Przeprowadzenie spisu powszechnego 1960 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.45.271

Akt utracił moc
Wersja od: 19 października 1960 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1960 r.
w sprawie przeprowadzenia spisu powszechnego 1960 r.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. Nr 41, poz. 239 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
Spis powszechny 1960 r., zwany dalej "spisem", przeprowadzony będzie w dniach od 6 do 15 grudnia 1960 r. według stanu o północy z dnia 5 na dzień 6 grudnia 1960 r.
1.
Spisowi podlegają:
1)
osoby mieszkające lub przebywające czasowo na terenie Państwa Polskiego,
2)
zamieszkane mieszkania,
3)
zamieszkane budynki,
4)
gospodarstwa rolne,
5)
zwierzęta gospodarskie, znajdujące się w posiadaniu osób i instytucji nie użytkujących gospodarstw rolnych.
2.
Spisowi nie podlegają:
1)
szefowie przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych w Polsce, cudzoziemski personel tych przedstawicielstw i urzędów, członkowie rodzin tych osób, a także inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych na mocy ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych,
2)
budynki i mieszkania zajmowane przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne państw obcych w Polsce, a także przez osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych,
3)
będące obywatelami państw obcych osoby, których specjalny status prawny określony jest zawartymi przez Polskę umowami międzynarodowymi, jak również budynki, mieszkania i gospodarstwa rolne, zajęte na potrzeby tych osób.
3.
Szczegółowy zakres spisu określają odrębne przepisy.

Sposób przeprowadzenia spisu określą instrukcje Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego jako Generalnego Komisarza Spisowego.

Pracami związanymi z przeprowadzeniem spisu na obszarze całego Państwa kieruje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego jako Generalny Komisarz Spisowy, na terenie poszczególnych rad narodowych - prezydia tych rad przez komisarzy spisowych, na podstawie instrukcji i wytycznych Generalnego Komisarza Spisowego.
1.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi według zasad określonych instrukcjami Generalnego Komisarza Spisowego.
2.
Rachmistrze spisowi w czasie pełnienia obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom państwowym.
1.
Przeprowadzenia spisu na terenie obiektów zamkniętych, zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości, następuje według zasad ustalonych przez wymienionych ministrów w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym.
2.
Sposób przeprowadzenia spisu na statkach pełnomorskich określi Minister Żeglugi w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym.
1.
Osoby podlegające spisowi obowiązane są udzielić rachmistrzom spisowym wyczerpujących i zgodnych ze stanem faktycznym odpowiedzi na pytania zawarte w formularzach spisowych.
2.
Obowiązki przewidziane w ust. 1 ciążą przede wszystkim na:
1)
osobie zajmującej mieszkanie lub część mieszkania - co do mieszkania oraz co do osób w nim zamieszkałych i osób czasowo w nim przebywających,
2)
osobie zarządzającej gospodarstwem zbiorowym - co do lokalu zajmowanego przez to gospodarstwo oraz co do osób w nim zamieszkałych i osób czasowo w nim przebywających,
3)
osobie zarządzającej nieruchomością - co do zarządzanych przez nią budynków i mieszkań oraz co do osób w nich zamieszkałych i osób czasowo w nich przebywających,
4)
osobie zarządzającej lub użytkującej gospodarstwo rolne - co do zarządzanego lub użytkowanego przez nią gospodarstwa rolnego,
5)
osobie (kierowniku instytucji) nie użytkującej gospodarstwa rolnego, w której posiadaniu znajdują się zwierzęta gospodarskie - co do tych zwierząt.
3.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, obowiązek ten przechodzi na ich zastępców lub pełnoletnich domowników.
Generalny Komisarz Spisowy może zarządzić ponowne przeprowadzenie spisu w tych obwodach, w których spis został przeprowadzony wadliwie. Termin powtórnego spisu należy podać do wiadomości ludności, zamieszkałej w obwodach objętych powtórnym spisem.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i prezydiom rad narodowych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.