Przeprowadzenie Narodowego Spisu Powszechnego 1970 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.17.147

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1970 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 lipca 1970 r.
w sprawie przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego 1970 r.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. Nr 10, poz. 47) zarządza się, co następuje:
Narodowy Spis Powszechny 1970 r., zwany dalej "Spisem", przeprowadzony będzie na terenie całego Państwa w dniach od 8 do 15 grudnia 1970 r. według stanu o północy z dnia 7 na 8 grudnia 1970 r.
1.
Spisem zostaną objęte:
1)
osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające na terenie Państwa,
2)
zamieszkane mieszkania,
3)
zamieszkane budynki,
4)
indywidualne gospodarstwa rolne.
2.
Nie podlegają Spisowi:
1)
szefowie i cudzoziemski personel przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych w Polsce, członkowie rodzin tych osób oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych;
2)
budynki, mieszkania i gospodarstwa rolne zajęte na potrzeby przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych w Polsce, a także osób korzystających z przywilejów i immunitetów;
3)
obywatele państw obcych, którzy objęci są specjalnym statusem prawnym określonym zawartymi przez Polskę umowami międzynarodowymi, jak również budynki, mieszkania i gospodarstwa rolne zajęte na potrzeby tych osób.
3.
Szczegółowy zakres Spisu określi Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
1.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem Spisu kierują:
1)
na terenie całego Państwa - Prezes Głównego Urzędu Statystycznego jako Generalny Komisarz Spisowy,
2)
na terenie poszczególnych jednostek podziału administracyjnego - komisarze spisowi powołani przez prezydia właściwych dla danego terenu rad narodowych.
2.
Sposób przeprowadzenia Spisu określą instrukcje Generalnego Komisarza Spisowego.
1.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi, powołani przez właściwych dla danego terenu komisarzy spisowych, według zasad określonych instrukcjami Generalnego Komisarza Spisowego.
2.
Rachmistrze spisowi w czasie pełnienia obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom państwowym.
1.
Sposób i zasady przeprowadzenia Spisu, w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego, określą:
1)
na terenie obiektów zamkniętych, zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministrom: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości oraz Prezesowi Urzędu Rezerw Państwowych - wymienieni ministrowie oraz Prezes Urzędu Rezerw Państwowych,
2)
na statkach pełnomorskich - Minister Żeglugi.
2.
Sposób i zasady spisywania obywateli polskich przebywających czasowo za granicą określi Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.
1.
Osoby podlegające Spisowi obowiązane są do udzielania organom spisowym ścisłych, pełnych i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzach spisowych.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, dotyczy także właścicieli, użytkowników i zarządców w odniesieniu do objętych Spisem: zamieszkanych mieszkań, zamieszkanych budynków oraz indywidualnych gospodarstw rolnych.
3.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielenia odpowiedzi obowiązek ten przechodzi na ich zastępców lub pełnoletnich domowników.
4.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielenia odpowiedzi, zamieszkałych w gospodarstwach zbiorowych - obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży na osobach zarządzających tymi gospodarstwami lub ich zastępcach.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może zarządzić powtórzenie Spisu w tych obwodach, w których Spis został przeprowadzony wadliwie. Termin powtórnego Spisu należy podać do wiadomości ludności zamieszkałej w obwodach objętych tym Spisem.
1.
W dniach od 9 do 16 stycznia 1971 r. zostanie przeprowadzony reprezentacyjny spis kontrolny. Wybrane obwody spisowe, szczegółowy zakres spisu kontrolnego oraz tryb jego przeprowadzenia ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Osoby objęte reprezentacyjnym spisem kontrolnym obowiązane są umożliwić - na żądanie osób przeprowadzających spis - sprawdzenie prawidłowości informacji udzielonych na pytania zawarte w formularzach spisu kontrolnego oraz udostępnić posiadane w tym zakresie dokumenty.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, właściwym ministrom i kierownikom urzędów centralnych oraz Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego i prezydiom rad narodowych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.