Przesyłki listowe oraz telegramy i rozmowy telefoniczne w sprawie wyborów do Sejmu Ustawodawczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.60.336

Akt utracił moc
Wersja od: 20 listopada 1946 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT i TELEGRAFÓW
z dnia 22 października 1946 r.
o przesyłkach listowych oraz telegramach i rozmowach telefonicznych w sprawie wyborów do Sejmu Ustawodawczego.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr 63, poz. 481) zarządzam, co następuje:
Opłacie ryczałtowej podlegają:
1)
przesyłki listowe zwykłe, polecone i za zwrotnym poświadczeniem odbioru oraz telegramy, w obrocie krajowym, w sprawie wyborów do Sejmu Ustawodawczego, nadawane przez Generalnego Komisarza Wyborczego, Państwową Komisję Wyborczą, okręgowe i obwodowe komisje wybiorcze oraz przez Sąd Najwyższy,
2)
krajowe, międzymiastowe rozmowy telefoniczne w sprawie wyborów do Sejmu Ustawodawczego, zamawiane przez wymienione w pkt 1) organa wyborcze i przez Sąd Najwyższy.
Wymienione w § 1 przesyłki listowe należy oznaczać na stronie adresowej napisem: "Wybory - opł. poczt, ryczałt.", a telegramy - umieszczanym przed adresem znakiem umówionym "Wybory". Przesyłki listowe należy nadawać w urzędzie pocztowym za pomocą pocztowych książek nadawczych.
Waga przesyłek listowych, wymienionych w § 1, nie może przewyższać 5 kg.
Wymienione w § 1 przesyłki listowe są traktowane w czasie przewozu pocztą jak przesyłki pospieszne, a w urzędzie oddawczym, w miejscowym obszarze pocztowym, doręczane przez umyślnych posłańców; telegramom i rozmowom telefonicznym przysługuje ta sama kolejność co państwowym.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.