Przeprowadzenie spisu stacji obsługi samochodów, samochodowych warsztatów naprawczych i garaży samochodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.7.34

Akt utracił moc
Wersja od: 20 marca 1956 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1956 r.
w sprawie przeprowadzenia spisu stacji obsługi samochodów, samochodowych warsztatów naprawczych i garaży samochodowych.

Na podstawie art. 7 i 9 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. Nr 41, poz. 239) zarządza się, co następuje:
Spis stacji obsługi samochodów, samochodowych warsztatów naprawczych i garaży samochodowych, zwany dalej "spisem", będzie przeprowadzony w dniu 28 maja 1956 r.
Spisem powinny być objęte:
1)
wszystkie stacje obsługi samochodów i wszystkie samochodowe warsztaty naprawcze, bez względu na zakres ich działania, stanowiące zarówno własność Państwa, przedsiębiorstw uspołecznionych, instytucji publicznych, organizacji społecznych, jak i osób prywatnych, z wyjątkiem pozostających w zarządzie jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych podległych Komitetowi do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych;
2)
wszystkie garaże samochodowe zarówno użytkowane w dniu spisu zgodnie z ich przeznaczeniem, jak i użytkowane na inne cele, bez względu na ich wielkość i wyposażenie, mieszczące się w budynkach stanowiących własność Państwa, przedsiębiorstw uspołecznionych, instytucji publicznych, organizacji społecznych i osób prywatnych, bez względu na zasadniczy charakter i przeznaczenie budynku, w którym mieści się garaż, z wyjątkiem garaży pozostających w zarządzie jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych podległych Komitetowi do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.
Kierownictwo spisu należy do Głównego Urzędu Statystycznego.
Organami terenowymi powołanymi do wykonania zadań spisowych są:
1)
na szczeblu wojewódzkim - wydziały komunikacji drogowej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi);
2)
na szczeblu powiatowym - wydziały (referaty) komunikacji drogowej prezydiów powiatowych rad narodowych (miast stanowiących powiaty).
1.
W urzędach, przedsiębiorstwach uspołecznionych, instytucjach publicznych i organizacjach społecznych spisu dokonują ich kierownicy, a w spółdzielniach - zarządy spółdzielni.
2.
Spisu obiektów prywatnych dokonują właściciele tych obiektów.
Szczegółowy zakres spisu, określenie obiektów objętych spisem oraz sposób i terminarz przeprowadzenia czynności spisowych ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w drodze instrukcji wydanej w porozumieniu z Ministrem Transportu Drogowego i Lotniczego - za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) oraz prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych mogą nałożyć na urzędy, przedsiębiorstwa uspołecznione, instytucje publiczne, organizacje społeczne i osoby prywatne obowiązek składania informacji niezbędnych do przeprowadzenia spisu.
Osoby winne niezastosowania się do przepisów niniejszego rozporządzenia podlegają karze w myśl art. 13 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. Nr 41, poz. 239).
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz wszystkim ministrom i kierownikom centralnych urzędów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.