Rozdział 4 - Przetwarzanie i analiza informacji kryminalnych  - Przetwarzanie informacji kryminalnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.376 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 marca 2024 r. do: 30 czerwca 2024 r.

Rozdział  4

Przetwarzanie i analiza informacji kryminalnych 

Podmiotami uprawnionymi, w zakresie swoich zadań ustawowych, do otrzymywania informacji kryminalnych z Centrum, zwanymi w niniejszej ustawie "podmiotami uprawnionymi", są:

1)
organy prokuratury;
2)
organy Policji;
2a)
Centralne Biuro Antykorupcyjne;
2b)
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
2c)
Agencja Wywiadu;
3)
organy Straży Granicznej;
3a)
Straż Marszałkowska;
4)
(uchylony);
5)
(uchylony);
6)
(uchylony);
7)
organy Krajowej Administracji Skarbowej;
7a)
(uchylony);
8)
Służba Ochrony Państwa;
9)
Żandarmeria Wojskowa;
10)
organy informacji finansowej;
11)
(uchylony);
12)
organy administracji publicznej właściwe w sprawach obywatelstwa, cudzoziemców i repatriacji;
13)
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Szef Służby Wywiadu Wojskowego;
13a)
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego lub upoważniony przez niego przedstawiciel;
13b)
(uchylony);
14)
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśniczowie oraz Główny Inspektor Straży Leśnej;
15)
dyrektorzy parków narodowych;
16)
Szef Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej.
1. 
Podmiotami zobowiązanymi do przekazywania informacji kryminalnych do Centrum są podmioty uprawnione oraz:
1)
organy administracji rządowej lub organy samorządu terytorialnego właściwe w sprawach ewidencji ludności, Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, ewidencji paszportowych, Rejestru Dowodów Osobistych, ewidencji wojskowej, o której mowa w art. 70 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248), centralnej ewidencji pojazdów, centralnej ewidencji kierowców, rejestracji pojazdów, rejestru cywilnych statków powietrznych, rejestru administracyjnego polskich statków żeglugi śródlądowej, polskiego rejestru jachtów, polskiego rejestru okrętowego, nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, administracji geodezyjnej i kartograficznej, ewidencji gruntów i budynków, rejestracji stanu cywilnego, publicznej służby zatrudnienia lub pomocy społecznej,
2)
sądy prowadzące Krajowy Rejestr Sądowy, księgi wieczyste i rejestr zastawów,
3)
organy Inspekcji Ochrony Środowiska,
4)
organy Państwowej Straży Pożarnej,
5)
organy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
5a)
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
6)
Komisja Nadzoru Finansowego,
7)
(uchylony),
8)
(uchylony),
9)
(uchylony),
10)
Państwowa Straż Rybacka,
11)
(uchylony),
12)
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
13)
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego i dyrektorzy urzędów statystycznych w zakresie prowadzonych przez nich krajowych rejestrów urzędowych,
14)
Minister Sprawiedliwości w zakresie danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym,
15)
kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1, 2, 3 i 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1683 i 1860),
16)
(uchylony),
17)
(uchylony),
18)
Państwowa Straż Łowiecka

- zwane w niniejszej ustawie "podmiotami zobowiązanymi".

2. 
Podmioty zobowiązane przekazują Szefowi Centrum informacje kryminalne nieodpłatnie.
1. 
Podmioty uprawnione przekazują z urzędu informacje kryminalne Szefowi Centrum niezwłocznie po ich uzyskaniu, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 1. Informacje kryminalne, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 5 lit. e, podmioty uprawnione przekazują na zapytanie.
2. 
Podmioty uprawnione przekazują Szefowi Centrum informacje kryminalne na wypełnionych kartach rejestracyjnych, z wyjątkiem informacji, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 5 lit. e, które są przekazywane w formie pisemnej.
2a. 
Podmioty uprawnione dokonują niezwłocznie niezbędnych modyfikacji informacji kryminalnych w celu zapewnienia ich aktualności i zgodności z prawem.
3. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory kart rejestracyjnych oraz sposób ich wypełniania, uwzględniając zakres gromadzonych informacji kryminalnych określonych w art. 13.

Podmioty zobowiązane, niebędące podmiotami uprawnionymi, przekazują informacje kryminalne Szefowi Centrum wyłącznie na jego zapytanie, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 1.

Przekazywanie informacji kryminalnych oraz zapytań w trybie niniejszej ustawy może następować również w drodze teletransmisji, z uwzględnieniem wzorów kart, o których mowa w art. 21 ust. 3 oraz w art. 28 ust. 7.

1. 
Podmioty zobowiązane mogą nie przekazywać informacji kryminalnych Szefowi Centrum lub ograniczyć zakres przekazywanych informacji, jeżeli ich przekazanie mogłoby zagrozić bezpieczeństwu państwa lub jego obronności albo spowodować identyfikację osób udzielających pomocy przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych przez upoważnione do tego podmioty uprawnione.
2. 
Podmioty zobowiązane przekazują Szefowi Centrum informacje kryminalne niezwłocznie po ustaniu przyczyny nieprzekazania lub ograniczenia zakresu przekazanych informacji kryminalnych.

Informacje kryminalne podlegają usunięciu z baz danych, jeżeli:

1)
ich gromadzenie jest zabronione;
2)
zarejestrowane informacje kryminalne okazały się nieprawdziwe;
3)
ustał cel ich gromadzenia;
4)
upłyną okresy, o których mowa w art. 14 ust. 1-3;
5)
jest to uzasadnione ze względu na bezpieczeństwo państwa lub jego obronność albo mogą spowodować identyfikację osób udzielających pomocy przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych przez upoważnione do tego podmioty uprawnione.

Przetwarzanie informacji kryminalnych dokonuje się przy wykorzystaniu urządzeń i systemów informatycznych i teleinformatycznych, kartotek, skorowidzów, ksiąg, wykazów i zbiorów ewidencyjnych.

1. 
Podmiot zobowiązany, który stwierdził:
1)
nieprawdziwość przekazanej przez siebie informacji kryminalnej,
2)
przekazanie informacji kryminalnej, której gromadzenie jest zabronione

- niezwłocznie zawiadamia o tym pisemnie Szefa Centrum.

2. 
Szef Centrum niezwłocznie zawiadamia podmioty zobowiązane, które otrzymały od niego informację kryminalną, o zaistnieniu okoliczności, o których mowa w ust. 1.
3. 
Informację kryminalną, o której mowa w art. 25 pkt 1-3, przekazaną Szefowi Centrum:
1)
z urzędu - Szef Centrum usuwa z baz danych niezwłocznie po otrzymaniu odpowiednio wypełnionej karty rejestracyjnej, o której mowa w art. 21 ust. 2, od podmiotu uprawnionego, który uprzednio przekazał tę informację;
2)
na zapytanie - Szef Centrum niezwłocznie zarządza usunięcie jej z baz danych i wskazuje informację kryminalną, miejsce, datę i tryb jej usunięcia oraz skład osobowy komisji.
4. 
Usuwanie informacji kryminalnej z baz danych w przypadku, o którym mowa w art. 25 pkt 4, następuje automatycznie.
5. 
Informację kryminalną, w przypadku, o którym mowa w art. 25 pkt 5, Szef Centrum usuwa z baz danych niezwłocznie po otrzymaniu odpowiednio wypełnionej karty rejestracyjnej, o której mowa w art. 21 ust. 2, od podmiotu uprawnionego, który uprzednio przekazał tę informację z urzędu.
1. 
Szef Centrum przekazuje informacje kryminalne niezwłocznie po otrzymaniu od podmiotu uprawnionego zapytania. Szef Centrum może przekazać informacje kryminalne podmiotowi zobowiązanemu, niebędącemu podmiotem uprawnionym, na jego zapytanie zadane w związku z prowadzonym przez niego, na podstawie odrębnych przepisów, postępowaniem karnym lub postępowaniem karnym wykonawczym.
2. 
Jeżeli zgromadzone w bazach danych informacje kryminalne są niewystarczające do udzielenia odpowiedzi na zapytanie, Szef Centrum występuje z zapytaniem do podmiotów zobowiązanych w zakresie koniecznym do udzielenia odpowiedzi. Podmiot zobowiązany, do którego Szef Centrum wystąpił z zapytaniem, jest obowiązany do niezwłocznego udzielenia odpowiedzi.
3. 
Skierowanie zapytania przez podmiot uprawniony do Szefa Centrum jest dokonywane na wypełnionej karcie zapytania.
4. 
Skierowanie zapytania przez podmiot zobowiązany niebędący podmiotem uprawnionym oraz skierowanie zapytania przez Szefa Centrum do podmiotu zobowiązanego może być dokonywane na wypełnionej karcie zapytania lub w formie pisemnej.
5. 
Szef Centrum przekazuje informacje kryminalne w odpowiedzi na zapytanie:
1)
w drodze teletransmisji;
2)
w drodze teletransmisji i w formie pisemnej, jeżeli treść informacji kryminalnej wymaga przekazania także w formie pisemnej.
6. 
(uchylony).
7. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór karty zapytania oraz sposób jej wypełnienia, uwzględniając zakres gromadzonych informacji kryminalnych, określony w art. 13.
1. 
O przekazaniu informacji kryminalnej uzyskanej od podmiotu uprawnionego Szef Centrum niezwłocznie informuje ten podmiot.
2. 
Na wniosek organu Policji, o którym mowa w art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2024 r. poz. 145), zwanej dalej "ustawą o Policji", lub organu Straży Granicznej, o którym mowa w art. 3c ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723, 1860 i 2608), zwanej dalej "ustawą o Straży Granicznej", w przypadku udostępnienia informacji kryminalnej w zakresie realizacji zadań ustawowych określonych w art. 5b ust. 1 ustawy o Policji lub art. 3c ust. 1 ustawy o Straży Granicznej przepisu ust. 1 nie stosuje się.

Szef Centrum nie przekazuje informacji kryminalnych, jeżeli ich przekazanie mogłoby spowodować identyfikację osób udzielających pomocy przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych przez upoważnione do tego podmioty uprawnione.

Podmiot zobowiązany prowadzący czynności operacyjno-rozpoznawcze, który przekazał informację kryminalną, może zastrzec, jeżeli groziłoby to niepowodzeniem tych czynności, aby nie została ona przekazana bez jego zgody.

W sytuacji, o której mowa w art. 30, oraz w przypadku braku zgody, o której mowa w art. 31, Szef Centrum informuje podmiot występujący z zapytaniem, iż nie posiada informacji kryminalnych pozwalających na udzielenie odpowiedzi.

1. 
Jeżeli zachodzi podejrzenie, że zapytanie zostało skierowane w celu innym niż:
1)
wykrywanie i ściganie sprawców przestępstw oraz zapobieganie i zwalczanie przestępczości,
2)
stwierdzenie, że wydanie koncesji lub zezwolenia na prowadzenie gier hazardowych podmiotom ubiegającym się o udzielenie takiej koncesji lub zezwolenia nie zagrozi bezpieczeństwu państwa lub porządkowi publicznemu
3)
realizacja zadań ustawowych w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, zapobieganie i zwalczanie zdarzeń oraz zagrożeń o charakterze terrorystycznym lub prowadzenie działań kontrterrorystycznych

- Szef Centrum wstrzymuje przekazanie informacji kryminalnej oraz powiadamia o treści zapytania organ nadrzędny nad podmiotem kierującym zapytanie i żąda pisemnych wyjaśnień.

2. 
Po uzyskaniu wyjaśnień, o których mowa w ust. 1, Szef Centrum przekazuje bądź odmawia przekazania informacji kryminalnej.
1. 
W imieniu podmiotu uprawnionego zapytanie może kierować upoważniony funkcjonariusz lub pracownik.
2. 
Upoważnienie do kierowania zapytań może dotyczyć jedynie spraw określonych w ustawie.
3. 
Szef Centrum prowadzi rejestr osób upoważnionych.
4. 
Jeżeli zapytanie pochodzi od osoby nieupoważnionej, Szef Centrum nie przekazuje informacji kryminalnych oraz zawiadamia o tym podmiot uprawniony, przekazując mu treść złożonego zapytania.
1. 
Podmiot zobowiązany, który poweźmie istotną wątpliwość co do prawdziwości przekazanej mu przez Szefa Centrum informacji kryminalnej, jest obowiązany niezwłocznie poinformować o tym Szefa Centrum.
2. 
Szef Centrum przeprowadza czynności zmierzające do ustalenia, czy informacja, o której mowa w ust. 1, jest prawdziwa.
3. 
W razie ustalenia, że informacja kryminalna, o której mowa w ust. 1, jest nieprawdziwa, Szef Centrum zawiadamia o tym podmioty zobowiązane, które tę informację od Szefa Centrum otrzymały lub mu przekazały.

Treść zapytania skierowanego przez Szefa Centrum oraz do Szefa Centrum, a także treść odpowiedzi podmiotu zobowiązanego lub Szefa Centrum podlega zarejestrowaniu w bazach danych.

(uchylony).