Przerachowanie należności wynikających z przepisów tymczasowych o kosztach sądowych, obowiązujących w b. zaborze rosyjskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.35.369

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 kwietnia 1924 r.
o przerachowaniu należności wynikających z Przepisów tymczasowych o kosztach sądowych, obowiązujących w b. zaborze rosyjskim.

Na mocy art. 1, 3, 4, 5 a), 6, 7, 8 ustawy z dnia 6 grudnia 1923 roku o zastosowaniu stałej jednostki do obliczania danin, niektórych innych dochodów publicznych oraz kredytów, udzielanych przez instytucje państwowe i samorządowe (Dz. U. R. P. № 127 poz. 1044) zarządza się co następuje:
Wszelkie opłaty przypadające do uiszczenia w myśl Przepisów tymczasowych o kosztach sądowych obliczone w markach polskich a w przepisanym terminie nie uiszczone, lub przez odnośne władze rozłożone na raty, ulegają przerachowaniu na franki złote według kursu dnia, kiedy powstał obowiązek płacenia.
Jeżeli przy przerachowaniu w myśl § 1 ma być uwzględniona wartość franka złotego w okresie przed 1 stycznia 1924 r., należy uwzględnić ją wedle tabeli przytoczonej w § 7 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 18 grudnia 1923 r. w sprawie zastosowania stałej jednostki do podatków: spadkowego i od darowizn (Dz. U. R. P. № 134 poz. 1114) oraz w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 4 stycznia 1924 r. w sprawie ustalenia przeciętnej wartości franka złotego za miesiąc grudzień 1923 r. (Dz. U. R. P. № 3 poz. 17).
Jeżeli przy obliczaniu (§ 2) wypadnie kwota mniejsza niż 0,1 franka złotego, należy ją zaokrąglić wzwyż do 0,1 franka złotego. Jeżeli przy obliczaniu wyniknie kwota, wyrażona w dziesiątych i setnych częściach franka złotego, to setne części wynoszące 5 lub więcej, zaokrągla się wzwyż do 1 dziesiątej; jeżeli wynoszą 4 lub mniej setnych, to się je pomija. Obliczeń dalszych niż na setne części franka złotego nie dokonywa się.
Sumę obliczoną we frankach złotych wpłaca się markami polskiemi po kursie franka złotego obowiązującego w dniu zapłaty, co wszakże nie przesadza zastosowania, gdzie należy, przepisów o karach za zwlokę i o ściąganiu kosztów egzekucyjnych.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Sprawiedliwości i Skarbu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.