminu dla kandydatów na doradców i dla doradców,
2)
wysokość opłaty, o której mowa w ust. 2, i tryb jej pobierania,
3)
tryb pracy komisji egzaminacyjnej oraz sposób wynagradzania osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnych

- mając na względzie zapewnienie obiektywnego sprawdzenia przygotowania do wykonywania zadań doradcy oraz konieczność pokrycia kosztów przeprowadzenia egzaminu poniesionych przez Urząd Transportu Kolejowego.

8. 2
 Prezes UTK przekazuje Komisji Europejskiej katalog pytań, z których tworzone są zestawy egzaminacyjne.
1.
Prezes UTK, na wniosek osoby zainteresowanej, wydaje świadectwo doradcy na okres 5 lat.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
kopię dokumentu potwierdzającego wymagane doświadczenie oraz okres zatrudnienia, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 2;
2)
kopię dokumentu potwierdzającego wymagane wykształcenie;
3) 3
 zaświadczenie albo oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie;
4) 4
 zaświadczenie albo oświadczenie o ukończeniu kursu początkowego;
5) 5
 zaświadczenie albo oświadczenie o zdaniu egzaminu.
2a. 6
 Oświadczenia, o których mowa w ust. 2 pkt 3-5, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
3.
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, wzór świadectwa doradcy, uwzględniając zakres niezbędnych danych dotyczących doradcy.
4.
Świadectwa doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych koleją wydane przez właściwe władze innych państw członkowskich Unii Europejskiej są uznawane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
1.
Prezes UTK, na wniosek doradcy, przedłuża, w drodze decyzji administracyjnej, ważność świadectwa doradcy na okres kolejnych 5 lat, jeżeli doradca:
1)
nie przestał spełniać wymagań, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3;
2)
ukończył w roku poprzedzającym termin upływu ważności świadectwa doradcy kurs doskonalący dla doradców, obejmujący szkolenie w zakresie zagrożeń związanych z przewozem koleją towarów niebezpiecznych oraz przepisów obowiązujących w tym zakresie, zwany dalej "kursem doskonalącym";
3)
złożył z wynikiem pozytywnym egzamin, o którym mowa w art. 33 ust. 2 pkt 3.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1) 7
 zaświadczenie albo oświadczenie, o których mowa w art. 35 ust. 2 pkt 3;
2) 8
 zaświadczenie albo oświadczenie o ukończeniu kursu doskonalącego;
3) 9
 zaświadczenie albo oświadczenie o zdaniu egzaminu;
4)
świadectwo doradcy.
2a. 10
 Oświadczenia, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
1.
Prezes UTK cofa, w drodze decyzji administracyjnej, świadectwo doradcy, jeżeli doradca:
1)
przestał spełniać wymagania, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3;
2)
naruszył przepisy ustawy lub Regulaminu RID.
2.
Osoba, wobec której została wydana decyzja, o której mowa w ust. 1, może ubiegać się o ponowne uzyskanie świadectwa doradcy po upływie 3 lat od dnia, w którym decyzja w tej sprawie stała się ostateczna.

Prezes UTK prowadzi ewidencję doradców, zawierającą następujące dane:

1)
imię i nazwisko;
2)
adres i miejsce zamieszkania;
3)
datę wydania i numer świadectwa doradcy;
4)
datę przedłużenia świadectwa doradcy;
5)
datę cofnięcia świadectwa doradcy.
2 Art. 34 ust. 8 dodany przez art. 35 pkt 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz.U.07.176.1238) z dniem 10 października 2007 r.
3 Art. 35 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez art. 61 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U.11.106.622) z dniem 1 lipca 2011 r.
4 Art. 35 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez art. 61 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U.11.106.622) z dniem 1 lipca 2011 r.
5 Art. 35 ust. 2 pkt 5 zmieniony przez art. 61 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U.11.106.622) z dniem 1 lipca 2011 r.
6 Art. 35 ust. 2a dodany przez art. 61 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U.11.106.622) z dniem 1 lipca 2011 r.
7 Art. 36 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez art. 61 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U.11.106.622) z dniem 1 lipca 2011 r.
8 Art. 36 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez art. 61 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U.11.106.622) z dniem 1 lipca 2011 r.
9 Art. 36 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez art. 61 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U.11.106.622) z dniem 1 lipca 2011 r.
10 Art. 36 ust. 2a dodany przez art. 61 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U.11.106.622) z dniem 1 lipca 2011 r.