Rozdział 4 - Zasady przetwarzania danych PNR - Przetwarzanie danych dotyczących przelotu pasażera.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1441 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 lipca 2022 r.

Rozdział  4

Zasady przetwarzania danych PNR

1. 
Dane PNR przekazane przez przewoźników lotniczych podlegają weryfikacji przez JIP pod względem:
1)
ich zgodności z kategoriami danych PNR określonymi w art. 4 ust. 1;
2)
ich kompletności z elementami kategorii danych PNR, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, gromadzonych przez danego przewoźnika lotniczego;
3)
zastosowania przez przewoźnika lotniczego:
a)
wybranego formatu przekazanych danych PNR, zgodnego z formatem określonym w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 8 ust. 3 pkt 1,
b)
formatu zgodnego z formatem określonym w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 8 ust. 3 pkt 2, w przypadku przekazywania danych API odrębnie od pozostałych danych PNR dla tego samego lotu PNR,
c)
środków komunikacji elektronicznej i sposobów zabezpieczenia danych, uzgodnionych z Komendantem Głównym Straży Granicznej w przypadku, o którym mowa w art. 8 ust. 4,
d)
sposobu przekazania danych PNR, uzgodnionego z JIP w przypadku, o którym mowa w art. 8 ust. 5;
4)
dotrzymania terminów przekazywania danych PNR.
2. 
JIP, w sposób zautomatyzowany, trwale usuwa dane przekazane przez przewoźników lotniczych, nienależące do kategorii danych PNR, o których mowa w art. 4 ust. 1, niezwłocznie po ich otrzymaniu, przy wykorzystaniu KSI PNR lub przez osobę wykonującą zadania w JIP.
3. 
W przypadku otrzymania przez JIP danych, o których mowa w art. 4 ust. 2, JIP niezwłocznie, w sposób zautomatyzowany, trwale je usuwa, przy wykorzystaniu KSI PNR lub przez osobę wykonującą zadania w JIP.
4. 
W przypadku gdy w wyniku weryfikacji zostaną stwierdzone naruszenia w zakresie niedopełnienia przez przewoźników lotniczych obowiązku przekazywania danych PNR, JIP zawiadamia o nich Komendanta Głównego Straży Granicznej.
1. 
JIP, przetwarzając dane PNR, dokonuje w sposób zautomatyzowany sprawdzeń pasażerów lotów PNR w celu identyfikacji osób, które wymagają podjęcia dalszych działań przez właściwe organy.
2. 
Dokonując sprawdzeń, o których mowa w ust. 1, JIP porównuje dane PNR:
1)
z danymi zgromadzonymi w bazach danych wykorzystywanych do zapobiegania, wykrywania, zwalczania oraz ścigania sprawców przestępstw i przestępstw skarbowych, o których mowa w art. 3, w tym z bazami danych o osobach lub przedmiotach poszukiwanych lub objętych wpisem, oraz innymi bazami danych mogącymi mieć znaczenie dla zapobiegania i wykrywania przestępczości lub
2)
z kryteriami przetwarzania danych PNR.
3. 
JIP posiada uprawnienia Straży Granicznej do dostępu do baz danych, o których mowa w ust. 2 pkt 1.
1. 
W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku sprawdzenia w trybie określonym w art. 19 ust. 2, podlega on indywidualnej ocenie, w sposób niezautomatyzowany, w celu ustalenia, czy dane PNR lub wyniki ich przetwarzania podlegają niezwłocznemu przekazaniu przez JIP właściwemu organowi.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, JIP przekazuje dane PNR lub wyniki ich przetwarzania z urzędu.
1. 
Właściwy organ w celu uzyskania danych PNR lub wyników ich przetwarzania występuje do JIP z uzasadnionym wnioskiem o przekazanie danych PNR lub wyników ich przetwarzania, zwanym dalej "wnioskiem o przekazanie danych PNR".
2. 
Wniosek o przekazanie danych PNR może dotyczyć określonych elementów kategorii danych PNR, służących do realizacji celu, o którym mowa w art. 1 ust. 1.
3. 
Wniosek o przekazanie danych PNR, składany przez właściwy organ w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, zawiera:
1)
oznaczenie sprawy, w której dane PNR lub wyniki ich przetwarzania będą wykorzystywane;
2)
podstawę prawną wniosku;
3)
określenie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, o których mowa w art. 3, uzasadniającego przekazanie danych PNR lub wyników ich przetwarzania;
4)
dane osoby lub osób, których dotyczy wniosek - imię i nazwisko, datę urodzenia lub inne dane pozwalające na jednoznaczne wyszukanie danych PNR;
5)
określenie okresu, którego dotyczą dane PNR;
6)
uzasadnienie wskazujące, że dostęp do danych PNR lub wyników ich przetwarzania jest niezbędny;
7)
numer telefonu osoby prowadzącej sprawę;
8)
nazwę właściwego organu albo imię i nazwisko osoby upoważnionej przez niego do złożenia wniosku.
4. 
Wniosek o przekazanie danych PNR może również zawierać:
1)
zgodę, o której mowa w art. 33 ust. 2;
2)
inne dane, które w ocenie właściwego organu są istotne dla prawidłowej realizacji wniosku.
5. 
JIP dokonuje weryfikacji wniosku o przekazanie danych PNR pod względem spełnienia warunków, o których mowa w ust. 3.
6. 
Dane PNR lub wyniki ich przetwarzania, uzyskane przez JIP w wyniku realizacji wniosku o przekazanie danych PNR, podlegają indywidualnej ocenie dokonywanej przez JIP w sposób niezautomatyzowany w celu ustalenia, czy są one identyczne lub zbieżne z zakresem wniosku o przekazanie danych PNR.
7. 
W przypadku stwierdzenia identyczności lub zbieżności uzyskanych danych PNR lub wyników ich przetwarzania z zakresem wniosku o przekazanie danych PNR, JIP przekazuje je właściwemu organowi.
1. 
W przypadku bezpośredniego i rzeczywistego zagrożenia przestępstwem lub przestępstwem skarbowym, o których mowa w art. 3, właściwy organ może wystąpić do JIP z ustnym wnioskiem o przekazanie danych PNR, który następnie niezwłocznie potwierdza w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej.
2. 
W przypadku gdy wniosek o przekazanie danych PNR jest kierowany ustnie, przepisy art. 21 ust. 3 pkt 3-6 i 8 stosuje się.
3. 
JIP przekazuje dane PNR po otrzymaniu potwierdzenia wniosku w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej.

JIP odmawia przekazania danych PNR lub wyników ich przetwarzania, w przypadku gdy:

1)
wniosek o przekazanie danych PNR nie został złożony przez właściwy organ albo osobę upoważnioną przez niego do jego złożenia;
2)
wniosek o przekazanie danych PNR nie zawiera uzasadnienia wskazującego, że dostęp do danych PNR lub wyników ich przetwarzania jest niezbędny;
3)
wniosek o przekazanie danych PNR nie zawiera podstawy prawnej przekazania danych PNR lub wyników ich przetwarzania;
4)
wniosek o przekazanie danych PNR nie zawiera wymaganych danych lub może spowodować nadmierne przetwarzanie danych PNR;
5)
przetwarzanie przekazanych danych PNR lub wyników ich przetwarzania miałoby nastąpić w celu innym niż określony w art. 1 ust. 1;
6)
wniosek o przekazanie danych PNR dotyczy danych PNR, które nie mogą być przetwarzane zgodnie z ustawą;
7)
nie uzyskano wymaganej zgody, o której mowa w art. 33 ust. 2.
1. 
JIP, na wniosek właściwego organu, ustala kryteria przetwarzania danych PNR, aktualizuje ustalone kryteria lub usuwa je.
2. 
Kryteria przetwarzania danych PNR są:
1)
ukierunkowane na zapobieganie, wykrywanie, zwalczanie oraz ściganie sprawców przestępstw lub przestępstw skarbowych, o których mowa w art. 3, przez zestawienie odpowiednich danych PNR;
2)
proporcjonalne do potrzeb gromadzenia danych PNR w ramach prowadzonego postępowania karnego lub wykonywanych czynności operacyjno-rozpoznawczych i uwzględniające zgodność zakresu podjętych czynności z zakresem potencjalnych wyników przetwarzania danych PNR;
3)
szczegółowe, w stopniu zapewniającym skuteczną identyfikację osób oraz ograniczającym liczbę potencjalnych wyników przetwarzania danych PNR.
3. 
Kryteria przetwarzania danych PNR nie opierają się na rasie, pochodzeniu etnicznym, poglądach politycznych, przekonaniach religijnych lub światopoglądowych, przynależności do związków zawodowych, stanie zdrowia, życiu seksualnym ani orientacji seksualnej danej osoby.
1. 
Właściwy organ, w celu ustalenia kryteriów przetwarzania danych PNR, występuje do JIP w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, z wnioskiem o ustalenie kryteriów przetwarzania danych PNR.
2. 
Wniosek o ustalenie kryteriów przetwarzania danych PNR zawiera:
1)
oznaczenie sprawy, w której dane PNR lub wyniki ich przetwarzania będą wykorzystywane;
2)
podstawę prawną wniosku;
3)
określenie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, o których mowa w art. 3, uzasadniającego przetwarzanie danych PNR;
4)
uzasadnienie wskazujące, że dostęp do danych PNR lub wyników ich przetwarzania jest niezbędny;
5)
elementy kategorii danych niezbędnych do sformułowania kryteriów przetwarzania danych PNR;
6)
określenie okresu przekazywania danych PNR wytypowanych w oparciu o ustalone kryteria ich przetwarzania;
7)
numer telefonu osoby prowadzącej sprawę;
8)
nazwę właściwego organu albo imię i nazwisko osoby upoważnionej przez niego do złożenia wniosku.
3. 
Wniosek o ustalenie kryteriów przetwarzania danych PNR może również zawierać inne dane, które w ocenie właściwego organu są istotne dla jego prawidłowej realizacji.
4. 
W przypadku bezpośredniego i rzeczywistego zagrożenia przestępstwem lub przestępstwem skarbowym, o których mowa w art. 3, właściwy organ może wystąpić do JIP z ustnym wnioskiem o ustalenie kryteriów przetwarzania danych PNR, który następnie niezwłocznie potwierdza w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej. JIP może wstrzymać stosowanie ustalonych w powyższy sposób kryteriów, jeżeli wniosek w formie ustnej nie został potwierdzony w ciągu 3 godzin w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, przez właściwy organ.
5. 
W przypadku gdy wniosek o ustalenie kryteriów przetwarzania danych PNR jest kierowany ustnie, przepisy ust. 2 pkt 2-6 i 8 stosuje się.
1. 
Właściwy organ, w celu aktualizacji kryteriów przetwarzania danych PNR, występuje do JIP, w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, z wnioskiem o aktualizację kryteriów przetwarzania danych PNR.
2. 
Wniosek o aktualizację kryteriów przetwarzania danych PNR zawiera:
1)
numer wniosku, który stanowił podstawę do ustalenia kryteriów przetwarzania danych PNR, o aktualizacje których wnosi właściwy organ;
2)
oznaczenie sprawy, w której dane PNR lub wyniki ich przetwarzania będą wykorzystywane;
3)
podstawę prawną wniosku;
4)
określenie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego uzasadniającego przetwarzanie danych PNR;
5)
uzasadnienie wskazujące, że dostęp do danych PNR lub wyników ich przetwarzania jest niezbędny;
6)
elementy kategorii danych niezbędne do aktualizacji kryteriów przetwarzania danych PNR;
7)
określenie okresu przekazywania danych PNR w oparciu o kryteria przetwarzania danych PNR;
8)
numer telefonu osoby prowadzącej sprawę;
9)
nazwę właściwego organu albo imię i nazwisko osoby upoważnionej przez niego do złożenia wniosku.
3. 
Wniosek o aktualizację kryteriów przetwarzania danych PNR może również zawierać inne dane, które w ocenie właściwego organu są istotne dla jego prawidłowej realizacji.
1. 
Właściwy organ, w celu usunięcia kryteriów przetwarzania danych PNR, występuje do JIP, w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, z wnioskiem o usunięcie kryteriów przetwarzania danych PNR.
2. 
Wniosek o usunięcie kryteriów przetwarzania danych PNR zawiera:
1)
numer wniosku, który stanowił podstawę do ustalenia kryteriów przetwarzania danych PNR, o usunięcie których wnosi właściwy organ;
2)
oznaczenie sprawy, w której dane PNR lub wyniki ich przetwarzania były wykorzystywane;
3)
podstawę prawną wniosku;
4)
nazwę właściwego organu albo imię i nazwisko osoby upoważnionej przez niego do złożenia wniosku.
1. 
W przypadku gdy JIP, dokonując analizy danych PNR, o której mowa w art. 12 ust. 2 pkt 7, stwierdzi potrzebę ustalenia nowych kryteriów przetwarzania danych PNR, aktualizacji ustalonych kryteriów albo ich usunięcia, składa do właściwego organu, w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, wniosek o podjęcie działań, o których mowa w art. 25-27.
2. 
JIP usuwa kryteria przetwarzania danych PNR, jeżeli w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, właściwy organ nie uzgodni z JIP potrzeby aktualizacji, usunięcia albo dalszego stosowania ustalonych kryteriów przetwarzania danych PNR.
1. 
JIP we współpracy z właściwymi organami, nie rzadziej niż raz w roku, dokonuje okresowych przeglądów aktualności kryteriów przetwarzania danych PNR i sporządza sprawozdanie z wykonanego przeglądu.
2. 
JIP występuje do właściwego organu o podjęcie działań, o których mowa w art. 25-27, w przypadku gdy w wyniku okresowego przeglądu stwierdzi potrzebę ustalenia nowych kryteriów przetwarzania danych PNR, aktualizacji ustalonych kryteriów albo ich usunięcia. Przepis art. 28 ust. 2 stosuje się.

JIP odmawia ustalenia kryteriów przetwarzania danych PNR albo ich aktualizacji, w przypadku gdy:

1)
wniosek o ustalenie kryteriów przetwarzania danych PNR albo wniosek o aktualizację tych kryteriów:
a)
nie został złożony przez właściwy organ albo osobę upoważnioną przez niego do jego złożenia,
b)
nie spełnia wymogów formalnych, o których mowa, odpowiednio, w art. 25 ust. 2 pkt 2-6 lub 8 albo art. 26 ust. 2 pkt 1, 3-7 lub 9;
2)
wnioskowane kryteria przetwarzania danych PNR nie spełniają warunków określonych w art. 24 ust. 2 lub 3.
1. 
Dane PNR oraz wyniki ich przetwarzania, przekazane przez JIP, mogą podlegać dalszemu przetwarzaniu przez właściwe organy wyłącznie w celu, o którym mowa w art. 1 ust. 1.
2. 
Właściwy organ może przetwarzać dane osobowe zawarte w otrzymanych od JIP danych PNR lub wynikach ich przetwarzania bez zgody i wiedzy osoby, której te dane dotyczą.
3. 
Jeżeli właściwy organ, przetwarzając dane PNR lub wyniki ich przetwarzania, uzyskał informacje uzasadniające podejrzenie popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, ściganego z urzędu, innego niż określone w art. 3, może wykorzystać te informacje do wykrywania i ścigania tych przestępstw.
4. 
Właściwy organ lub osoba przez niego upoważniona mogą upoważnić żołnierzy, funkcjonariuszy lub pracowników pełniących służbę lub zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych temu organowi do przetwarzania danych PNR lub wyników ich przetwarzania.
5. 
Warunkiem uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 4, jest ukończenie szkolenia w zakresie ochrony danych osobowych.
1. 
Dane PNR są przechowywane przez JIP przez 5 lat od dnia ich zgromadzenia, a po upływie tego okresu podlegają niezwłocznie trwałemu usunięciu w sposób zautomatyzowany, przy wykorzystaniu KSI PNR.
2. 
W przypadku gdy w wyniku indywidualnej oceny, o której mowa w art. 20 ust. 1, ustalono, że pozytywny wynik sprawdzenia:
1)
podlega przekazaniu przez JIP właściwemu organowi - jest on przechowywany wyłącznie przez okres niezbędny do jego przekazania, a następnie jest on niezwłocznie trwale usuwany przez JIP przy wykorzystaniu KSI PNR;
2)
nie podlega przekazaniu przez JIP właściwemu organowi - jest on niezwłocznie trwale usuwany przez JIP przy wykorzystaniu KSI PNR w sposób zautomatyzowany.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, pozytywny wynik sprawdzenia może być przechowywany przez JIP w celu zapobiegania wynikom fałszywie pozytywnym, dopóki dane PNR nie zostaną usunięte zgodnie z ust. 1.
4. 
W przypadku niewykorzystania otrzymanych danych PNR lub wyników ich przetwarzania przez właściwy organ w celu określonym w art. 1 ust. 1 lub art. 31 ust. 3, podlegają one usunięciu przez ten organ na zasadach określonych odrębnymi przepisami dotyczącymi przetwarzania informacji, w tym danych osobowych, przez właściwe organy.
1. 
Dane PNR mogące służyć do bezpośredniej identyfikacji pasażera, po upływie 6 miesięcy od dnia ich zgromadzenia w KSI PNR, są poddawane depersonalizacji przez uczynienie niewidocznymi dla osób przetwarzających dane PNR w KSI PNR następujących kategorii danych PNR:
1)
imienia i nazwiska lub imion i nazwisk pasażera, a także liczby oraz imion i nazwisk innych pasażerów wymienionych w danych PNR dotyczących dokonanej rezerwacji;
2)
adresu, numer telefonu i adresu e-mail pasażera;
3)
informacji dotyczących płatności obejmujących numer karty płatniczej, informacji o płatności gotówką, informacji znajdujących się na fakturze albo na innym dowodzie płatności za bilet oraz informacji zawartych w poleceniu przelewu: numerów rachunków bankowych nadawcy i odbiorcy, imion i nazwisk lub nazwy nadawcy i odbiorcy, kwoty i waluty przelewu, daty i czasu wykonania przelewu oraz jego tytułu;
4)
informacji o programach lojalnościowych;
5)
informacji dotyczących osoby małoletniej podróżującej bez opieki statkiem powietrznym, obejmujących:
a)
imię i nazwisko (imiona i nazwiska), płeć, wiek, języki, którymi włada osoba małoletnia,
b)
imię i nazwisko (imiona i nazwiska) opiekuna osoby małoletniej w momencie startu tego statku, jego adres, numer telefonu, adres e-mail, rodzaj i numer dokumentu tożsamości oraz rodzaj więzi łączącej go z osobą małoletnią,
c)
imię i nazwisko (imiona i nazwiska) opiekuna osoby małoletniej w momencie lądowania tego statku, jego adres, numer telefonu, adres e-mail, rodzaj i numer dokumentu tożsamości oraz rodzaj więzi łączącej go z osobą małoletnią,
d)
imię i nazwisko (imiona i nazwiska) przedstawiciela przewoźnika lotniczego obecnego przy odlocie i przylocie;
6)
danych API.
2. 
Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, ujawnienie zdepersonalizowanych danych PNR przez JIP jest dopuszczalne wyłącznie, gdy uzyskano zgodę:
1)
w przypadku postępowania przed sądem - sądu prowadzącego postępowanie;
2)
w przypadku postępowania przygotowawczego - prokuratora prowadzącego lub nadzorującego postępowanie;
3)
w przypadku czynności operacyjno-rozpoznawczych - prokuratora okręgowego właściwego ze względu na siedzibę organu wykonującego te czynności.
3. 
Zgoda, o której mowa w ust. 2, jest wydawana, w przypadku gdy przetwarzanie zdepersonalizowanych danych PNR jest niezbędne do realizacji celu określonego w art. 1 ust. 1.
4. 
Właściwy organ, osoba przez niego upoważniona lub inna osoba upoważniona w trybie, o którym mowa w art. 31 ust. 4, składa wniosek o wyrażenie zgody na ujawnienie zdepersonalizowanych danych PNR. Do wniosku dołącza się wniosek o przekazanie danych PNR.
5. 
Zgoda, o której mowa w ust. 2, jest udzielana na wniosku o przekazanie danych PNR.
1. 
JIP prowadzi dokumentację dotyczącą przetwarzania danych PNR lub wyników ich przetwarzania zawierającą:
1)
imiona i nazwiska osób wykonujących zadania w JIP, przetwarzających dane PNR;
2)
wnioski złożone przez właściwe organy, JIP PCz, właściwe organy PCz i Europol oraz informacje o przekazaniu danych PNR lub wyników ich przetwarzania lub odmowie ich przekazania;
3)
wnioski o przekazanie danych PNR lub wyników ich przetwarzania złożone przez państwo trzecie, informacje o przekazaniu danych PNR lub wyników ich przetwarzania lub odmowie ich przekazania;
4)
wnioski o ustalenie, aktualizację oraz usunięcie kryteriów przetwarzania danych PNR.
2. 
Wnioski:
1)
o których mowa w ust. 1,
2)
właściwego organu do JIP o:
a)
przekazanie danych PNR,
b)
przekazanie danych PNR przez przewoźnika lotniczego w terminach innych niż określone w art. 6 ust. 1,
c)
ustalenie kryteriów przetwarzania danych PNR,
d)
aktualizację kryteriów przetwarzania danych PNR,
e)
usunięcie kryteriów przetwarzania danych PNR

- podlegają rejestracji w KSI PNR.

3. 
JIP prowadzi dokumentację w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, w tym przy wykorzystaniu KSI PNR, w sposób zapewniający bezpieczeństwo danych przed ich przypadkowym lub nielegalnym zniszczeniem, przypadkową utratą, modyfikacją, nieuprawnionym ujawnieniem lub dostępem do nich, a także wszelkimi innymi niedozwolonymi formami przetwarzania oraz zapewniający rozliczalność czynności wykonanych podczas przetwarzania danych PNR.
4. 
JIP, przy wykorzystaniu KSI PNR, prowadzi ewidencje dotyczące gromadzenia, przeglądania, przekazywania, ujawniania i usuwania danych PNR lub wyników ich przetwarzania.
5. 
Ewidencja dotycząca gromadzenia danych PNR zawiera datę i godzinę każdej operacji oraz dane przewoźnika lotniczego, który przekazał takie dane.
6. 
Ewidencja dotycząca przeglądania, przekazywania i ujawniania danych PNR lub wyników ich przetwarzania zawiera określenie celu, datę i godzinę każdej operacji oraz imię i nazwisko osoby, która przeglądała, przekazała lub ujawniła dane PNR lub wyniki ich przetwarzania, a także - w przypadku odbiorcy danych PNR lub wyników ich przetwarzania - imię i nazwisko osoby lub nazwę podmiotu.
7. 
Ewidencja dotycząca usuwania danych PNR zawiera przyczynę ich usunięcia, datę i godzinę każdej operacji oraz imię i nazwisko osoby, która usunęła dane PNR.
8. 
Ewidencje, o których mowa w ust. 4, są wykorzystywane w celu weryfikacji i monitorowania działalności JIP, a także stwierdzenia integralności oraz zapewnienia bezpieczeństwa danych PNR.
9. 
Dane zgromadzone w ewidencjach, o których mowa w ust. 4, są przechowywane przez 5 lat od dnia ich wpisu do ewidencji, a następnie podlegają niezwłocznemu usunięciu, w sposób trwały, przez JIP, przy wykorzystaniu KSI PNR.

Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:

1)
sposób i tryb kierowania przez właściwe organy do JIP wniosków o:
a)
przekazanie danych PNR,
b)
przekazanie danych PNR przez przewoźnika lotniczego w terminach innych niż określone w art. 6 ust. 1,
c)
ustalenie kryteriów przetwarzania danych PNR,
d)
aktualizację kryteriów przetwarzania danych PNR,
e)
usunięcie kryteriów przetwarzania danych PNR,
2)
tryb przeprowadzania okresowych przeglądów aktualności kryteriów przetwarzania danych PNR oraz zakres sporządzanego sprawozdania z wykonanego przeglądu,
3)
sposób przekazywania właściwemu organowi danych PNR lub wyników ich przetwarzania przez JIP,
4)
sposób rejestrowania przez JIP wniosków, o których mowa w pkt 1

- uwzględniając konieczność szczególnej ochrony danych osobowych przetwarzanych w ramach danych PNR, zapewnienia efektywnej współpracy z właściwymi organami oraz konieczność zapewnienia sprawnego postępowania przy przyjmowaniu wniosków i dokumentowania przetwarzania danych PNR, a także rozliczalności wykonanych czynności.